Ode mě je to pro dnešek vše, na počtenou u dalších on-line přenosů. Hezký zbytek víkendu.

Povedený závěr zápasu znamená nejen to, že český tým bere do vyrovnané tabulky dva body a zůstane první v tabulce, ale také to, že si s Běloruskem díky vítězství o dva góly vybojoval lepší statistiku vzájemných zápasů, která rozhoduje při rovnosti bodů. Češi odehrají v kvalifikaci ještě dva duely, a to doma s Bosnou a Hercegovinou a venku ve Finsku.

Český tým se ve druhém poločase dlouho trápil v útoku a Bělorusko se dostalo do vedení, které však nikdy nešlo na více než jednu branku. To bylo důležité, jelikož naši našli střelce ve Stanislavu Kašpárkovi, jehož rány z devítky z výskoku na zataženou běloruskou obranu fungovaly. Češi poprvé ve druhé půli odskočili na 23:21 v 53. minutě po jediné trefě Ondřeje Zdráhaly, do remízového stavu už domácí nepustili, v důležitých momentech se prosadil Tomáš Babák a výtečné zákroky vytahoval Martin Galia.

Bělorusko – Česko 24:26 (12:13)
Nejvíce branek: Baranov 5/4, Jurinok 4, Koroljok 3 – Kašpárek 8, Petrovský 4, Babák 4, Hrstka 4/2. Rozhodčí: Andorka, Hucker (oba HUN). Sedmimetrové hody: 4/4 – 3/2. Vyloučení: 2:3.

Konec zápasu.

60

Zdráhala faulován, devítka pro Čechy, následně ještě pálil Kašpárek, Kišov sice chytá, ale český tým to mrzet vůbec nemusí!

60

Devatenáct sekund před koncem si Jan Filip s Danem Kubešem berou oddechový čas. Bylo by dobré udržet dvougólový náskok a vybojovat si lepší vzájemný zápas s Běloruskem.

60

Maxim Baranov ještě ze sedmičky snižuje, 40 sekund do konce zápasu.

60

Je rozhodnuto! Zdráhala našel na pivotu Leoše Petrovského, který se v pádu nemýlí!

59

Češi se výborně vrátili do obrany a zastavili hostující akci, následně MARTIN GALIA vychytal ránu z pravé spojky a český tým je blízko, 90 sekund do konce zápasu!

58

Kišov vychytal ránu Kašpárka a Bělorusko zůstává ve hře.

58

Martin Galia vychytal obětavým zákrokem Jurinoka na levém křídle! Obdržel zásah do obličeje, ale je v pořádku. Následnou akcí mohou Češi definitivně rozhodnout!

57

Tomáš Babák to vzal při signalizované pasivitě opět na sebe, proklouzl přes obránce a vypálil k bližší tyčce!

56

Dmitrij Nikulenko se prezentoval famózním podstřelem a znovu je to o jedinou trefu.

56

Vančo si pohlídal pas na pivota, devítka pro Bělorusko.

55

Tomáš Babák o sobě dal po dlouhé době vědět, suverénně prokličkoval domácí obranou a zakončil k tyči!

55

Boris Puchovskij uvolnil na pivotu Bochana, skvělá souhra Bělorusů znamená snížení.

54

Ale vzápětí přišla technická chyba i u českého výběru.

54

Vyloučení v týmu Bělorusko (Artem Koroljok).

54

Útočný faul Bělorusů, navíc jeden z domácích zahodil balon a zamezil Čechům jít do rychlé protiakce, budou z toho dvě minuty!

53

Oddechový čas pro domácí.

53

Povedená rána Ondřeje Zdráhaly z kroku možná byla i mírně tečovaná, každopádně zapadla přesně k levé tyči a Česko vede po dlouhé době o dvě branky! Vlastně poprvé ve druhé půli jeden ze dvou týmů vede o více než jeden gól.

52

Oleh Astrašapkin vypálil ostře ze střední spoj pouze do levé tyčky! Dokáží Češi odskočit?

52

Kašpárek se prosazuje i proti Kišovovi! Zamířil k levé tyči, Česko si bere těsný náskok zpět.

51

Tečovaný, spíše sražený pokus Gajdučenka kryje Galia!

50

Ondřej Zdráhala se zkoušel poprvé v zápase prosadit střelecky, Kišov udržel balon těsně před brankovou čárou.

50

Andrej Jurinok odpovídá z levého křídla přesnou ranou ke vzdálenější tyčce.

49

To je škody... Mohli jsme jít do trháku, po dobrém zákroku v defenzivě se však Bečvář dopustil kroků.

49

Stanislav Kašpárek opět nacpal balon ranou přes blok k levé tyči! Skutečně je v ráži a Češi jsou do vedení.

48

Gajdučenkovu ránu z levé spojky při signalizované pasivitě rukou vytěsnil Galia!

47

Češi se musejí spoléhat na Kašpárka, který to bere na sebe, tentokrát to vyšlo a je srovnáno!

46

Našemu výběru se ve druhé půli nedaří najít recept na běloruskou obranu nula šest. Nyní kombinuje zatím bez zakončení.

46

Boris Puchovskij prošel přes Petrovského, ale následně selhal na Galiovi! Odražený balon získali Češi.

45

Ovšem proskok Čechů vychytal Soldatěnko.

44

Kulešovu střelu vystihl Galia, důležitý zákrok!

44

Stanislav Kašpárek na pravé straně prorážel.

44

Kašpárek opět zablokovaný, Češi teď nevědí kudy, pokračovat v ofenzivě budou po oddechovém času.

43

Ovšem přišla zbytečná chyba a po pěkně sehraném brejku se prosazuje Andrej Jurinok.

43

Kašpárkův podstřel sražen vysoko nad branku, český tým pokračuje v útoku.

42

Maxim Baranov prostřelil i Martina Galiu.

42

Boris Puchovskij prošel přes hostující obranu a vybojoval sedmičku.

41

Zdráhala skvěle našel na pivotu Petrovského, jenž vypálil nad ruku běloruského gólmana.

41

Andrej Jurinok odpovídá střelou o zem z levého křídla.

40

Navíc Bělorusové trestuhodně přišli o míč a Tomáš Číp rychlým brejkem obrací skóre zpět na českou stranu!

40

Stanislav Kašpárek vypálil tvrdě k levé tyči! Další parádní rána.

39

Ondřej Zdráhala poprvé na palubovce! Češi útočí.

39

Česká obrana se ovšem nestihla postavit a Koroljok dává jednoduchý gól z pivota.

39

Stanislav Kašpárek se prosazuje počtvrté v zápase! Parádní rána z levé spojky.

38

Boris Puchovskij střelou kolem obránce překvapil Mrkvu.

38

Bělorusko v plném počtu a útočí.

37

Střídající Alexej Kišov vychytal stojnou nohou Hrstkovu střelu! To je veliká škoda.

37

Petrovský z pivota sice Soldatěnka nepropálil, ale byl faulován, sedmička pro Čechy!

37

Boris Puchovskij nepřihrál na pivota přesně a dopředu vyráží český tým.

36

Stanislav Kašpárek umístil střelu přes blok přesně k levé tyčce!

36

Kašpárek propálil Soldatěnka až po odpískání, alespoň přesilovka pro Čechy, první v zápase.

36

Vyloučení v týmu Bělorusko (Jurij Lukjančuk).

35

Boris Puchovskij odpovídá šikovným průnikem přes českou obranu.

35

Pavel Horák se prodral ke střele a svižnou střelou překvapil Soldatěnka.

34

Dohrávka na pivota sice Bělorusům nevyšla, ale odraženého balonu se zmocnil Gajdučenko, který propálil Mrkvu a otáčí skóre!

34

Tak nakonec se vylučuje, dvě minuty odpyká Štěpán Zeman.

34

Artem Koroljok v souboji se Zemanem obdržel nepříjemný zásah do hlavy, vylučovat se nebude, domácí pivot však musí být ošetřován.

33

Tečovanou střelu ze spojky Mrkva zachytil, přihrávka na Hrstku ovšem byla příliš dlouhá.

32

Češi napálili jen břevno, Bělorusko může jít poprvé od druhé minuty do vedení!

32

Soldatěnko vychytal Babákův pokus při signalizované pasivitě a Vadim Gajdučenko srovnává z protiakce!

31

Domácí sice propálili Mrkvu, ale bylo to po technické chybě.

31

Bělorusko začíná ve druhé půli u balonu.

31

Začal druhý poločas.

Druhý poločas začne přibližně v 16:53.

Češi odstartovali výtečně a díky proměněným rychlým brejkům si vytvořili až tříbrankový náskok. V postupném útoku už to však taková sláva není a Bělorusko postupně ztrátu stahovalo, na konci poločasu už činí náskok českého týmu pouze jedinou trefu. I to je ale úspěch, Češi rozhodně mohou v Minsku bojovat o body, vše je ovšem otevřené.

30

První poločas skončil.

30

Čechům dohrávka do pivota nevyšla, Bělorusové ji za cenu devítky zastavily. Následná střela Bečváře přes blok úspěšná nebyla.

30

Oddechový čas pro hosty, 27 sekund do konce první půle.

30

Artem Koroljok z pivota snižuje na rozdíl jediného gólu, poslední akci ale povedou Češi.

30

Mubenzem se dopustil prorážení.

29

Vladislav Kuleš zablokován, Češi sice nezaložili rychlý brejk, jelikož pas na Hrstku byl dlouhý, ale mohou kombinovat.

29

28

Jakub Hrstka prudkou ranou o tyč uspěl.

28

Babák uvolnil Bečváře, ten byl rovněž faulován, sedmimetrový hod také pro Čechy!

27

Maxim Baranov proměňuje, vystřelil suverénně pod břevno, už je to jen o gól!

27

Boris Puchovskij proskočil na pravé straně, byl faulován, následuje sedmička pro domácí.

26

Vjačeslav Soldatěnko zasáhl proti střele ze spojky.

26

Maxim Baranov měl hodně prostoru na pravém křídle a prosadil se.

25

Pavel Horák se na levé straně šikovně uvolnil a zakončil o zem pod břevno!

25

Vyloučení v týmu Česko.

25

Širovič našel na pivotu Jurije Lukjančuka, jenž vypálil do pravého horního rohu.

25

Znovu Tomáš Babák, tentokrát minul pravou tyčku.

24

Babák orazítkoval břevno, ale bylo to s faulem, český výběr pokračuje v ofenzivě.

24

Tomáš Mrkva je zatím vynikající a vychytal technický pokus Baranova z pravého křídla!

23

Babák našel na pivotu Petrovský, jenž zamířil nad nohu Soldatěnka.

22

Sergej Šilovič odpovídá střelou ze spojky.

22

Mubenzem zablokován, Češi však pokračovali v útoku, Babák si vybral ránu z těžké pozice přes blok z levé strany, propasíroval míč mezi nohy běloruského gólmana do sítě.

21

Boris Puchovskij se protlačil ke střele a zamířil přesně k tyčce.

21

Žlutá karta pro tým Česko (Pavel Horák).

20

Češi výborně zapracovali v obraně a Mrkva vysunul dlouhým pasem Hrstku, ten musel zakončovat z úhlu a Soldatěnko ho nohou vychytal.

20

Mrkva navíc vychytal Jurinka z levého křídla! Bělorusko ovšem pokračuje v útoku.

19

Tomáš Babák dělovkou z levé spojky zamířil přesně do bližší šibenice! Soldatěnko se natahoval marně.

19

Horák zasažen do obličeje, Oleh Astrašapkin dostává žlutou kartu.

18

Oleh Astrašapkin nezpracoval přihrávku a Bělorusko přichází o balon, přesilovka mu vůbec nevyšla, za okamžik je Bečvář zpět na palubovce.

17

Leoš Petrovský tentokrát uspěl z pivota a ranou o zem dává důležitý gól v oslabení!

17

Signalizovaná pasivita hostů.

16

Kuleš nepropálil Mrkvu dělovkou ze střední spojky! K balonu se dostává český tým.

16

Vyloučení v týmu Česko (Roman Bečvář).

16

Petrovský si udělal prostor na pivotu, ale po přihrávce Babáka selhal na skvělém zákroku Soldatěnka!

16

Babákův pas do křídla srazili domácí do zámezí.

15

Sergej Šilovič se prokličkoval ke střele a zamířil pod břevno.

14

Roman Bečvář vypálil zleva o bližší tyč do protipohybu Soldatěnka, rychlá odpověď.

14

Andrej Jurinok snižuje přesnou ranou z levého křídla, už je to jen o gól.

13

Do připravené obrany se Čechům útočí složitě, Babák neuspěl z levé spojky.

13

Kašpárek zablokován, Češi pokračují v ofenzivě.

12

Žlutá karta pro tým Bělorusko (Artem Koroljok).

12

Maxim Baranov uspěl střelou k pravé tyčce.

11

Číp bránil Nikulenka v brankovišti, sedmička pro domácí.

10

Další hrubka Bělorusů v rozehrávce, skvěle zasáhl Pavel Horák, únik neměl problém proměnit!

10

Bečvář v pádu nepřihrál přesně.

9

Vladislav Kuleš vymetl parádní ranou šibenici.

9

Další špatný pas Bělorusků a Kašpárek si spravil sebevědomí! Z třetího úniku v řadě se Češi prosazují a je to 5:2!

8

Šiloviče vychytal Mrkva a byl z toho další brejk Jakuba Hrstky, znovu úspěšný a Češi si utváří dvoubrankový náskok!

7

Nikulenko nepřihrál do pivota přesně a Mrkva našel dlouhým pasem Jakuba Hrstku, který dává jednoduchý gól!

7

Kašpárek zatím není ve své kůži, teď mu vypadl balon z ruky.

6

Mrkva kryje podstřel Kuleše! Výborný zákrok.

5

Vjačeslav Soldatěnko vychytal Kašpárka a Bělorusko může jít do vedení.

5

Kašpárek na hraně faulu odzbrojen, dopředu se prořítil Nikita Vajlupov a srovnává.

4

Vladislav Kuleš nepřihrál přesně a dopředu znovu může Česko!

4

Jakub Hrstka obstřelil Soldatěnka střelou o zem.

3

Babák naznačil střelu, ještě si klepl balon o zem a následně byl faulován, sedmička pro Česko!

3

Bělorusko se dopustilo útočného faulu a musí zpět do obrany.

2

Stanislav Kašpárek ranou ze spojky procedil balon za domácího brankáře.

2

Artem Koroljok zůstal osamocený a pivotu a otevírá skóre ranou o zem.

1

Utkání právě začalo.

Hráči obou reprezentací jsou již nastoupeni na palubovce a duel začne za několik málo minut.

Úvodní sestavy:

Bělorusko: Soldatěnko, Kišov – Brovko, Kuleš, Šilovič, Astrašapkin, Puchovskij, Nikulenko, Jurinok, Baranov, Lukjančuk, Vajlupov, Padasinov, Koroljok, Bochan, Gajdučenko.

Česko: Mrkva, Galia – J. Hrstka, Bečvář, Horák, Kašpárek, Babák, Číp, Petrovský, Vančo, Zdráhala, Patzel, Solák, Jan Užek, Mubenzem, Š. Zeman.

Rozhodčí: Andorka, Hucker (oba HUN).

Dokáže česká reprezentace oplatit Bělorusku porážku z minulého zápasu a přiblíží se postupu na mistrovství Evropy, nebo se v Minsku budou radovat opět Východoevropané? To se dozvíme již brzy, duel startuje v 16:00, buďte u toho s námi.

Středeční zápas:
Česko – Bělorusko 30:31 (12:14)
Nejvíce branek:
Babák 8/2, Bečvář 5, Petrovský 4 – Koroljok 5, Šilovič 5, Baranov 4/2.
Sedmimetrové hody: 4/3 – 2/2.
Vyloučení: 4:7.
ČK: Zeman – Bochan.
Diváci: 1600.
Rozhodčí: Santos, Fonseca (oba POR).

Sestava Česka: Mrkva, Galia – J. Hrstka, Bečvář, Horák, Kašpárek, Babák, Číp, Petrovský, Vančo, Zdráhala, Patzel, Solák, Jan Užek, Mubenzem, Š. Zeman.
Sestava Běloruska: Soldatěnko, Kišov – Brovko, Kuleš, Šilovič, Astrašapkin, Puchovskij, Nikulenko, Jurinok, Baranov, Lukjančuk, Vajlupov, Podšivalov, Koroljok, Bochan, Gajdučenko.

Třetí kvalifikační duel těchto dvou soupeřů ve středu před vyprodanou halou v Plzni nabídl pohlednou ofenzivní podívanou. Utkání bylo od první minuty ohromně vyrovnané, branka střídala branku, Češi si sice vytvořili ve 21. minutě náskok 12:10, ale do konce poločasu už neskórovali a prohrávali 12:14. Náskok Bělorusů v úvodu druhé půle narostl dokonce na 18:14, ale český tým se nevzdával a několikrát snížil na rozdíl jediné branky, dlouho ovšem nedokázal srovnat. Povedlo se to až v 56. minutě Jakubu Hrstkovi na 28:28, ale do vedení se Česko ne a ne dostat. Ještě dvakrát srovnalo, za stavu 30:30 mohl v poslední minutě možná rozhodnout Horák, ovšem Kišov ho vychytal a z protiakce udeřili hosté. Češi se ještě pokusili srovnat, jenže Kašpárek v posledních sekundách zamířil jen do tyčky.

Tabulka skupiny 5 po třech odehraných zápasech:
1. Česko – 4 body
2. Bělorusko – 4 body

3. Bosna a Hercegovina – 4 body
4. Finsko – 0 bodů

Klíč k postupu:
Ve čtyřčlenné skupině hraje každý s každým dvakrát, jednou doma a jednou venku, celkem tedy šest zápasů pro každého. Přímo na mistrovství Evropy postupují dva nejlepší z každé skupiny plus čtyři nejlepší celky ze třetích míst.

BĚLORUSKO
2. místo, 4 body, skóre 87:80, bilance 2-0-1

Pryč jsou již ty doby, kdy běloruská házenkářská reprezentace stála na bratrech Rutenkových, kteří se zasloužili mimochodem o účast Bělorusů v roce 2015 na mistrovství světa v Kataru. Bělorusům se ale proti české skvadře daří, z posledních šesti zápasů vyhrálo Bělorusko hned čtyři.

Vstup do kvalifikace ale nebyl od Bělorusů vůbec dobrý. Proti Bosně a Hercegovině měli výhodu domácího prostředí a byli považováni za mírného favorita. Po první půli předpoklad splňovali, vedli o čtyři branky poměrem 16:12, jenže celou druhou půli se Bosna dotahovala a posledním útokem po oddechovém čase 29 sekund před koncem dokonale zmrazila naplněnou sportovní halu. Bělorusko tak ztratilo po prohře 29:30. Do Finska se tak tým vydával s tím, že nesmí připustit další ztrátu bodů v honbě za postupem. To se mu dařilo plnit od první minuty, během první půle si vypracoval vedení 15:8, které ve druhé půli dovedl do suverénního vítězství 27:20. Bělorusové předvedli výborný výkon i na české půdě, odkud si odvezli další dva body za těsnou výhru 31:30.

ČESKÁ REPUBLIKA
1. místo, 4 body, skóre 86:78, bilance 2-0-1

Češi dost možná i sami sebe překvapili na Euru v roce 2018, když vyrovnali své nejlepší umístění z roku 1996, kdy se umístili taktéž na šestém místě. O to více přišel šok v podobě takového výsledku, když ve skupině našli recept na současné mistry světa z Dánska. Tým okolo Daniela Kubeše a Jana Filipa tak potvrdil, že je potřeba s ním počítat.

Češi vstoupili skvěle i do kvalifikace na mistrovství Evropy 2020 ve Švédsku, Rakousku a Norsku. Otevírací duel proti Finsku nabídl vyrovnanou házenou, postupem času se ale ukazovala větší kvalita českého národního týmu, který si došel pro výhru 31:27. Mnohem větší bitva se ale dala čekat v mostarské hale na území Bosny a Hercegoviny. V našlapané hale hostující tým ale překvapil, nenechal se rozhodit poctivým povzbuzováním bosenských fanoušků a po výborném týmovém výkonu bral důležité dva body po výhře 25:20. Ve středu ovšem Češi poprvé padli, s Běloruskem prohráli smolně o gól 30:31.

NOMINACE ČESKÉHO TÝMU

Brankáři: GALIA Martin (Górnik Zabrze, POL), MRKVA Tomáš (HBW Balingen – Weilstetten, GER).

Levá křídla: HRSTKA Jakub (Tatran Prešov, SVK), VANČO Marek (Dessau Rosslauer HV 06, GER).

Levé spojky: HORÁK Pavel (HC Meshkov Brest, BLR), SOLÁK Dominik (HCB Karviná), ŠKVAŘIL Milan (HSC Suhr Aarau, SUI), PATZEL Vojtěch (HC Dukla Praha).

Pravá křídla: ČÍP Tomáš (Tatran Prešov, SVK), POLOZ David (HSC Suhr Aarau, SUI)

Pravé spojky: KAŠPÁREK Stanislav (MOL-Pick Szeged, HUN), MUBENZEM Dieudonné (TV 05/07 Hüttenberg, GER).

Střední spojky: BABÁK Tomáš (Bergischer HC, GER), BEČVÁŘ Roman (HC Elbflorenc 2006, GER), ZDRÁHALA Ondřej (ORLEN Wisła Płock, POL).

Pivoti: PETROVSKÝ Leoš (Bergischer HC, GER), ZEMAN Štěpán (HC Zubří), UŽEK Jan (HBC Karviná).

Přeji krásné nedělní odpoledne, vítejte u čtvrtého duelu České reprezentace v rámci kvalifikace na mistrovství Evropy 2020! Ve středu Češi poprvé padli, doma museli skousnout těsnou porážku 30:31 s Bělorusy. Právě Bělorusko bude našim soupeřem i dnes, duel v Minsku startuje v 16:00 SELČ.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.