Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Loket už nebolí, hlásila Špotáková. Oštěpařka už se zase těší na tréninky

LOKET UŽ NEBOLÍ. Sezonu Barbory Špotákové provázela zranění, teď už jsou pryč. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

14 2010
No vypadá dobře, ukazovala si na loket, který jí letos způsobil tolik trápení. "Už se dá říct, že je v pořádku," ujistila oštěpařka Barbora Špotáková. Odpočatá fyzicky i psychicky se těší na novou tréninkovou dřinu.

V sezoně si došla pro bronz na mistrovství Evropy v Barceloně i vítězství v celkovém hodnocení prestižní Diamantové ligy. Tolik bolesti ale ještě u žádného úspěchu nezažila.

Zjara ji trápila achilovka. Když už se dala do pořádku, ozval se loket. "Oboje bylo spojené s házením oštěpem, házením naplno," říkala světová rekordmanka. "Když jsem házet přestala, okamžitě se to zlepšilo."

Doktoři jí pro jistotu naordinovali šest týdnů klidu. Původně padala i slova jako operace. "Ale naštěstí to nebylo třeba," oddechla si Špotáková.

Teď zase může uvažovat o přípravě na novou sezonu. Trénink už nepovede Rudolf Černý, který stál za všemi dosavadními triumfy, česká atletická jednička začala spolupracovat s mužským rekordmanem oštěpu Janem Železným.

Zatím jen naplánovali soustředění, na mistrovství světa v korejském Tegu se bude Špotáková připravovat na Zadově, před vánocemi vyrazí na Kanáry, uvažuje i o kempu v Jihoafrické republice, kde skupina Železného tradičně trénovala.

"Děláme kompromisy," tvrdila olympijská šampionka z Pekingu. "Dřív jsem nezvládala dlouhá soustředění, protože jsem tam nedokázala odpočívat, byla jsem moc hrr. Dohoda zní na tři neděle, já jsem trošku přidala, on trošku ubral."

Na obrátkách ubrala i Špotáková, po posledním závodě v Curychu na konci srpna, kde si definitivně zajistila diamant, si vybrala s přítelem Lukášem dovolenou.

"V sezoně jsem toho moc neprocestovala, tak jsme cestovali teď," vtipkovala. Projeli Čechy: na Lipně na kolečkových bruslích, v Orlických horách na kole, v Plzni navštívila slavnosti piva. Na atletiku dočasně zapomněla.

"Naše cestování zakončila oslava maminčiných šedesátin v Opavě. Máma pochází z deseti dětí, takže jsem viděla asi čtyřicet bratranců. Lukáš docela koukal," povídala Špotáková. "Potřebovala jsem na chvíli vysadit, teď už se zase začínám těšit na trénink."

Špotáková je patronkou středoškoláků

Když se začíná ochlazovat, uvědomí si: Už brzo budou středoškoláci sportovat. Světová oštěpařská rekordmanka Barbora Špotáková už je pátým rokem patronkou Corny středoškolského poháru. Ten letos vstupuje do 29. ročníku.

Okresní a krajská kola odstartovala se začátkem školního roku. finálové kolo (už tradičně se uskuteční v Břeclavi) je na programu 12. října. V něm se utká šestnáct nejúspěšnějších středních škol.

"Líbí se mi, jak to všechny baví," prohlásila oštěpařka. "Protože jsem aktivní atletka, můžu ty mladé inspirovat. Pro někoho je Pohár legrace, jiný ho bere vážně. S některými z nich jsem se pak potkala v reprezentaci."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze