Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký blokař Staněk: Před přípravou jsem slavil dva a půl měsíce

Lubomír Staněk | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

22 2015
Na začátku července oslavil kulaté čtyřicátiny, ale věk veterána Lubomíra Staňka nemůže zastavit. Velezkušený blokař volejbalistů Dukly Liberec opět vyrazil do tvrdé letní dřiny a chce pomoct svému týmu v extralize na cestě za obhajobou mistrovského titulu a v těžkých zápasech Ligy mistrů.

„Já mám výhodu, že mi běhání a jízdy na kole nevadí, spíš mě to i baví a cítím, že mi to pomůže. Ale je fakt, že mi třeba trochu vadí skloubit to pak s posilovnou. Jinak to zvládám celkem v pohodě. No, už to tělo moc neprotáhnu, ale maximálně mi pomáhá sauna, teplé, studené...“ popsal 40letý liberecký blokař Lubomír Staněk, otec tří synů.

S Duklou jste oslavil titul už v roce 2001 a pak jste odešel do Francie. V čem se lišily oslavy?
Tehdy jsem měl kolem sebe starší blokaře a byl jsem ucho, i když i ve finále jsem si zahrál. Je fakt, že tenkrát mě naučili slavit.

Jak to myslíte?
Teď už jsem věděl, co mám dělat a už jsem spíš učil slavit ty další kluky já.

Jak jste si to tedy užil letos?
Tak oslavy byly parádní v Liberci, pak jsem si to užil i na Vysočině v Chotěboři, kde jsem začínal. Sehráli jsme tam předtím i nějaké zápasy takže to ty lidi docela sledovali. Čekali na mě, takže jsem to slavil na dvě etapy. Bylo to výborné, tehdy v roce 2001 jsem měl po vojně a neslavil jsem to tam. Do toho navíc přišla ta moje čtyřicítka, tak se dá říct, že jsem slavil dva a půl měsíce v kuse a pak jsem jel do Harrachova na první část letní přípravy.

V dubnu jste získali s Duklou po dvanácti letech titul, jak těžké ho bude v novém ročníku obhájit?
To je vždycky to nejtěžší, co může být. Když jsem koukal vloni na Zlín v hokeji, tak si říkám, že takhle snad nedopadneme. Každý tým je proti vám jako mistrovi najednou mnohem víc vyhecovanější a chce vás sundat a pokořit. Mám třeba kamaráda v Brně a ten mi píše, že vy už tady nikdy nevyhrajete.

Jak těžká tedy bude letošní extraliga?
Jak říká trenér Nekola, liga bude lepší, bude tady víc cizinců a pro mě jako pro blokaře to bude hodně neznámá. Když ty hráče proti sobě neznám, tak to je to nejhorší, co může být. Nemám je načtené a musím se podívat na videa a všechno bude zase od začátku. Ta práce bude těžší, než byla. Bude to těžší i na psychiku, ale musíme se semknout a když budeme makat jako vloni, tak věřím, že to dáme. I když hlavně Budějovice po nás hodně půjdou.

Myslíte tedy, že letošní nejvyšší soutěž bude kvalitnější než ta minulá?Určitě. Budějovice i Karlovy Vary posílily. Navíc pro nás to bude mnohem náročnější a únavnější kvůli cestování a zápasům v Lize mistrů. Ale když budeme všichni zdraví jako vloni, tak se prostřídáme. V přípravě bylo těch zranění až dost, snad jsme si to vybrali.

Je pro vás velká výhoda, že mistrovský tým zůstal úplně stejný z loňské sezony?
Podle mě je to opravdu ukrutná výhoda. Máme nejlepšího nahrávače v lize a kdyby nám Kuba Janouch odešel, tak hledat náhradu v Čechách by bylo strašně těžké. S námi se nepřipravoval, teď přišel z nároďáku a je to jako kdyby se s námi připravoval celé ty dva měsíce, kdy chyběl. Jak říkám, pro nás pro střeďáky je to hrozná výhoda.

Čeká vás i Liga mistrů s elitními celky z Polska, Itálie a Belgie, jak vidíte šance Dukly?
Hlavně je to finančně náročné, nejsme fotbal, kde se vydělává, my proděláváme, ale stojí to za to. Naši fanoušci uvidí top hráče světa a pro naše mladé kluky, kteří by měli v příštích letech jít do reprezentace, to bude skvělá zkušenost. Aspoň uvidí, že musí dřít ještě víc, aby se těm špičkovým hráčům vyrovnali a mohli jít hrát ven.Najdete na iDNES.czmobilní verze