Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Táta Jakš míchal trénink s rodinou. Šlo to, říká a věří v dobrou zimu

Martin Jakš ve stoupání na Alpe Cermis | foto: czech-ski

10 2012
Dosud byl "jen" reprezentantem na plný úvazek, nemusel myslet na nic jiného než na lyže, tréninky, jaké závody ho právě čekají... Přípravu na předolympijskou sezonu však Martin Jakš musel kombinovat s novou rolí - rolí táty. "Je to složitější," připustil lyžař-klasik. "Ale klape to. A když jsem na tréninku, tak to všechno doma vyřeší manželka."

Jakšovi a jeho manželce Heleně, sestře cyklisty Kreuzigera, se v února narodila dcera Šarlota. Přestože už je malé slečně osm měsíců, zaměstnává oba vrchovatě.

"Čas na přebalování úplně nemám," připustil šestadvacetiletý lyžař. "Ale když jsem doma, rád si ho udělám a pomůžu. Baví mě to."

Hlavní jsou však podmínky na trénink a ty doma má. "Funguje to výborně," řekl. "Všechno se podařilo skloubit, mám z toho dobrý pocit. A i hlava je teď uvolněnější. Doufám, že dobré pocity se odrazí i v sezoně."

V ní Jakše a další světové lyžaře čekají dva vrcholy - nejdřív na začátku roku etapy Tour de Ski, ze kterých si letos odvezl deváté místo, a pak na přelomu února a března mistrovství světa v Itálii.

"Uvidím, jak se to bude zvládat," varoval však Jakš o možné kolizi zájmů. "Tour budeme podřizovat mistrovství světa a pokud v ní nebudu mít začátek úplně ideální, tak svoje vystoupení zakončím."

Pak by zůstal doma, odpočinul si, potrénoval, zvážil start v závodě Světového poháru v Liberci (nad kterým by v případě zvládnutí celé Tour de Ski visel otazník), a plně se koncentroval na šampionát ve Val di Fiemme.

"Tam se asi nejvíc budu upínat k patnáctce volně," naznačil svoje priority. "Pak na štafetu. Ale rozhodovat se bude podle aktuální formy."

Ta by ovšem měla být ve srovnání s minulou zimou zase o něco lepší. Alespoň podle pocitů, které lyžař z tréninků má. Vždyť na sněhu strávil oproti předchozím rokům víc času. A ve čtvrtek odjíždí znovu na ledovec.

"S přípravou jsme začali už v červnu," vzpomínal. "Byli jsme na Dachsteinu, pak jsme odjeli na deset dní do Oberhofu, kam jsem si pak na tři dny zajel sám zalyžovat, a teď zase dva Dachsteiny. Bylo toho dost, z přípravy mám dobrý pocit a věřím, že to bude slušné. I když není podle čeho poměřovat, cítím se líp, zkušenější. A na zimu se těším."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze