Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První úspěch Čechů v Harrachově: v kvalifikaci MS v letech uspěli všichni

Český reprezentant Roman Koudelka po úspěšném kvalifikačním skoku. | foto: ČTK

13 2014
V Harrachově začalo mistrovství světa v letech na lyžích a český tým už slaví dílčí úspěch - Roman Koudelka, Jakub Janda i Antonín Hájek postoupili z kvalifikace do prvního soutěžního kola, které je na Čertově hoře v plánu v pátek. V závodě se představí i Jan Matura, který coby jeden z desítky předem kvalifikovaných měl měl jistotu postupu už před startem.

Z kvalifikace postupovalo 40 nejlepších závodníků, o 10 méně než na normálních můstcích. Ti se v pátek poperou v prvním ze čtyř soutěžních kol, co určí nového mistra.

Nejdelší skok z českého kvarteta předvedl Koudelka a znovu potvrdil, že po problémech s krční páteří jde jeho forma neustále nahoru. Když doplachtil na značku 186 metrů, v televizním rozhovoru pronesl: "Před prvním tréninkovým skokem jsem měl trošku respekt, pak jsem si to ale začal užívat. Nebylo to sice nejdál, ale kvalifikace je od toho kvalifikovat se. Až závod se počítá."

Druhým nejlepším českým letcem byl nejstarší člen reprezentace Janda, kterého před startem trápila horečka. I proto se trenér Jiroutek o jeho startu rozhodoval na poslední chvíli. "Uvidíme v závodě, jestli udělal dobře."

Když Jandovi na světelné tabuli naskočil výkon 179 metrů, pokýval hlavou, byl spokojený. Vždyť právě při jeho pokusu v jinak bezvětrné kvalifikaci zadul vítr nejsilněji. "Spokojenost."

Až na 29. příčce se v kvalifikaci usadil český letecký rekordman Hájek, v Harrachově ze všech Čechů skočil nejméně a ze všech nejvíc se také strachoval o postup. Nakonec prošel do soutěže jako předposlední.

"Od prvního tréninkového skoku jsem neměl dobrý pocit, byl tam problém s nájezdovým postavením," uznal Hájek. "Mám o čem přemýšlet, ale věřím, že v závodě to bude lítat."

Matura byl v desítce předkvalifikovaných díky dvěma lednovým závodům SP v Kulmu, kde byl jednou šestý. Kvalifikaci skákal tréninkově a předvedl 185 metrů.

VÝSLEDKY

Mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově - kvalifikace: 1. Bardal (Nor.) 186,2 b (191,5 m) a Vasilijev (Rus.) 186,2 (193,5), 3. Koudelka 179 (186), ...8. Janda 166,1 (179), 29. Hájek 129,5 (152,5), ...Matura (všichni ČR) 185 m - účast měl jistou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze