Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letošní British Open bude nehostinné, rázovité... a opět perfektní

Turnberry, British Open 2009 | foto: Reuters

14 2009
Tradiční skotská hřiště vždy přitahují oko. Turnberry, kde ve čtvrtek začne British Open, poskytuje fotografům hlavně běloskvoucí maják, tradičně hluboké bunkery, skalnaté pobřeží a nad ním ponurou oblohu. Tedy obvykle ponurou. Teď, když špičkoví hráči trénují na třetí major sezony, počasí spíš hrozí, než zlobí.

Patnáct let se The Open Championship v Turnberry nehrálo. Předtím jen třikrát. Od roku 1994, kdy zde zvítězil Nick Price, se Ailsa, pojmenovaná po markýzi z Ailsy, někdejším majiteli a iniciátorovi jejího vybudování, poněkud změnila. Hlavně sem vede nová silnice, bez ní by se sem početný kolos PGA nemohl bezproblémově přepravit.

Jak je vidět, nestačí být v žebříčku nejlepších hřišť světa na pátém místě a nestačí honosit se luxusním hotelem ve starobylé budově, exkluzivním členstvím a historickou reputací. V blízkém hradě se narodil král Robert I. Skotský, známý Robert the Bruce, k němuž byli poněkud nespravedliví tvůrci oscarového Statečného srdce.

Turnberry je nehostinné svým podnebím, ale rázovité až malebné pro toho, kdo má smysl pro krásy přírody. Golfisté si ovšem všímají spíš samotné Ailsy. "Předpokládám, že bude potřeba trefit všechny fairwaye na pobřeží. Rough je dost hluboký, takže komu se to povede, bude mít velkou výhodu," předpověděl vítěz prestižního turnaje z předchozích dvou let Padraig Harrington.

Turnberry, British Open 2009

No a Tigera Woodse začalo po příletu ze slunného amerického východu do větrného a chladného Skotska bolet operované koleno. "Měl jsem nejhorší bolesti za poslední dobu," uvedl muž, jenž v letošním dějišti British Open absolvuje svou premiéru. "Tohle hřiště je mnohem těžší, než by si kdo pomyslel," řekl po první zkušenosti.

Moře doprovází hráče od čtvrté do jedenácté jamky, od pětky po osmičku tvoří nástrahu hlavně pískové terénní vlny, následující tři lemují ostrá skaliska.

Třinácté jamce se říká "Tickly Tap" nebo "Tricky Little Stroke" a končí ohromným greenem. Na sedmnáctce zase míče brzdí o jemné valchovité vlnky a na finálové jamce je sice vidět červená střecha honosné budovy, zato výhled na jamkoviště zakrývají malé duny.

"Turnberry nabízí jeden z nejlepších golfových linksů na světě," nechal si vložit do úst Colin Montgomerie. Skot jako poleno těžko může říkat něco jiného, zvlášť když je oficiálním propagátorem Ailsy. V přímých přenosech kanálu Nova Sport si ale každý může jeho větu potvrdit. Nikdo nepochybuje, že The British Open bude zase jednou perfektní.Témata: Profily
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze