Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžařský Areál ve Vesci čeká první velká akce po MS. Problémy nečekejte

Běžecký areál Vesec | foto: www.eyowf2011.cz

30 2010
15:1. Tak jednoznačně hlasovali vedoucí představitelé FIS ve prospěch Liberce. Lyžařský sprint v areálu Vesec dostal přednost před závody v centru Milána a 15. a 16. ledna budou mít tamní pořadatelé šanci ukázat, že umí uspořádat závody na úrovni, bez organizačních a finančních lapsusů, které provázely mistrovství světa v roce 2009.

Od problémového šampionátu lyžaři v kritizovaném areálu ve Vesci nezávodili, nyní se tam podívají jen týden po finále Tour de Ski. Česká republika o místo v této lukrativní sérii závodů přišla, a tak v letošní sezoně budou sprinty dvojic klasiky a jednotlivců volnou technikou v Liberci jedinými běžeckými Světovými poháry na jejím území.

Nový organizační výbor doufá, že se podaří vrátit obyvatelům Liberecka důvěra v podobné vrcholné akce. Podle šéfa organizačního výboru Oty Linharta to znamená ubrat na pompéznosti a přidat na přístupnosti akce s možností vyžití pro celou rodinu. "Měla by to být hlavně příjemná podívaná, snažíme se vstupné nastavit tak, aby mohl dorazit každý, kdo má rád lyžování," popisoval Linhart.

Denní vstupné by mělo vyjít na 150 korun, rodina až s třemi dětmi zaplatí 250 Kč. Všichni si mohou své síly vyzkoušet při amatérském závodu a pro děti bude v areálu vystavěn park Snowkidzz. Na obtíž by neměla být ani nízká nadmořská výška areálu, lednové počasí má být příhodné. Přesto pořadatelé nechtějí nechat nic náhodě a už 1. prosince začnou vytvářet zásoby sněhu děly, která ve Vesci zůstala od zmiňovaného šampionátu.

Česko po sportovně úspěšném mistrovství světa posílilo podle vedení svazu svou pozici v lyžařské diplomacii. Ačkoliv se Tour de Ski přesunuje do sponzorsky atraktivnějších lokalit v Německu nebo v Itálii, v předběžném návrhu kalendáře SP figuruje český závod až do roku 2015. Liberecký areál by se měl střídat s Novým Městem na Moravě. "Věřím, že dokážeme využít pořadatelské zkušenosti, které jsme získali v posledních letech," uvedl k tomu generální sekretář svazu Petr Graclík.

Pro lyžařské sprintery bude liberecký závod jednou z posledních prověrek před mistrovstvím světa v Norsku, kde bude připravena podobná trať. Navíc všichni dostanou šanci vyzkoušet si sprint dvojic klasicky.

Domácí lyžaři by měli být vidět zejména mezi muži. Na sprint jednotlivců volnou technikou se chystají Dušan Kožíšek s Alešem Razýmem, sprint dvojic si mají podle organizátorů vyzkoušet Lukáš Bauer s Martinem Jakšem, kteří v klasice zabodovali uplynulý víkend ve finském Kuusamu. Sám Bauer, který sprinty jezdí pouze doplňkově, zatím start nepotvrdil.

Na své by si měly přijít české naděje. Ty se představí v národní skupině. V předchozích letech tuto šanci neměly, protože při Tour de Ski pořadatelé tuto možnost nemají. "Například Jan Bartoň je talent od přírody a má šanci uspět," uvedl Skrbek jako příklad dvacetiletého běžce, který slavil úspěchy na juniorském šampionátu.

Případný úspěch domácích závodníků je zatím nejasný, nikdo z nich nebude patřit mezi favority. Finanční úspěch závodů je však podle pořadatelů zaručen. "Rozpočet 8,5 milionu korun pokryjí příjmy z marketingových a televizních práv," říká sekretář Graclík. Neprůhledná finanční ekvilibristika okolo mistrovství světa 2009 by se neměla opakovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze