Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecké skokanky na lyžích nahlédly do světa

14 2006
Liberec, Frenštát pod Radhoštěm - Ze slovinského Zagorje-Kisovce se vrátila pětičlenná výprava mladých skokanek na lyžích. Reprezentovaly tam Českou republiku na letních závodech FIS - Ladies na umělé hmotě, vypsaných výhradně pro kategorie žen a dívek.

Byly mezi nimi i tři závodnice z Libereckého kraje, které zatím sbírají zkušenosti. V kategorii do 11 let obsadila Natálie Dejmková z SK Ještěd Liberec šesté místo, Barbora Blažková z Desné skončila sedmá.

O kategorii výše, do 13 let, se Lucie Miková z SK Ještěd umístila v konkurenci deseti skokanek z pěti zemí šestá.

"Tyto dvě nejmladší kategorie skákaly na můstku K25. Miková si to pak zkusila i na 'kápadesátce', kde mezi dívkami do 15 let obsadila předposlední 15. místo," informuje koordinátor ženské a dívčí skokanské reprezentace Pavel Mikeska, trenér z Frenštátu pod Radhoštěm.

Z jeho líhně jsou dvě nejlepší české skokanky na lyžích, které dosáhly v Zagorje-Kisovci v kategorii do 15 let velmi pěkných umístění. Čtrnáctiletá Vladěna Pustková byla druhá, Michaela Doleželová šestá.

Děvčata začínají s tímto sportem tak, že ve velmi mladém věku chodí ve skokanských centrech skákat společně s žáky.

"To jim vždy zpravidla pár let vydrželo, ale pak je to přestávalo bavit, když končila za kluky na posledních místech. Jenže teď dostaly ženské skoky úplně jinou perspektivu," upozorňuje Mikeska.

Zařazením skoků na lyžích žen do programů světového šampionátu 2009 v Liberci a ZOH 2010 ve Vancouveru dostává tento sport novou dimenzi, šanci bojovat o nejprestižnější medaile.

"Holky se hlásí, mají do skoků chuť. Jenže mnohdy máme potíže s rodiči. Někteří tento sport považují za příliš nebezpečný," posteskl si Mikeska.

Ženského Kontinentálního poháru se účastní okolo 50 závodnic a jsou velmi mladé. Dá se říci, že Pustková bude v době libereckého mistrovství světa v 16 a půl letech takřka v ideálním věku.

A třeba liberecké naději Dejmkové sice bude v roce 2009 třináct, ovšem třeba trojkou v silném družstvu žen Rakouska je už nyní třináctiletá Pocková...

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze