Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lorenzo a Rossi jsou největšími taháky brněnské Velké ceny

Valentino Rossi při testování na okruhu v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

12 2010
Výkvět světových hvězd se představí od pátku do neděle na Masarykově okruhu v Brně v desátém pokračování seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Hlavním diváckým lákadlem bude ve třídě MotoGP obhájce loňského prvenství Ital Rossi, který se vrátil po zlomenině nohy.

Program

Pátek 13. srpna:
12:40-16:20 volné tréninky tříd do 125 ccm, MotoGP a Moto2
Sobota 14. srpna:
9:00-12:10 volné tréninky,
13:00-13:40 kvalifikační trénink do 125 ccm,
13:55-14:55 kvalifikační trénink MotoGP,
15:10-15:55 kvalifikační trénink Moto2,
16:30 závod Poháru nováčků Red Bull MotoGP
Neděle 15. srpna:
11:00 závod třídy do 125 ccm,
12:15 závod třídy Moto2,
14:00 závod MotoGP,
15:30 závod Poháru nováčků Red Bull MotoGP

Ve startovním poli se představí i pět českých jezdců. Vedle stálých účastníků mistrovství světa ve třídě Moto2 Karla Abrahama, Lukáše Peška a v kategorii do 125 ccm Jakuba Kornfeila budou na divoké karty startovat v nejslabší kubatuře také Andrea Toušková a Ladislav Chmelík.

Třiadvacetiletý Lorenzo prožívá zářivou sezonu. V MotoGP startuje třetím rokem, letos z dosavadních devíti závodů šest vyhrál a ve zbývajících třech dojel druhý. V průběžné klasifikaci má už náskok 72 bodů před krajanem Danim Pedrosou.

Lorenzovi se na Masarykově okruhu daří a už třikrát na této trati zvítězil. Poprvé před šesti roky ve třídě do 125 ccm, další dvě vítězství si pak připsal v letech 2006 a 2007 v kubatuře do 250 ccm. Pokud udrží i v Brně svou letošní skvělou bilanci, bude mít na dosah mistrovský titul.

"Brněnskou trať mám v oblibě. Ale ještě ani jednou jsem zde nevyhrál v závodě MotoGP, což je pro mě velkou výzvou. Chtěl bych po dovolené nakrojit úspěšně závěrečnou část sezony," poznamenal na stránkách MotoGP Lorenzo, jenž strávil deset dnů před příletem do Brna na dovolené v Karibiku.

"Potřeboval jsem si odpočinout, neboť v posledních měsících byl termínový kalendář nabitý závody," dodal španělský jezdec.

Jeho tým Fiat Yamaha navzdory vynikajícím výsledkům ještě po posledním závodě v Laguna Seca pracoval na vylepšení stroje. "Chceme právě v Brně vyzkoušet nějaké novinky, které zvýší výkon motocyklu," uvedl Lorenzo.

Rossi je momentálně v průběžném pořadí MotoGP pátý se ziskem 90 bodů a jeho myšlenky na obhajobu titulu se už rozplynuly. Třicetiletý Ital letos zatím startoval pouze v pěti závodech. Hned po zranění skončil čtvrtý na Sachsenringu, v posledním závodě v Laguna Seca dojel třetí. "Na brněnské trati se už chci opět představit nejlepším výkonem.

Předcházející dva závody jsem bral spíš jako test, jak zraněná noha snese zatížení," řekl Rossi, který své první vítězství v mistrovství světa silničních motocyklů vybojoval před 14 lety právě v Brně.

Na domácí trať nemá pro změnu nejlepší vzpomínky Abraham. Z dosavadních pěti startů dokončil brněnský závod pouze jednou, v roce 2007 dojel čtrnáctý. Smolný pro něj byl loňský závod, který skončil hned v první zatáčce po startu pádem po kolizi se Švýcarem Thomasem Lüthim.

Pešek už bude startovat na Masarykově okruhu podeváté, jeho nejlepším výsledkem bylo před třemi lety třetí místo.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze