Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžaře Michla láká oberstdorfská štafeta

27 2004
Skuhrov nad Bělou - Účast na mistrovství světa? To by pro běžce na lyžích Petra Michla už nemusel být takový tahák. Od roku 1997, kdy startoval v norském Trondheimu, totiž nevynechal ani jediné. Přesto tento čtyřiatřicetiletý borec ze Skuhrova nad Bělou bere start na následujícím světovém šampionátu jako obrovskou motivaci.

Možná větší než v předcházejících letech. "Kvůli tomu lyžování ještě dělám," netají necelé dva měsíce před šampionátem, jenž se uskuteční v německém Oberstdorfu. Čeští běžci na lyžích dobře vědí, co bude v Oberstdorfu mimo jiné v sázce.

V minulých sezonách se vklínili do absolutní světové špičky Bauer a Koukal, později se k nim začal přibližovat Magál. Přes současné rozpačité výkony především Koukala tak vytvořili skvělý základ pro úspěch ve štafetě.

Třeba i medailový. "To mě opravdu táhne," připouští Michl, který stále patří k nejvážnějším kandidátům na místo ve čtyřčlenné české štafetě. Nebude to však mít jednoduché.

"Musím být jedním z nejlepších bruslařů v republice," uvědomuje si borec, který poslední sezony závodí za libereckou Duklu. Právě jeden ze dvou bruslařských úseků se zdá být v českém družstvu pro Oberstdorf volný.
Michlovi tento stav vyhovuje, bruslení patří k jeho přednostem.

Přesvědčit o tom naposledy chtěl v závodě Světového poháru v Ramsau. Pár dní před Vánoci věřil, že uspěje. Běžela se volná třicítka s hromadným startem a Michl cítil slušnou formu. Ale výsledek? Pro laika bezvýznamné 49. místo.

"Byl jsem z toho hodně naštvaný," neskrývá ještě po několika dnech zklamání. Počítal s tím, že ze sedmé řady na startu se bude muset tlačit dopředu, a byl na to připraven. Bohužel nemohl předpokládat takovou nepřízeň počasí. Za silného sněžení a při ostrém větru bylo velmi těžké na trati někoho předjet.

"Když chtěl člověk někoho předjet, dostal se do hlubokého sněhu a ještě ho brzdil vítr," popisuje své pocity ze závodu, ve kterém plánoval mnohem lepší výsledek, jenž by mu šampionát přiblížil, "předběhl jsem dvacet lidí, ale víc to nešlo."

Na zklamání z Ramsau odjel zapomínat domů do Skuhrova. Tréninkové úsilí směřuje hlavně k mistrovství republiky, které se uskuteční 8. a 9. ledna v Jablonci nad Nisou, poté bude mít jasněji, zda může s účastí na pátém mistrovství světa své kariéry počítat.

"Pokud se do Oberstdorfu dostanu, chci se nejen zúčastnit, ale také uspět," říká borec, jenž před dvěma lety skončil ve Val di Fiemme šestnáctý na volné padesátce.Najdete na iDNES.czmobilní verze