Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lužánky: ze slávy zbyly jen ruiny

Rozpadlý brněnský stadion Za Lužánkami. | foto: Radek MičaMF DNES

12 2006
Brno - Hokejisté brněnské Komety i fotbalisté Zbrojovky vybojovali v dobách své největšího rozkvětu mistrovské tituly. Ztracenou prestiž zatím marně dobývají zpět. Mezitím se jejich bývalý domov za Lužánkami proměnil v trosky.


PŘÍBĚHY
ZAŠLÉ SLÁVY

Téma čtěte ZDE


Je to pocit plný úzkosti, který vás sevře při návštěvě areálu Za Lužánkami v Brně.
Na skoro posvátném místě, které pamatuje největší slávu brněnského sportu, nyní trčí dvě šeredné ruiny.

Cestou od parku Lužánky vás nejdřív vystraší vrak hokejové haly. Kdysi ji obepínal nekonečný had fandů, dychtících spatřit zbožňované hrdiny Rudé hvězdy, později Zetoru Brno. Dnes byste se báli vkročit dovnitř.

O kus dál chátrá fotbalový kolos. Dřív jej plnil padesátitisícový dav příznivců Zbrojovky a poté i Boby Brno. Nyní je stadion na odstřel.

Trpí však nejen mýty opředené stavby. Mimo své stánky strádají i následníci jejich obyvatel, brněnské kluby Kometa a 1. FC.

Jako těla bez duše. „Za Lužánkami je všechno, celá naše historie. Mimo ně nikdy nebude klub tím, čím byl,“ tvrdí šéf fotbalového klubu 1. FC Brno Karel Jarůšek.

Fotbal: od davů k nezájmu

Nikdo nikdy přesně neurčil, jakou má fotbalový gigant za Lužánkami kapacitu. Jisté však je, že když na něm v době své největší slávy v 70. letech válela Zbrojovka, scházelo se na její zápasy k padesáti tisícům fandů.

Zašlá sláva
Fotbal - Drnovice
Klub z malé vísky si v Poháru UEFA zahrál proti Mnichovu 1860. Nyní bez financí živoří ve 2. lize.

Fotbal - Ratíškovice
Ambiciozní tým válel ve 2. lize, došel až do finále Českého poháru. Nyní skomírá v župním přeboru.

Fotbal - Poštorná, D. Kounice
Držely se vysoko, ale zruinovala je touha probít se až mezi elitu.

Hokej - Rosice
Městečko u Brna zářilo ve 2. nejvyšší soutěži. Nyní trpce vzpomíná v krajském přeboru.

Hokej - Hodonín
Dříve divácká bašta na čas přepustila své sídlo tržnici. Nyní se pomalu vrací na ztracené pozice.

Volejbal - Zbrojovka Brno
V letech 1968 a 1972 ovládl klub Evropu. V poslední době ale Brno chybělo i mezi nejlepšími v Česku.

Není divu, že za tak ohromné podpory vzniknul nezapomenutelný tým, který v roce 1978 pro Brno vydobyl stále jediný mistrovský titul. „Tehdy se sešla výjimečná parta. Ale to byla jen třetina úspěchu,“ vykládá tehdejší šampion Jarůšek. „Druhou třetinou byl trenér Josef Masopust. A tou třetí fantastičtí diváci.“

Ti v dnes nepředstavitených počtech mířili s týmem i na daleké cesty. Doma pak kromě tribun plnili i ovál kolem hřiště. „To se ani nedá popsat, jaký to pro nás byl motor,“ vzpomíná pohnutě Jarůšek. „Co nám to dodávalo sebevědomí! Vůbec jsme si nepřipouštěli, že bychom mohli prohrát.“ Ještě před desíti lety nebyla na tehdejším Boby výjimkou třicetitisícová návštěva.

A dnes? Po přesunu do Králova Pole v říjnu 2001 je zájem mizivý, letos chodí na Brno v průměru pod 3000 lidí. „Je to začarovaný kruh. Nejsou výsledky, nejsou diváci. Potřebujeme se vrátit za Lužánky,“ stýská si Jarůšek z pozice šéfa Brna.

Hokej: od titulů k potupě

Ještě hlubší a drtivější pád poškrábal lesk brněnského hokeje. Na přelomu 50. a 60. let byly tehdejší kluby Rudá hvězda a následně ZKL Brno nepřemožitelné, posbíraly dohromady úžasných 11 mistrovských titulů.

„Dva měsíce před sezonou se stály dlouhé fronty na permanentky. Celý rok pak bylo vyprodáno,“ pamatuje brněnská legenda Vlastimil Bubník.

A nyní? Pokračovatel slavné tradice, Kometa, už deset let nenahlédla do nejvyšší soutěže. Po odchodu z Lužánek v roce 1997 klub trpí, před čtyřmi lety dokonce spadl až do třetí nejvyšší soutěže.

Až v uplynulém roce se pod vedením nového šéfa Libora Zábranského zablýsklo v Kometě na lepší časy. Tým přitáhl diváky a konečně usiluje o návrat do elitní společnosti.

Návrat za Lužánky je ale pořád v nedohlednu.

Fotbalisté našli archiv v kontejneru,
hokejistům půjčil sběratel krabici

Brno - Když se jednou legendární fotbalista Brna Karel Jarůšek stavil do Boby centra na kafe, vrátil se s netušeným pokladem.

„V kontejneru před stadionem jsem našel diplom za titul mistra republiky v roce 1978 a unikátní fotku z otevření stadionu za Lužánkami,“ vykládá šéf současného 1. FC Brno.

Nyní obě vzácnosti hrdě visí v jedné z místností stadionu v Králově Poli. Další z mnoha památek dávné slávy Brna však leží mezi odpadky.

„Něco se zachránilo, ale většina věcí zůstala na starém stadionu. Při stěhování do Králova Pole je nebylo kam dát,“ vypráví pracovník 1. FC Brno Antonín Suchánek.

V Brně nyní toužebně vyhlížejí návrat za Lužánky. „Tam je srdce klubu,“ hlásí Jarůšek. Na plánovaném novém stadionu chtějí Brňané znovu připomenout honosnou historii. „Uděláme tam síň slávy,“ plánuje šéf klubu.

Mezi nemnoha zachráněnými fotbalovými relikviemi vyčnívá jediný mistrovský pohár Zbrojovky z roku 1978.

Takových měl kdysi brněnský hokej jedenáct.

Čtete správně. Měl!

Jenže místo muzea, které by si druhý nejslavnější klub československé historie zasloužil, se současný archiv klubu vleze do jediné krabice. A ani ta není jeho.

„Máme ji pouze zapůjčenou od pana Klímy. A máme ještě pár pohárů, které jsme našli poházené ve skladu po zemi,“ říká současný šéf hokejové Komety Libor Zábranský.

Stejně jako fotbalisté, také hokejisté „poztráceli“ svou minulost při útěku z rozpadajících se Lužánek. Poztrácený archiv slavného klubu se však nyní těžko získává zpět.

Klub letos v programech k zápasům vydával i výzvy k fanouškům, v níž žádal o pomoc při dohledání historických dokumentů.

A hlavně pohárů.

„Zájem o ně máme. Ale ne za cenu, že nás bude chtít někdo oškubat,“ oznamuje Zábranský.

Velodrom plnily zájezdy ROH i duely se Sověty
Brno - Bývala to pýcha Brna: betonový ovál pro dráhové cyklisty. Brněnský velodrom.
Kdysi se po něm proháněli takoví borci, kteří to dotáhli až na olympijské zlato. Tak jako v roce 1964 v japonském Tokiu Jiří Daler ve stíhačce jednotlivců.

Dvakrát se pak velodrom dočkal pořádání mistrovství světa.

Podobná pocta je nyní nedosažitelná. Ubylo i diváků. Loni tak zaplnilo velodrom nejvíce návštěvníků při studentském Majálesu.

Také proto se to dnes zdá nepředstavitelné. Ale před lety dorazilo na tribuny velodromu na cyklistické závody i deset tisíc diváků.

„Největší návštěvnost byla v sedmdesátém roce, kdy bylo mezistátní utkání se Sovětským svazem. To byl velodrom úplně plný,“ vzpomíná Zdeněk Valenta, současný šéf Favoritu Brno, pod nějž velodrom patří. „Tehdy byla cyklistika populární. Lidi chodili na závodníky, kteří získávali medaile i na mistrovství světa. Spousta jezdců byla místních, Brňáci byli úspěšní.“

Velodrom, to ovšem nebyly jen šampionáty a mezistátní utkání. Tribuny se každoročně plnily i při strojírenském veletrhu.

„Při něm se pořádaly šestidenní závody. Na veletrh vypravovaly fabriky zájezdy ROH. Lidi měli prohlídek do oběda dost, od dvou odpoledne pak začínaly na velodromu závody,“ popisuje Valenta.

Nyní sní velodrom o nové budoucnosti. Příští rok navíc oslaví Favorit Brno i brněnská Dukla výročí padesát let od svého vzniku.

„Minulá doba už se určitě nevrátí,“ povzdechl si Valenta. „Nám se podařilo získat nějaké prostředky od ministerstva školství. Máme i příslib města, že nám nenechají velodrom spadnout na hlavu. Uvažujeme o rekonstrukci. Ale záleží na financích.“Nejčtenější

Češky proti Sereně. Dvacet let je drtila, teď už se Kvitová nedala

Česká tenistka Petra Kvitová slaví postup na turnaji v Cincinnati do 3. kola,...

Výtečná bitva, výtečný výsledek. A díky němu se historická statistika aspoň o píď zlepšila:...

Schumacherova manželka koupila sídlo na Mallorce, mluvčí stěhování popřela

Michael Schumacher

VIDEO Spekulovalo se, že sedminásobný šampion formule 1 Michael Schumacher, který je po těžké nehodě na...Dědo, mě ten fotbal nebaví, poslouchá Viktor. Těžko se s tím smiřuju, říká

Ivo Viktor

Mistr z roku 1976 ani v 76 letech nepřestal sportovat. „Běhat nemůžu, ale na kole jezdím,“ říká...

Hrůza a nepochopitelné, hodnotí legendární čeští tenisté změnu Davis Cupu

Jan Kodeš coby laureát ceny Klubu fair play při Českém olympijském výboru

Za hrůzu či nepochopitelnou věc označili bývalí čeští tenisté odsouhlasenou radikální změnu Davis...

Radikální změna Davis Cupu schválena, vyvrcholí finálovým turnajem

Francie křepčí, právě vyhrála slavný Davis Cup.

Na zasedání Mezinárodní tenisové federace (ITF) v Orlandu byla schválena radikální reforma Davis...

Další z rubriky

Klammert útočil na Grand Prix judistů v Budapešti na medaili

David Klammert (v bílém) na judistickém mistrovství republiky

Judista David Klammert sahal na Grand Prix v Budapešti po medaili. V duelu o bronz po vyrovnaném...

Mělo to úplně jiný náboj, říká střelec Tomeček o premiéře play off na ME

Brokový střelec Jakub Tomeček vypadl v kvalifikaci. (31. července 2012)

Ve čtvrtfinále český tým vyřadil Nory, v semifinále Němce a ve finále přestřílel rovněž Italy. O...

Čtrnáctým účastníkem parkurového svátku v Praze je Nizozemec Schuttert

Frank Schuttert během klání ve Valkenswaardu.

Čtrnáctým účastníkem největšího závodu letošní sezony v parkurovém skákání Global Champions Prague...Najdete na iDNES.cz