Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neměl jsem dlouho žádné dobré zprávy, říká König. Konečně je zase má

Český cyklista Leopold König. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2016
Třikrát dokončil závody Grand Tour v první desítce. Letos na jaře však byl velkou cyklistickou záhadou. Leopold König dlouho nezávodil ani nemluvil. Až nyní.

Vše způsobil zdánlivě banální pád. Třetího února se Leopold König ocitl na asfaltu před úvodní časovkou etapového závodu Kolem Valencie.

Dokončil ho. Na 10. místě.

Pak už bylo jen zle.

Bolest kolene. Tápající lékaři. Konečně odhalená kostní modřina. Zánět. Vleklá, dlouhá léčba.

Kdy zase vyjede? Nevěděl. Netrénoval. Uzavřel se do sebe. Nekomunikoval s okolím.

Nyní je opět v sestavě týmu Sky. V sobotu odstartuje do závodu Kolem Švýcarska. A pro MF DNES hovoří o složitém období kariéry.

Co se dělo, Leo? Proč jste se tak trochu „odřízl“ od světa?
Protože jsem ani sám nevěděl, co mám říkat. Uzavřel jsem se tehdy i před svým týmem a bavil se jen s týmovým doktorem. Jinak? Kouč Tim Kerrison mi každý týden psal: Jak se máš? A já mu odpovídal: Stejně jako před týdnem. Neměl jsem žádné pozitivní, dobré zprávy, které bych mohl sdílet. A než se můj stav začal zlepšovat, uběhly skoro dva měsíce.

Sledoval jste závody aspoň v televizi?
První měsíc ne. Pak občas. Giro už jo, předtím i nějaké klasiky. Abych zůstal aspoň duchem s týmem.

Zpětně by se mohlo zdát, že v únoru bylo chybou dojet celý závod Kolem Valencie i se zraněným kolenem. Jenže tehdy jste ještě netušil, jak vážné následky budou, že?
Právě. Spadnete kolikrát za sezonu. V tu chvíli nepřemýšlíte, že by se to mohlo až takhle rozvinout. Kdybych po každém pádu balil závod, tak skoro nezávodím. Takže jsme udělali co normálně: jel jsem dál. Zpočátku mě nic neomezovalo. Až týden po závodě to přišlo.

Když jste byl pár dní bez kola?
Přesně tak. Po Valencii jsem trávil týden v Čechách. Pak jsem odletěl do Nice a tam jsem po třech trénincích kvůli kolenu nemohl ani šlápnout na pedál.

A vy jste dlouho tápal, co s kolenem máte.
Ano. Nelepšilo se to. Nechápal jsem, proč se hojící proces vleče tak enormně dlouho. Už jsem jednou v podobné situaci byl, v roce 2013 jsem kvůli vleklému zranění zad taky přišel o Giro. Teď jsem věděl, že hlavně musím zůstat v klidu. Jen nevím, jestli se mi to opravdu povedlo. Měli jsme odhady délky léčby od doktorů ze Sky, z Francie i z lázní Karlova Studánka, a ty se dost lišily. Ve finále měli pravdu ti z Karlovy Studánky, kteří mluvili o šesti až osmi týdnech. A opravdu se to až po osmi týdnech začalo zlepšovat.

Klid lázní, které se zaměřují především na léčbu astmatu, si König pochvaluje:...

KARLOVA STUDÁNKA: Letos zde Leopold König při rekonvalescenci strávil víc času, než si před sezonou dovedl představit.

V týmu Sky vám po sezoně končí smlouva, bojujete o novou. Hlodalo vám v hlavě, že jste se chtěl letos předvést v co nejlepším světle, ale místo toho zůstáváte celé jaro doma?
Do takového začarovaného kruhu uvažování jsem se nechtěl dostat. Ale na druhou stranu jsem si říkal, že bych se měl trochu zklidnit. Já do téhle sezony vstoupil s obrovským očekáváním, emočně hodně vysoko. Věřil jsem, že budu hned jezdit líp než loni, už při prvních závodech jsem se cítil výjimečně. Možná to zranění bylo pro mě i jakýmsi impulzem, abych se zklidnil.

Fotogalerie

Na Giru jste měl být původně druhým mužem týmu Sky za Mikelem Landou. Ten v průběhu závodu onemocněl a vzdal. Stejně jako loni jste se tedy mohl stát během Gira náhradním lídrem Sky.
Jo, kdybych ho jel, mohlo mi to takhle vyjít druhým rokem po sobě, což se jen tak nestává. Samozřejmě, na kdyby se nehraje. Ale Grand Tour je dlouhá, stát se může cokoliv, lídr kolikrát vypadne. Že jsme potom neměli ve Sky na Giru plán B, se ukázalo jako malý nedostatek. Na Tour už ho chystáme. (Geraint Thomas bude druhým lídrem vedle Chrise Frooma.)

Leopold König na trati 14. etapy Giro d´Italia
VZHŮRU ZA DALŠÍ ETAPOU. Leopold König (vlevo) se s některými týmovými kolegy...
Leopold König v cíli 15. etapy Gira d´Italia

LONI NA GIRU. Nahradil v roli lídra Sky Richieho Porta a dosáhl na výborné šesté místo.

Kdy jste začal znovu trénovat?
Před necelým měsícem. Žádná sláva, já vím. Ale k opětovnému nastartování sezony to snad stačí.

Cítíte nadále důvěru týmu?
Cítím. Měl jsem ji obrovskou i během rekonvalescenčního procesu. Po měsíci a půl mi volal sám Dave Brailsford (manažer Sky), jestli by pro mě mohli udělat ještě něco. Bylo příjemné vědět, že mají stoprocentní zájem, abych se dostal zpět. I to, že mě po dvou a půl měsících bez tréninku posílají hned na tak velký závod, jakým je Švýcarsko, svědčí o jejich důvěře. Mohli mě poslat třeba jen na etapy Kolem Slovinska.

Jaké plány pro Švýcarsko máte?
Na žádný svůj výsledek zatím nemyslím. Ale skladba etap je taková, že první čtyři vedou relativně po rovině a další čtyři jsou těžké. Pokud to půjde, chci být v kopcích co nejdéle k ruce Geraintu Thomasovi. Je to pro mě startovací můstek do sezony. Stejně jako mé zatím poslední Švýcarsko v roce 2011 bylo pro mě startovacím můstkem do světa velké cyklistiky.

Leopold König (druhý zprava) ve 3. etapě Gira.

OPĚT V SESTAVĚ SKY. V sobotu vyrazí König do devítietapového klání Kolem Švýcarska.

Co bude dál? Musel jste překopat plány na sezonu.
Ideální scénář by byl: Švýcarsko, mistrovství republiky, kemp v nadmořské výšce, Kolem Polska, další kemp, olympiáda a pak Vuelta.

O další smlouvě jste chtěl mít jasno do léta. To se nyní nepovede?
Smlouvu teď neřeším. Nějaká jednání proběhla už na začátku roku. Ale teď se soustředím na to, abych se zase dostal zpět do závodů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze