Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König: Vítězství v královské etapě je víc než být pátý celkově

Leopold König v národním dresu za vítězným cílem královské etapy Czech Cycling Tour | foto: Tomáš Macek, MAFRA

16 2015
Po ztrátě, kterou nabral český výběr v úvodní týmové časovce, bylo Leopoldu Königovi na Czech Cycling Tour jasné: S ambicemi na celkové prvenství je konec, musím tedy vyhrát královskou etapu. A jak řekl, tak i udělal. V sobotu ve Šternberku ukázal, jaké vrchařské síly v něm dřímou.

Platí tedy: vyhraná etapa rovná se splněný cíl?
Nic jiného mi ani nezbývalo, protože po časovce jsme přišli o celkové pořadí. V páteční 2. etapě ne že bych se vyloženě šetřil, ale přece jen jsem už víc myslel na dnešek, protože vítězství v etapě, zvlášť v královské, je víc, než kdybych tu byl pátý celkově.

Nohy byly tentokrát v pohodě?
Jo, myslím, že tady na ten krátký etapák nejsou úplně špatné. Kdyby šlo o delší etapák, tak mi asi dojde. Ale takovýhle je po Tour docela v pohodě.

Očima Tomáše Konečného, sportovního ředitele českého výběru na Czech Cycling Tour:
“Plán byl vyhrát etapu. Že v ní budeme mít prvního Lea a navrch i druhého Karla Hníka, to už je trochu i nad plán. Kluci z týmu dostali pokyn, že má jít někdo z nich po startu do úniku, což Koudela splnil. Pak dodrželi taktiku, když jeli pod kopci tempo a natáhli balík. Potom je v tahání tempa vystřídalo CCC a to už jsme věděli, že Keny v prvním kopci zkusí odjet. Když pak jel vepředu ve dvojici s Hirtem, tak iž jsem mu věřil, jeho motivace byla velká. Ukázal, že je v kopcích světová extratřída.“

Rozhodly závěrečné okruhy ve Šternberku, kde jste ujel s Janem Hirtem. Jak vypadaly z vašeho pohledu?
Byli jsme asi dva nejsilnější, takže jsme normálně odjeli na výkonnost. Jan Hirt pak byl trošku slabší, tak jsem na něj chvilku čekal. A když v posledním kole odpadl, tak jsem pokračoval sám. Ale bylo to těžké, nebylo jednoduché odpárat ty ostatní kluky.

Hrábnul jste si na dno?
Docela jo. Přece jen tady není konkurence jen nějaké druhé ligy, takže jsem si musel docela hrábnout, abych vyhrál.

Napadlo vás, že jde o vaše první etapové vítězství od Vuelty 2013?
Napadlo mě, že už od té doby uběhl dlouhý čas. Přemýšlel jsem nad tím už ráno, že by bodlo nějaké vítězství. Dnes byla velká příležitost, tak jsem rád, že jsem ji využil. Ten pocit zvedat v cíli ruce není tak častý, bylo to hezké.

Těžší bude i nedělní závěrečná etapa. Jaké v ní máte plány?
Ještě něco zkusím. Je to těžká etapa, zvlášť v kombinaci s počasím, jaké tu panuje. Koukám na ty kluky kolem sebe, jak jsou popravení. Třeba by se i ta poslední etapa vyhrát dala.

Co vás pak čeká po Czech Cycling Tour?
Teď budu mít měsíc volno. Potřebuju si odpočinout. (Pak by měl König cestovat na mistrovství světa do Richmondu, je v širší nominaci.)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze