Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Palyzův program: boj o medaili s Prostějovem, pak olympijský sen

Lukáš Palyza (v bílém) z Prostějova zakončuje přes Davida Machače z Kolína. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

17 2016
Před sezonou se do nejvyšší české basketbalové soutěže Lukáš Palyza vrátil z německého angažmá a zakotvil v Prostějově, střelecky talentovaném týmu. V konkurenci nebezpečných trojkařů typu Pavla Slezáka, Romana Marka nebo Petra Dokoupila začal postupně vyčnívat a s průměrem necelých patnácti bodů na zápas je nejlepším střelcem sestavy Zbyňka Cholevy.

I to je důvod, proč se dostal do širší nominace reprezentace, která bude na začátku července bojovat v kvalifikaci o postup na olympiádu v Riu.

„Po návratu ze zahraničí jsme s Prostějovem dosáhli na slušné výsledky a také já se rozehrál k s dobrým výkonům. Nominaci beru jako čest,“ vyjádřil se Palyza, který dokázal, že se do nároďáku dá dostat také z domácí soutěže.

Širší nominace se do kvalifikace smrskne na polovinu, na dvanáct hráčů. O kolik volných míst se bude bojovat, když hvězdy jako Tomáš Satoranský a Jan Veselý mají účast prakticky jistou?
Ve výběru jsou samozřejmě hráči, kteří jsou pro trenéra Ginzburga stěžejní a na kterých bude stavět. Pak tam ale budou další a ti budou mít ve dvanáctce určitou roli. Tak velká akce, jako je kvalifikace o olympiádu, tady dlouho nebyla a to si nikdo nechce nechat utéct.

Trenér Ginzburg se nechal slyšet, že bude mít od startu přípravy k dispozici neustále čtrnáct hráčů a jejich jména se budou obměňovat. Počítáte s tím, že dostanete prostor, abyste ukázal své přednosti?
To bude platit u každého. Bude rozhodovat spousta faktorů. Stačí, aby se vydařilo pár přáteláků, trenér získá důvěru. Pro nároďák mám takové malé motto: Neházet flintu do žita a nebýt si ničím jistý. Kvalifikace o Rio je taková akce a v takové konkurenci, že v případě dobrých výkonů prostě hrajete.

Z bělehradské skupiny postoupí na olympiádu pouze vítěz. Velkým favoritem budou domácí s hvězdným výběrem kolem Miloše Teodosiče. Jde v takové konkurenci uspět?
Můžeme si vykládat, že tam jsou Srbové a budou před domácím publikem. Jistě, bude to těžké. Ale je to krátký turnaj, tři zápasy ve čtyřech dnech. Stát se může cokoli. Na mistrovství Evropy jsme s nimi, pokud se nepletu, prohráli až v poslední čtvrtině. Srbové by v případném vzájemném utkání měli respekt. Bylo by to hratelné.

Před startem reprezentačního soustředění je ještě třeba dohrát ligu. Přebolela již porážka ze semifinále?
Poslední zápas jsme v oslabené sestavě už nezvládli. Nechci říct, že jsme na to neměli. Tým byl stavěný na finále, a pokud by byl zdravý, tak jsme o titul hráli. Ale to je pouze kdyby. Ke konci čtvrtého duelu jsme už trošku šlapali vodu. Spíš je škoda, že se nám nepodařilo vyhrát v prvním nebo třetím zápase, kdy jsme to měli vždy dobře rozehrané.

Čeká vás série o třetí místo s Pardubicemi. Jaká bude?
S Pardubicemi je to pokaždé těžké, ale i když nám třeba budou chybět nějací hráči, budeme chtít vyhrát. Takže můžou být kompletní a my do nich budeme šlapat, abychom uspěli.Najdete na iDNES.czmobilní verze