Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podivná nemoc i 14 zkoušek. Ale lyžařka Vrabcová-Nývltová udivuje dál

Eva Vrabcová-Nývltová na trati Běchovic | foto: ČTK

22 2014
Do party českých sportovních univerzálek přibyla další žena. Po Martině Sáblíkové a Anežce Drahotové, na kole šlapající rychlobruslařce a chodkyni, je tu Eva Vrabcová, která skvěle běhá na lyžích, ale i bez nich.

Se skromností, jež není na místě, říká: „Ty dvě jsou ještě mnohem výš než já.“ Ona však ovládla slavné Běchovice, mistrovství republiky v silničním běhu. „A ani mě v cíli nebolely nohy,“ povídá lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová.

Svým způsobem jde o neuvěřitelný příběh, vždyť její letní příprava byla všechno, jen ne ideální. Prakticky vyhrála Běchovice ze dvou měsíců lehčího tréninku. „Asi nejsem normální,“ uculí se.

Po průlomové lyžařské zimě sice byla na jaře nažhavená do další dřiny, jenže tělo řeklo NE. „Nejdřív mi tvrdili, že mám mononukleózu, pak zase něco jiného, ale nikdo nevěděl co. A antibiotika nezabírala.“

Fotogalerie

Opět sportovat začala až v červenci a těžké intervalové tréninky, na které bývala zvyklá, si musela odpustit. Přesto to stačilo na běchovický triumf nad specialistkami. Jistě, síla v rukou jí může na lyžích zpočátku chybět. „Ale ještě je dost času, abychom to dohnali.“

Otázku „kudy z nudy“ si nekladla, ani když dlouho nesměla trénovat. Pořídila si psa a především: dodělala školu. Takřka. „Už mi chybí jen bakalářská práce a státní zkoušky,“ hlásí studentka sportovního managementu. Na jaře předtím zvládla hned 14 zkoušek!

Zároveň rozšiřovala svůj realizační tým. K servismanovi (manžel), trenérovi, kondičnímu kouči a fyzioterapeutovi přibyl doktor Dolina z brněnské nemocnice, který ji „vysekal“ z podivné nemoci. Po počáteční fázi, kdy trénovala sama, se už znovu zapojuje také do reprezentačních soustředění.

Stále si část přípravy musí financovat ze svého. „Jsou to však dobře investované peníze,“ ujišťuje. Její 5. místo v Soči bylo společně s umístěním Lukáše Bauera největším úspěchem českého běžeckého lyžování na zimních hrách 2014. Navrch skončila osmá v Tour de Ski a přiblížila se k pohárové Top 10.

Nejenže si tím konečně vysloužila „plný“ plat ve sportovním centru Ministerstva vnitra. Rázem si na ni i Norky dávají pozor. Malá Češka z Trutnova vystoupila z davu. „Minulá sezona mě nabila. I myšlením jsem jinde. Kdybych vám stejně jako dřív řekla, že chci jezdit do 30. místa, nikoho to už nezajímá. Mě už taky ne.“

Největší část proměny Evy Vrabcové je totiž skryta právě v její hlavě. Nemusí ani vyprávět, jak moc ji nyní sport baví, vidíte to (a slyšíte) sami. „Obětovala jsem sportu strašně moc a on mi to teď vrací,“ říká 28letá žena.
Atmosféru závodů ve švédském Falunu vždy milovala. A v únoru tam budou ty největší závody sezony. Mistrovství světa klasiků.

Co si přát víc?

.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze