Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spojení lyžařky s legendou. Kratochvílová bude učit běhat Vrabcovou

Eva Vrabcová-Nývltová na trati Běchovic | foto: ČTK

11 2015
Na jedné straně zkušenosti slavné běžkyně minulosti, na straně druhé nesmírná chuť do atletiky. Úspěšná běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová překvapuje dál - vítězka loňských Běchovic, která koketuje s královnou sportů již nějaký čas, se hodlá v letním období připravovat pod vedením Jarmily Kratochvílové.

„Neznamená to, že bych chtěla opustit lyže. Běhání bez nich mě ale baví natolik, že si bez něj nedokážu představit život. A Jarmila je legenda, která ví o běhání všechno,“ vysvětluje pátá lyžařka z olympijského Soči a šestá závodnice z lednového etapového závodu Tour de Ski.

Má jasno i v tom, co si slibuje od spolupráce s legendární atletkou a posléze úspěšnou trenérkou, která například dovedla Ludmilu Formanovou ke dvěma titulům mistryně světa. „Věřím, že dostanu nějaké rady, jak zvládnout techniku běhu a také rychlost. Myslím, že v tom mi může pomoci právě Jarmila,“ dodává devětadvacetiletá rodačka z Trutnova.

Jarmila Kratochvílová.

Jarmila Kratochvílová.

Kratochvílová přiznává, že ji tato nabídka překvapila. „Proto jsem malinko váhala. Dobře vím, že Eva je především lyžařka, a to světového jména, a přiznám se, že nejsem zastánce mixování sportů na tak vysoké úrovni. Proto se ještě v tomto týdnu sejdeme a ujasníme si, jak by naše spolupráce měla vypadat,“ přibližuje mistryně světa v běhu na 400 a 800 metrů z prvního šampionátu v Helsinkách v roce 1983.

Jedním z letních cílů Vrabcové je zvládnout dobře běh na deset kilometrů, v němž má osobní rekord 33:34 minuty, a přiznává, že její myšlenky občas zabloudí i k srpnovému MS v Pekingu. To by ovšem musela z loňského času ubrat minutu a 34 vteřin.

Peking jako motivace

„Peking mám ale jen jako motivační faktor nebo spíš sen, žádný limit si od spolupráce s Jarmilou neslibuju. Můj osobní rekord je navíc ze silnice a těžko říct, kolik by to bylo na dráze, na které jsem poslední dva nebo tři roky neběžela. A pokud jde o pochybnosti, zda si běžecký trénink bude rozumět s lyžařským, tak já říkám, že atletickou přípravu beru jako zpestření, jako jakousi odměnu. Běhám nesmírně ráda,“ opakuje.

Eva Vrabcová-Nývltová (vlevo) v závodě mistrovství světa na 30 km klasicky.
Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová na trati závodu na 10 kilometrů volnou...
Eva Vrabcová-Nývltová (vpravo) ve skiatlonu na MS ve Falunu.

Eva Vrabcová-Nývltová na letošním mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu.

Láska k běhání obě ženy spojuje. „Na loňských závodech to Evě docela šlo, bylo vidět, jak ji běhání baví. A když bude letos ještě úspěšnější, klobouk dolů,“ přemítá Kratochvílová, jejíž světový rekord v běhu na 800 metrů odolává v tabulkách už více než třicet let.

První zkouškou bude pro Evu Vrabcovou závod na 5 000 metrů při sobotní extralize družstev v Ostravě. „Ale pojmu to spíš tréninkově,“ plánuje lyžařka. Pardon, atletka.Najdete na iDNES.czmobilní verze