Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lovosický místostarosta Šuma: Funkce mě při házené zbavila nepříčetnosti

Zamyšlený Vladimír Šuma na lavičce Lovosic. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

21 2015
Když se mu při tréninku házenkářů Lovosic něco nelíbilo, „Šumák“ často vypěnil. Prý až díky tomu, že se stal místostarostou města, získal potřebný nadhled. A vzešla z toho historická sezona: lovce dekorovali za vicemistry a navrch ukořistili Český pohár.

„Jsem uvolněný místostarosta, který sedí v úřadu od sedmi ráno, a rovnou z radnice přebíhám na tréninky mužstva a pak domů vyspat se. Zatím se to ale skloubit dá,“ nestěžuje si bývalý reprezentant a politik Vladimír Šuma, jehož do křesla vystřelily podzimní volby.

Jak vám funkce pomohla?
Kluci jsou rádi, že jsem tohle místo dostal, získal nebo vyhrál, protože jsem předtím byl kolikrát nepříčetný. Nechoval jsem se jako trenér, ale spíš jako hráč. A špatně se mi chápalo, když někdo neudělal něco dobře. Tím, že jsem nastoupil na tuhle pozici, se klukům hodně ulevilo.

V čem ta změna tkví?
Začínám brát házenou už jako koníčka. Na obě strany to bylo lepší. Jsem vytížený jinde a nekoncentruju se čistě na házenou.

Celý život vás živil sport. Jaká je to teď pro vás změna?
Je to pro mě namáhavé, přiznávám. Nikdy jsem fyzicky nepracoval. Ale po půl roce, co jsem denně na úřadě, tvrdím, že psychická práce je pro mě náročnější, než když jsem běhal sám na hřišti.

Jak je město nakloněné házené?
Vždycky jsme měli určitou podporu, každým rokem se zvedala. Myslím, že se to vyplatilo. Jsme městem sportu. A házená v Lovosicích to jméno posledních 20 let má.

Proč měníte asistenta?
I kvůli mému zaměstnání je potřeba asistent, který se tomu bude opravdu plně věnovat. A Venca Toman je taky dost vytížený, sídlo jeho firmy je v Brně. Proto se novým asistentem stal Milan Berka, který ukončil hráčskou kariéru.

Co si od něj slibujete?
Milan má házenkářské střevo a rozumí systému, který se v Lovosicích deset let razí. Nastolil ho Vojta Srba, po osmi letech jsem na to navázal já. Snažíme se ho rozvinout.

Jak hodnotíte uplynulý ročník?
Je to radost. Sezona skončila přesně tak, jak měla. Plzeň nám byla ve finále silným soupeřem, poznamenaly nás první dva zápasy. Ale v domácí odvetě jsme měli všichni pocit, že jsme odevzdali stoprocentní výkon. Nemusí mít svěšené hlavy.

Přitom na začátku sezony jste je dole měli. Kde se to zlomilo?
Když jsme se po sedmi osmi kolech nacházeli až na 9. místě, bylo to na pováženou. Ale zvládli jsme právě klíčové utkání s Plzní doma a stoupali jsme nahoru. V půlce sezony jsme se dostali na 4. místo, nakonec jsme šli ze šestého v play-off na Duklu, pak jsme vydřeli postup v semifinále přes Brno.

Stříbro už Lovosice měly, pohár taky vyhrály, ale teď jste to zvládli naráz. Hladí vám to ego?
Jsem pod tím sice podepsaný, ale nevím, jestli já k tomu přispěl. Hlavní byl tým; vytvořili jsme chemii, která klapala. Postupem času se do toho hráči víc zapojili, bylo to na jejich domluvě se mnou. Taky jsem zodpovědný za výsledky, ale myslím, že když má průměrný trenér dobrý tým, nemusí ani tolik zasahovat. Což se teď potvrdilo.

Ukázala se parta právě ve chvílích, kdy to drhlo?
Myslím, že ano. Tým držel partu. Kromě Jirky Motla nemáme reprezentanty, každý měl na úspěchu svůj podíl. Zakousli se do toho. Odevzdali maximum, na co měli. Pak se to speklo, že soudržnost nebyla jen na hřišti, ale i mimo něj. To je strašně důležité. Většina kluků má rodiny, všechno klapalo.

Má tahle parta i na zlato?
Pokud nebudeme devátí v polovině soutěže, tak myslím, že jo. Jen škoda, že se zase bude hrát play-off, protože pro mě není v téhle amatérské soutěži akceptovatelné. Vždyť kluci chodí do práce. Nadstavba byla lepší. Ale věřím, že na zlato máme. Berka skončil, odešli tři hráče, kádr jsme doplnili. Už desátý rok se házená v Lovosicích dělá na výborné úrovni, nebyli jsme v extralize horší než pátí.

Jak vnímáte změny v kádru?
Navrátilci z Německa Bouček a Havel nám pomůžou v přechodové fázi z obrany. Havel na pivotu je stylem hry podobný Kolomazníkovi, který jde do ciziny. Tam by díra být neměla. Na rozehrávku je tady Bouček místo Berky. Z dorostu si vytahujeme France, Hrdlička bude třetí gólman. Bude možnost většího výběru.

Kým zastoupíte Hese na křídle?
Lukáš Malý ho plnohodnotně nahradí, to ukázal už v sezoně. Hes je velice dobrý hráč, ale měl obrovské výkyvy ve výkonech. Je variabilnější ve střelbě, ale taktickým pokynům víc naslouchá Lukáš.

Odchod Jonáše do mistrovské Plzně byl překvapením.
Do budoucna to neberu jako oslabení kádru. Ano, je velký talent, ale v závěru poslední sezony hrál výborně na pravé spojce Chroustovský a točili se tam i levorucí hráči.

Vzdali jste evropské poháry. Jak jste to osobně skousl?
Lituju toho z pohledu házenkářského, z pohledu finančního by nám to asi srazilo vaz. Dostat nějaký Island, Krasnodar, konec světa, to by nám bez sponzora podrazilo kolena.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze