Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příběh trablů a návratů Leopolda Königa. Ode dna se odrazil až do Ria

Český cyklista Leopold König | foto: Team Sky

26 2016
Ne, neděje se to poprvé. Naopak. Příběhy dlouhých závodních výpadků a následných vítězných návratů Leopolda Königa se stávají tradicí cyklistického pelotonu.

Tři data byla v letošní sezoně pro jezdce Leopolda Königa zatím stěžejní.

3. února: Upadl a zranil se při rozjíždění na zahajovací časovku etapového závodu Kolem Valencie.

11. června: Po čtyřech měsících léčby modřiny na kosti a zaníceného kolene se na klání Kolem Švýcarska konečně vrátil.

23. června: V Hodoníně se stal českým mistrem v časovce, čímž si vybojoval účast na hrách v Riu.

Za letenku do Brazílie zaplatil ve čtvrtek v jihomoravské výhni obrovským vyčerpáním kombinovaným s úžehem. Ovšem bolest těla porážel za cílem zjištěním: Jsem zpátky.

„Jet časovku po čtyřech měsících bez závodů a ve 40 stupňovém vedru bylo vážně tvrdé,“ svěřoval se u hodonínského kostela. „Ale na druhou stranu: byl jsem aspoň čerstvý a hladový po úspěchu.“

Na Facebooku si později večer vystavil fotografii. Přítelkyně řídí auto, on sám ukazuje do objektivu dres českého mistra. „Vezem to domů!“ nadšeně sděloval. A přidal: „Letenka do Ria na stará kolena.“

Hlavně zůstat zdravý

Nejen Königova kolena, ale celé jeho tělo dovede být křehké. Tím větší péči mu musí věnovat.

Dlouhé přestávky v závodních sezonách lemují celou jeho kariéru.

V roce 2012 se těšil na debut na Giru. Nebylo z něj nic. Chronické bolesti zad tehdy nedovolily Königovi ani trénovat. Jeho německý tým NetApp doporučoval operaci ploténky, on sám dokonce zvažoval ukončení kariéry.

Operaci odmítl.

Zato se seznámil s kondičním koučem Radkem Kaftanem, jehož speciální sestavy cviků měly na záda blahodárný účinek.

O dva roky později jej poprvé zabrzdilo koleno. Úponové zranění se projevilo po návratu ze závodu Kolem Ománu. „Snad z klimatizace a z cesty v letadle,“ domníval se nejprve. Později se ukázalo, že na vině byl spíše dlouhý trénink v nových tretrách se špatně nastavenými pedály.

Dva měsíce nezávodil.

Loni dalo Königovo tělo najevo svoji nevoli, když se v zimě nejspíš přetrénoval, načež ho na trati nepouštělo do větších intenzit.

A letos to bylo opět koleno, které způsobilo zatím nejdelší závodní pauzu. Zas a znovu se vracel do lázní Karlova Studánka, opakovaně zkoušel trénovat, jenže zánět přetrvával.

Teprve v půli května dostal od lékařů zelenou.

Hodíme tě do vody a plav

V minulosti – trablům navzdory – dokázal vždy ještě v té samé sezoně opět bojovat s nejlepšími. Tělo si při léčbě odpočalo a najednou bývalo schopno velkých věcí. V roce 2012 vyhrál po návratu na scénu etapu Kolem Británie, předloni skončil sedmý na Tour, loni vybojoval šestou příčku na Giru.

Tentokrát spokojený Leopold König se občerstvuje po dojezdu 18. etapy.

Vědomí, že se umí vracet, ho posilovalo.

Učil se být trpělivější.

„Leo bude zpátky rychleji, než mnozí očekávají,“ věřil i letos na jaře jeho bývalý kouč Radek Kaftan.

Byl to tak trochu návrat metodou šoku. Hodíme tě do vody (sněhu, zimy), milý chlapče, a plav. V mrazivém a zmoklém Švýcarsku nejprve dojížděl v úvodních, rovinatějších etapách daleko za pelotonem.

„Dostávám pěkně po čuni. Ale to je přesně to, co potřebuješ, když se chceš odrazit ode dna a stoupat k výšinám,“ reagoval.

Jakmile se závod stočil do velehor, pozvolna ožíval a hlásil: „Každý den se cítím lépe.“ Byť si zároveň na Facebooku postěžoval: „Když únavou nemohu spát a vstanu už ve 4.30, tak se učím francouzsky.“

Rovněž Gabriel Rasch, sportovní ředitel týmu Sky, ho pochválil: „Věřím, že Leova forma teď bude stoupat s každým závodem.“

A teď se všechno otáčí

V předposlední časovce Kolem Švýcarska potěšilo Königa 16. místo, držel v ní krok se specialisty. Další den ráno jej škrábalo v krku, proto do závěrečné zachumelené etapy po konzultaci s lékaři Sky radši nenastoupil.

Vlastně tak trochu očekával, že nastydne.

„Většinou při prvním etapovém závodě sezony omarodím, protože má imunita dostává zabrat. A letos bylo pro mě Švýcarsko jako první závod v sezoně. Takže přesně to se i stalo a nastydl jsem.“

NA PODIU PRO TŘI BYLI ČTYŘI. Druhého Jana Bártu „doprovodil“ na podium pro tři...
VÍTĚZ. Leopold König na republikovém mistrovství v Hodoníně.
Vyčerpaný Leopold König po vítězství v časovce na mistrovství republiky.

Nad startem v mistrovské časovce v Hodoníně se dlouze zamýšlel. „Prokašlal jsem noc na čtvrtek. Ale já strašně moc chtěl jet. Po dlouhé době bez závodů je teď pro mě každý start srdeční záležitostí.“

Jel a porazil Jana Bártu o osm vteřin.

Nevyrazit do poslední etapy ve Švýcarsku se z pohledu konečného vyznění hodonínského závodu ukázalo jako velmi strategický tah.

V neděli touží König potvrdit čtvrteční výkon také v hromadném závodě mistrovství ČR a SR v Kyjově. Proti Saganovi a nejlepším Čechům. Už v 8.00 se za přítomnosti televizních kamer ČT Sport startuje.

A potom? Etapové klání Kolem Polska, olympijské Rio - a na přelomu srpna a září třítýdenní Vuelta.

V sestavě týmu Sky by se měl na Španělsku sejít s dalším navrátilcem po vleklých potížích Beňatem Intxaustim (léčil mononukleózu), s Woutem Poelsem, Nicolasem Rochem či Sebastianem Henaem. Otazník visí nad startem Chrise Frooma. Rozhodne, jak se Brit bude cítit po obtížné dvojkombinaci Tour - olympiáda.

König s výhledem do nadcházejících týdnů věří: „Ve Švýcarsku jsem minulý týden svoji sezonu restartoval. Teď doufám, že se všechno otáčí a že nabere úplně jiné obrátky.“Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze