Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítězství v etapě mě nabíjí, říká Loprais. Teď útočí na celkový bronz

Aleš Loprais na Rallye Dakar. | foto: ČTK

16 2014
Jeli 631 kilometrů, rozdíl byl mezi nimi ale jen nicotných 37 vteřin. I tahle půlminuta však rozhodla, že Aleš Loprais poprvé na letošním ročníku Dakaru a pošesté v kariéře bral etapové vítězství. Těsně za ním pak skončil Rus Karginov. Loprais je nyní v kategorii kamionů celkově čtvrtý.

"Je to satisfakce po technických problémech v předešlých dnech. V letošní rallye jsme prozatím měli jen tři čisté etapy bez technických problémů. O to víc mne těší, že jsme vždycky v těchto etapách dobili pódiová umístění," říká Loprais, který byl v první etapě druhý a ve třetí dojel na bronzové pozici.

Potkaly ho ale i problémy s pohonem 4x4, v jedné z prvních etap musel jet víc než 300 kilometrů bez čelního skla.

Teď však 34letý jezdec říká: "Dakar 2014 je opravdu těžký. Až ve středu se nám podařilo najít optimální nastavení tlumičů, které je pro jízdu v poušti Atacama zásadní. Na jedné straně mě toto vítězství nesmírně nabíjí, na straně druhé mne ovšem mrzí, že jsme toto nastavení objevili až nyní. Moc bych si přál dostat se na pódium letošního Dakaru, ale dobře si uvědomuji, jak náročné to bude."

Na zatím bronzového Nikolajeva, jezdce Kamazu, momentálně ztrácí přes 30 minut, což vzhledem k náročnosti Dakaru není nesmazatelné. Pokud by se skutečně protlačil na třetí příčku, vyrovnal by tak své maximum z roku 2007.

V cíli však ve středu Loprais neslavil jen vítězství, ale dočkal se i milé návštěvy. "V roce 2012, kdy jsme se tahali o vítězství, nás postihla nepříjemná havárie. Můj spolujezdec podlehl mikrospánku ve spojovacím úseku. Byl to hrozný okamžik a bezprostředně po havárii se o nás postarala jedna místní rodina, která s námi strávila čas až do příletu helikoptéry a udržovala nás při vědomí. A přesně tahle rodina nás dorazila pozdravit do cíle etapy. Moc to pro mě znamená."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze