Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Legendy neumírají, vzkázal Samaranch

6 2000
P r a h a - Důstojně, bez zbytečných okázalostí se svět rozloučil s legendárním běžcem Emilem Zátopkem. Do Národního divadla v Praze se sjeli Zátopkovi soupeři, následovníci a obdivovatelé. Ti slavní, ověnčení stejně jako on cennými trofejemi, i bezejmenní krajané. "Byl legendou a legendy neumírají," řekl o čtyřnásobným olympijským vítězi předseda Mezinárodního olympijského výboru J.A.Samaranch a ocenil běžce medailí P.de Coubertina, nejvyšším oceněním udělovaným olympijským hnutím. Ostatky Emila Zátopka, který zemřel 21. listopadu, budou uloženy na hřbitově ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm vedle olympijského vítěze v hodu diskem Ludvíka Daňka.
Prohlédněte si fotogalerii a video

Smuteční obřad zakončila krátce před polednem česká státní hymna. Opona se zatáhla, ale návštěvníci nabitého sálu zůstávali stát bez hnutí.

Spontání minutu ticha ukončila cimbálovka z Uherského Hradiště, jejíž tklivé písně provázely celou rozlučku. Paní Dana Zátopková při nich trochu pookřála, jakoby jí známé melodie pomohly překonat těžké chvilky. Ale ještě než cimbál umlkl, vdova se zvedla a jako první opustila sál. Čeká ji ještě jedna rozlučka, rodinný pohřeb v Rožnově pod Radhoštěm, kde bude Emil Zátopek pochován.

Před cestou na Moravu zazněly před Národním divadlem čestné salvy. Nakládání rakve do limuzíny přihlížely kromě členů čestné stráže také desítky diváků, na něž už při obřadu v hledišti nezbyla místa. Divadlo bylo zaplněné do posledního místa a zhruba dvě tisícovky lidí do té doby sledovaly dění uvnitř jen na obří obrazovce na nádvoří za divadlem.

"Loučíme se s tebou Emile. Vítězil si pro slávu a čest své země, byl jsi nejlepší," řekl v úvodu smutečního ceremoniálu první z řad řečníků, předseda Českého atletického svazu Karel Pilný.

Do bohaté sbírky Zátopkových medailí přibyla ta definitivně poslední. Medaili zakladatele novodobých olympijských her Pierra de Coubertina přiletěl Zátopkovi udělit předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch. "Dobře si vzpomínám, jak jsem stál na olympijském stadionu v Helsinkách a viděl Emila dobíhat vítězně do cíle maratonu. Šedesát tisíc diváků skandovalo: Zátopek, Zátopek!" vzpomínal šéf MOV. "V tom okamžiku jsem velmi intenzivně pocítil, co znamená olympijský duch," přiznal.

"Emil byl žijící legendou pro všechny generace. Byl to skromný, poctivý a statečný člověk. Byl legendou a legendy neumírají. V paměti celého světa zůstane navždy," dodal J. A. Samaranch.

Spolu s ním přistoupil na jevišti k rakvi, zahalené státní vlajkou, předseda Mezinárodní atletické federace Lamine Diack a udělil zesnulému běžci Zlatý řád za zásluhy.

Čestnou stráž u rakve stáli známí sportovci několika generací, mezi nimi i Zátopkovi někdejší soupeři a kamarádi, ale také herci Národního divadla.

Karel Pilný ve svém proslovu pozdravil slavné běžce, kteří se přišli se Zátopkem rozloučit. Velkého soupeře Alaina Mimouna z Francie a následovníka Lasse Viren z Finska.

Za atlety však nemluvila žádná z legend, ale Jindřich Roudný, Zátopkův kamarád a dávný soupeř ze Zlína. "Bylo zážitkem závodit s Emilem, i když jsme většinou do cíle dobíhali v době,  kdy on už sklízel ovace diváků. Skoro každý jeho závod přinesl nový český nebo dokonce světový rekord a my jsme  byli rádi, že u toho můžeme být."

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek mluvil jako poslední a loučil se s čtyřnásobným olympijským vítězem i jménem jeho rodiny. Rozloučit se s fenomenálním atletem přišli také premiér Miloš Zeman, předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a prezidentova manželka Dagmar Havlová.

Památce Emila Zátopka se přišel poklonit i jeho velký soupeř Alain Mimoun

Davy před Národním divadlem, kde se konal rozloučení s Emilem Zátopkem.

Zaplněná Národní divadlo, kde se uskutečnilo poslední rozloučení s Emilem Zátopkem

Čestnou stráž u rakve Emila Zátopka stáli mj. slavní atleti Jan Železný, Jarmila Kratochvílová a Helena Fibingerová

Rakev zahalená státní vlajkou

Dana Zátopková, vdova po slavném běžci

Předseda MOV Juan Antonio Samaranch (vlevo) a šéf českého olympijského hnutí Milan Jirásek

Slzy dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové

Cimbálová kapela Čechovci v Národním divadle, kde se konalo poslední rozloučení s Emilem Zátopkem

Čestná stráž u rakve

Parte Emila Zátopka

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze