Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve vedru a dlouhých kopcích bych měl mít výhodu, věří König na Tour

PŘED TRÉNINKEM. Leopold König se ve volném dni na Tour de France chystá na svoji denní porci kilometrů. | foto: Filip Grim, MAFRA

16 2014
Besancon (Od našeho zpravodaje) - Teprve po úterním tréninku si cyklista Leopold König na Tour de France sjel v rychlosti výsledkovou listinu pondělní etapy. "Chtěl jsem se podívat, jak to vlastně za mnou bylo," říkal. "Ale jinak na pořadí moc koukat nemůžete. Každý den tu začínáme závodit od znova a každý den máte jiné nohy a pocity."

Co myslíte: projel vítězně cílem pondělní 10. etapy i budoucí vítěz této Tour?
Papírově ano. Ale je to Tour. Takže ne.

Chcete tím říci: Na Tour je vše možné?
Ano. Tady se za tři týdny dostanete do situací, které by vydaly na knížku. Je to Tour. O tom bychom tu mohli povídat do rána.

Kdybyste tedy měl říci dva největší konkurenty Vincenza Nibaliho, kdo by to byl?
Myslím, že v posledním týdnu bude hodně dobrý Valverde. To samé si myslím o Richiem Portem. A ti další, mladí... Těžko říct, někdo z nich může mít super Tour, ale nevím, jestli to bude Pinot, Bardet nebo van Garderen. Tahle jména jsou stále ve hře o pódium. Trochu slabší se mi zdá být Van den Bergh. A Talansky už je mimo hru. V pondělí se tam zase hádal v pelotonu s Cancellarou.

Fotogalerie

Vám zatím patří 21. místo. Ovšem před vámi jistě vidíte v celkovém pořadí hodně jmen, které byste mohl přeskočit, kdybyste v horách opakoval pondělní výkon.
Jo, těch lidí je tam víc. Myslím, že třeba Kwiatkowski v dlouhých kopcích nevydrží. A Gallopin tam nevydrží stoprocentně.

Potěšilo vás, že jste při dojezdu na Planině krásných dívek ujel i mistrovi světa či šestému muži z minulé Tour?
Costa a Mollema neměli svůj den. Přitom tohle bylo jejich počasí, každoročně jsou přece oba nejlepší na závodě Kolem Švýcarska, kde vždycky prší. Tentokrát za deště oba ztráceli. Z toho vyvozuji, že až půjde do tuhého a my pojedeme do dlouhých kopců ve vedru, měl bych mít proti nim výhodu.

Od třetí etapy tady zatím každý den pršelo. Jak se vám v takovém počasí závodí?
Je strašně těžké, když se má v dešti skoro 200 lidí poskládat na úzkou silnici, která je navíc mokrá. Pak je stres v pelotonu ještě větší. Navíc v pondělí nás čekalo šest sjezdů v mokru a dva kopce v takové mlze, že jsme neviděli ani 10 metrů před sebe. To bylo docela brutální. Já sám jsem nevěděl, na čem jsem.

Ale byl jste na tom dobře, etapu jste dokončil osmý.
Doufal jsem, že tak na tom budu, i když pod posledním kopcem jsem pořád nevěděl, co mám čekat, jestli dokážu být v cíli do desítky, do dvacítky, nebo jestli neztratím 10 minut jako někteří jiní jezdci. Takže jsem s výsledkem strašně moc spokojený. Jen je škoda, že Tiago Machado měl pád. Naštěstí pokračuje v závodě, i když je dost potlučený a sešívali mu ruku. Byl předtím třetí celkově, mohli jsme tam být v popředí dva a mít to rozehrané na dvě strany. Přesto doufám, že nyní přichází náš závod.

O volném dni jste se vrátil z tréninku mezi posledními. Přidával jste si?
Trochu jo. Nechtěl jsem jet jen hodinu, aby mé tělo nevypadlo z rytmu, tak jsem jel skoro dvě hodiny, i když jen úplně volně. Jinak to byl docela regenerační den.

Jaké zkušenosti osobně máte s etapami po volném dnu?
Řekl bych, že dobré. Loni jsem sice na Vueltě první volný den promarodil, ale po něm následovala časovka, kde jsem skončil o kousek jedenáctý, jen pár vteřin od desítky. Takže bych řekl, že mi etapy po volném dni sedí a že se mé tělo dokáže díky volnu vzpružit. Středeční etapa by navíc neměla být úplně rozhodující. Máme teď víceméně dvě etapy na rozjetí před Alpami.

Pár kopců vás však i ve středu cestou do Oyonnax čeká.
To ano, ve střehu musíme být. Závěr je těžký, na zhruba 50 kilometrech do cíle začínají čtyři horské prémie, ale jen 3. a 4. kategorie. Bude se tam tím pádem tlačit dopředu víc lidí, například Sagan, který chce vyhrát etapu. Nebo tam bude skupina odjetá o 10 minut a Astana ji nechá jet. To samé pak platí o čtvrteční etapě, která je hodně podobná.

Už se „rozležela“ vaše zranění z pádů?
Odřeniny mě docela bolí na boku, i na obou kolenách, kde se zacelují a dělají se tam strupy. Ale nejsem nějak extra potlučený. Myslím, že zranění ze sobotního pádu mě ovlivnilo jen následující den, kdy jsem se cítil hodně unavený. Ale v pondělí už bylo zase dobře.

Jak byste zatím přirovnal Tour k loňské Vueltě?
I na Vueltě se hodně bojuje o pozici, ale tady je to ještě znásobené. A mediální i divácká pozornost je obrovská. Zvlášť Grand Départ v Británii byl extrémní. Honza Bárta byl z těch lidí úplně nešťastný. Říkal mi: „Já vůbec nemůžu jet, ten hluk mě strašně znervózňuje.“ Není to jednoduché, když vám fandí při britských etapách dva miliony lidí, které jsou v zástupech rozestavené po celé trase etapy a vy neslyšíte vlastního slova. Myslím, že to bylo nové nejen pro nás, ale i pro borce, co jeli Tour už několikrát. Také Contador nebo Cancellara říkali: „Tohle byl extrém.“ Takže jsem strašně rád, že jsem to zažil a byl u toho.

Váš tým NetApp o volném dnu zveřejnil jméno nového sponzora, od roku 2015 se bude jmenovat Team Bora. Jeho vedení chce angažovat více německých a rakouských jezdců. Zůstanete v týmu, nebo zamíříte do některé stáje World Tour?
Všichni víme, že v týmu mám dobrou pozici a že tým o mě stojí. Jsme pořád v jednáních o další smlouvu. Samozřejmě jsem slyšel, že tým by se měl stát víc německo-rakouským, stejně jako teď máme víc Britů, protože druhý sponzor Endura je z Británie. Každopádně jádro týmu by mělo zůstat stejné. Teď záleží na mně a na Honzovi Bártovi, jak se po Tour rozhodneme, a zda zůstaneme i my. Nabídky na přestup výš mám.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze