Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rivalita? To je směšné, říká kometa Shiffrinová o souboji s Vonnovou

DŮVODY K ÚSMĚVU. Lindsey Vonnová se raduje po sérii triumfů v kanadském Lake Louise. | foto: AP

7 2015
Jedna kralovala prvnímu lyžařskému víkendu, druhá suverénně ovládla ten druhý. Jedna se specializuje na technické disciplíny, druhá si libuje v rychlostních. První je ve 20 letech hvězdou pro mnohé další roky, druhá, o 11 let starší, je vládkyní současnosti. Mikaela Shiffrinová a Lindsey Vonnová. Dvě Američanky, které bojují o trůn alpského lyžování.

Aspen a točivé disciplíny, to byl ráj Shiffrinové. Dva slalomy suverénně vyhrála, v tom obřím ji o triumf připravil až pád těsně před koncem.

Mikaela Shiffrinová

Americká sjezdařka Mikaela Shiffrinová

Věk: 20 let
Specializace: technické disciplíny
Největší úspěchy: olympijská vítězka, 2x mistryně světa

Jenže jakmile se Světový pohár přesunul o uplynulém víkendu do Lake Louise, znovu úřadovala královna rychlostních disciplín posledních let. Vonnová ovládla dva sjezdy i superobří slalom a říkala: „To, že jsem už starší, neznamená, že bych ztratila touhu vítězit a jezdit rychle.“

Tím spíš, když má letos slušnou naději dobýt i celkový triumf ve Světovém poháru. Dokázala to už čtyřikrát, naposledy však v roce 2012. Ženy, které ji na trůnu vystřídaly, ovšem letos nezávodí: Tina Mazeová (šampionka z roku 2013) si dává roční pauzu a Anna Fenningerová (2014, 2015) je zraněná.

Vonnové se tak otevřela slušná šance; ale zároveň jí přibyla další zdatná soupeřka. Její krajanka Shiffrinová, která se začíná prosazovat i v rychlostních disciplínách. V nedělním prvním super-G v kariéře dojela patnáctá.

Lindsey Vonnová

MŮJ MILÝ VYHRÁL. Lyžařka Lindsey Vonnová podporovala svého přítele Tigera...

Věk: 31 let
Specializace: rychlostní disciplíny
Největší úspěchy: olympijská vítězka, 2x mistryně světa, 4x celkový triumf v SP

A po úvodních dvou zastávkách Světového poháru vypadá celkové pořadí takto: 1. Vonnová 300 bodů, 2. Shiffrinová 294.

Třetí Lara Gutová už má větší ztrátu (258 bodů).

Zdá se, že o velký křišťálový glóbus si to letos rozdají dvě Američanky.

„Bylo by to pro sport skvělé, i pro lyžování v USA,“ řekla Vonnová. „Možná to nebude tak dramatické jako souboje s Marií (Rieschovou), protože jsme tehdy jezdily skoro každý závod proti sobě. Ale pořád by bylo úžasné, kdybychom proti sobě bojovaly o celkový titul.“

Navenek o řevnivosti nemluví

Vonnová ve starším rozhovoru pro USA Today prohlásila, že kdysi nabídla mladší kolegyni pomoc - a ta odmítla. „Dveře zůstávají otevřené, ale ona má skvělý tým, který se o ni stará,“ řekla Vonnová.

Fotogalerie

Což podnítilo konverzaci o tom, zdali mezi oběma lyžařkami panuje řevnivost. Shiffrinová to ale rázně odmítla. „To je směšné. Lindsey uznávám. Zkouším se od ní učit na dálku.“

V létě se obě potkaly při tréninku a vzájemné setkání si pochvalovaly. „Hezky jsme si popovídaly,“ řekla Vonnová. „Lindsey obětovala sportu víc než kdokoliv, aby měla výsledky. To hodně obdivuju,“ opáčila Shiffrinová.

Ač o sobě mluví s úctou, minimálně na trati se z nich rivalky stávají.

A až čas ukáže, kdo bude mít navrch - ta zkušenější, či ta stále stoupající?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze