Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžaře Řezáče roztrpčilo, že nejel na olympiádu. Ukončí kariéru?

Stanislav Řezáč | foto: Patria Direct Team

15 2010
Porce 190 kilometrů ve třech závodech během čtyř dnů. To byla tečka nejlepšího českého dálkového běžce Stanislava Řezáče za letošní sezonou. "Líbilo se mi to, bruslařské závody měly pěkný profil a ze začátku byl na trati i prašan, jelikož bylo pod nulou," pochvaloval si 36letý jablonecký matador soutěž Lapponia SkiiingWeek ve Finsku.

Jak jste dopadl?
Celkově jsem byl sedmý. Po prvních dvou etapách na šedesát a padesát kilometrů s centrem v Muoniu jsem držel bronzovou příčku. Vždycky odjela šestičlenná skupina a na nejlepší jsem v závěru nestačil jen o deset vteřin. Jenže pak přišla osmdesátka, oteplilo se, stopa se bořila a já jsem to pokazil. Dostal jsem šest minut, prostě jsem rupnul. V závěru jsem už nezávodil, protože výsledky se počítaly celkově a bylo jasné, že na přední příčky už to nebude.

Jak to s vámi bude dál?
Teď si dám pauzu. Do konce dubna mám podepsanou smlouvu s Patria Direct týmem a českou reprezentací. Uvidím, jestli mě ještě budou chtít.

Stanislav Řezáč

Jablonecký dálkový běžec na lyžích, nar.: 29. dubna 1973 Absolutní vítěz série FIS Marathon Cup z roku 2005, letos celkově čtvrtý. Dvojnásobný vítěz Birkebeinerrennet (Nor.), pětinásobný vítěz König Ludwig Lauf (Něm.), třikrát třetí na Vasově běhu (Švéd.) na 90 km. Letošní výsledky: 2. místo Birkebeinerrennet, 3. místo Jizerská 50, Vasův běh, 4. místo Marcialonga (it.), Tartu (Est.).

A když budou?
Tak bych ještě příští sezonu pokračoval. Ještě nevím, jestli bych se zaměřil na bruslení nebo na klasiku. A pokud se smlouva neobnoví, asi bych ukončil kariéru. Ve hře je obojí. Konkurence je velká a příprava a účast na závodech se nedá platit jen z vyhraných peněz.

V prestižním seriálu FIS Marathon Cup v dálkovém běhu jste skončil čtvrtý. Jste spokojen?
Jezdil jsem jen klasické závody a přede mnou skončili jen Ital Santus, Švéd Svärd a další Ital Cattaneo. Takže sezona byla docela dobrá. Akorát na začátku jsem měl smůlu. Snažil jsem se nominovat na olympiádu, ale to mi nevyšlo.

Bylo to velké zklamání?
To víte, že jo. Bohužel se nedodrželo to, co bylo ve smlouvě. Vzhledem k umístění do třetího místa na Jizerské padesátce jsem měl jet na olympiádu, jenže to se nestalo. Byl jsem z toho dost rozhozený. Jizerka byla přitom jediným nominačním závodem, který se jel v dobrém profilu a trval přes dvě hodiny, takže se dalo odhadnout, jak by závodník mohl zajet maraton ve Vancouveru.

Olympiáda pro vás byla hlavním cílem sezony, že?
Ano, proto jsem začal závodit o měsíc dřív. Startoval jsem na kratších tratích, abych si vyjel potřebné FIS body. Závod ve slovinské Rogle mi bohužel nevyšel, ale jediný dlouhý běh byla Jizerská padesátka. Trenér Petrásek pak vzal na olympiádu Šperla, i když ten ve Světovém poháru nezískal ani bod.

S reprezentací už tedy koketovat nebudete?
Asi ne. Moje spojení s trenérem Petráskem moc nefungovalo. Byl napsaný jako můj kouč, měl i plat, ale dostal jsem od něj dvě tři esemesky za celou sezonu.

Jak jste se z toho olympijského rozčarování dostával?
Jak říkám, rozladilo mě to dost. Pak jsem se ale srovnal a přišly dobré výsledky. Byl jsem třeba třetí na Vasově běhu. Ke konci jsem byl nachlazený a na žádné vítězství jsem nedosáhl. Ale vážím si třeba druhého místa na norském Birkebeineru, kde bylo skvělé obsazení.Najdete na iDNES.czmobilní verze