Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžař Koukal dělá chamty, chamty

20 2003
Žďár nad Sázavou - Nenápadná dřevěná soška z italského Val di Fiemme stojí v rohu obýváku a naproti ní se rozvaluje ten, kdo ji první březnový den dostal za světový titul v lyžování. „Kafíčko mám, nohy na stole taky, štrúdl bude. Tak co mi chybí?“ říká Martin Koukal.

Opravdu nic? Čekal bych, že vám titul mistra světa změní život.
Nestaly se žádné razantní změny. Jen čas není, jsem rozlítaný. Zařídit, dojít, vyřídit. Když nejsem doma, nějak se všechno nakupí. Čekám, až se to uklidní.

Máte míň času na trénink?
To si hlídám. I když přiznávám, že si jezdím na soustředění odpočinout. Až začne sezona, vypustím vyřizování a budou existovat jen lyže.

To znamená, že oželíte i ten černý sportovní Mercedes C 320, který vám stojí před domem?
Uvidíme. Je to docela žihadlo, jezdí móóóc hezky.

Měl byste ho, i kdybyste nebyl mistrem světa?
Těžko. Možná bych se svezl v salonu na pět deset minut, ale neměl bych ho půjčený na několik měsíců.

Vydělal jste hodně na titulu?
Finanční situace se zlepšila, prosadil jsem si i vlastní přípravu. Loni se lidem ze svazu nelíbilo, když jsem chtěl trénovat sám, ale teď to respektují. S kým, jak, kolik, to je moje věc. Stačilo zajet výsledek.

Mluvil jste o penězích. Hodně jste si polepšil? Můžete porovnat, co bylo před únorem a co po něm?
Před únorem jsem neměl skoro nic, teď o 100 procent víc. Možná o 200. Vždycky jsem si chtěl postavit srub na Vysočině - a teď už si můžu vyhlížet parcelu, i když celý srub bych za to nepostavil.

Utrácíte hodně?
Co já si koupil? Ani nevím. Nic! Já si nepořídil ani jedno cédéčko. Nic nepotřebuju. Chtěl jsem věž, ale na co, když věčně nejsem doma.

Tak co děláte s penězi?
Jsou na účtu. Chamty, chamty.

K čemu ještě pomáhá vizitka, na které je napsáno mistr světa?
Hlavně zastřešuju lyžařský areál ve Žďáru. Ski areál Martina Koukala. Poseče se louka za rybníkem Pilákem, dají se tam buňky, přiveze dělo, ponorné čerpadlo, hadice, a když začne sněžit, může se začít stříkat.

To byl váš nápad?
Tak napůl, ale hlavně že to bude. Umělé osvětlení, servis, firma Atomic bude zásobovat půjčovnu. A může se lyžovat až do jara. Za rok se to udělá pořádně, ať to vypadá.

I bez lyžování jste měl nabité měsíce. Zlezl jste Mt. Blanc, byl jste ve Švédsku, v Kanadě, kvalifikoval se na závod v terénním triatlonu...
No právě, teď jsem mohl být na Havaji, Xterra mě lákala. Nemít v létě angínu, šel bych do toho. Ale takhle: ze sněhu do tropů a pak hned zpátky, to by bylo příliš velké riziko. Pořád mě ještě živí lyžování.

Co byl váš největší letní zážitek?
V Kanadě jsem potkal černého medvěda. Vynořil se kousek ode mě.

Nebyl to grizzly?
Ne, tenhle měl hrb za krkem, byl černý. Teprve pak mi říkali, co jsem měl dělat: zařvat, zatleskat. Jenže co jsem mohl vědět, když jsem slepý jako pařez a nevidím na pět metrů... Před grizzlym si člověk musí lehnout a dělat mrtvého brouka.

Na jaře se zase chystáte do hor, že?
Hm, dohodli jsme s kamarádem Radkem Jarošem, že zkusíme nějaký kopec v Himálajích. Bude měřit přes osm kilometrů a půjdeme bez kyslíku. Uvidíme, jak vysoko mě pustí.

A vysokou školu v tom fofru stíháte?
Plácám se. Znáte mě, pracuju na principu náhodných impulzů. Se svou vrozenou leností potřebuju mít termín, do kdy musí být všechno hotové. No dobře, v srpnu bych rád dělal bakalářky.

Kdo je Martin Koukal
 ヲ mistr světa v klasickém lyžování, výborný sprinter, který v březnu šokoval při maratonu na 50 kilometrů
 ヲ narozen 25. září 1978
  176 cm, 67 kg, svobodný
 ヲ hobby: horolezectví, hokej
 ヲ cíl do příští sezony: „Konečně vyhrát závod Světového poháru.“

Nejlepší český lyžař sezony Martin Koukal převzal ocenění v brněnském Boby centru

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze