Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bauerův vydařený lauf: Chtěl jsem si Řezáče povodit, smál se v cíli

Lukáš Bauer na trati volné patnáctky v Novém Městě na Moravě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

8 2016
Vstup do sezony musel několikrát odložit. Nejprve si Lukáš Bauer v přípravě zlomil palec, následně i dvě žebra. První start si tak připsal až v polovině ledna v Novém Městě na Moravě a tehdy říkal, že forma je nulová. O víkendu se postavil na start Kaiser Maximilian Laufu a žádný propadák to nebyl. Ba naopak. Dojel osmý.

Rakouský závod série Ski Classics měří 65 kilometrů a jede se na těžkých okruzích. „Kdybych neměl tréninkový výpadek, tak si s nimi na téhle trati pohraju víc,“ byl přesvědčený Bauer v cíli. „Trať mi tady vyhovovala, být ve standardní formě, mohlo to být ještě lepší.“

Nejrychlejší gaučák, jak si sám Bauer přezdívá, začal závod opatrně. Vždyť šlo o první lauf sezony. Držel se na konci skupiny, využíval projeté stopy svých soupeřů. Ve druhém kole se posunul dopředu a v kopci využil výhodu svých namazaných lyží. „Zkusil jsem poodjet, oni mě nechali, tak jsem si řekl, že vyhraju prémii na 27. kilometru,“ řekl lyžař závodící za svůj tým Pioneer Investments - Craft.

Fotogalerie

Prémii vyhrál, ale vedoucí skupina ho následně sjela. Ve třetím okruhu se dlouholetá česká jednička pokusila o stejný postup - útok v kopci.

„Ale už nebyly síly a stopa byla ledovatá. Musel jsem jet mimo a na suchém sněhu se mi na lyže nalepoval sníh. Nemohl jsem klouzat a využít své výhody,“ popisoval.

Bauer měl namazané lyže jako jeden z mála, a to z jediného důvodu - po několikaměsíčním výpadku tušil, že těžké rakouské kopce nemá šanci objet soupaží. „Ale lyže jsme měli výborné na stoupání i na skluz. Nedovedu si představit takový výsledek na špatných lyžích,“ řekl po závodě.

Podle původního plánu se mělo v průběhu závodu oteplovat a sníh měl vlhnout. Ale bylo to naopak, v horních pasážích byla podložka sušší a sušší. Ve třetím kole přišla pro Bauera těžká chvíle. Vedoucí skupina mu začínala pomalu podjíždět a ke všemu ho neposlouchaly lyže.

„Měl jsem obrovské problémy. V kopci se oddělila skupina a já se je snažil všemožně dojet. Ale nemohl jsem odtrhnout lyži od sněhu a spadl jsem. To nebylo úplně fajn, protože síly docházely. Ale ještě jsem to rozjel,“ povídal osmatřicetiletý lyžař.

Do cílové rovinky vjížděl ve skupině v souboji o páté místo po boku se Stanislavem Řezáčem. „A chtěl jsem si ho povodit,“ smál se Bauer v cíli. „Ale věděl jsem, že ve finiši to budu mít těžké. Asi 150 metrů před cílem jsem dostal křeče do třísla. Řekl jsem si, tak si jeďte a pohlídal si osmé místo,“ prozradil.

Bauera křeče překvapily, protože na ně během kariéry netrpěl. „Uvidím, jak dlouho to budu rozcházet. Nejradši bych byl v pondělí jako rybička, ale vím, že to tak nebude,“ smál se. „Když to hodně zlehčím, tak z gauče osmé místo? To je senzační výsledek.“

Podle předběžných plánů by se měl Bauer ve Světovém poháru znovu představit už přespříští víkend ve finském Lahti, kde se jede skiatlon. A tentokrát už forma určitě nebude nulová.Najdete na iDNES.czmobilní verze