Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tak hraje král. LeBron James už zase může psát historii

LeBron James z Clevelandu, spokojený po šestém finále NBA. | foto: Reuters

19 2016
Té větě se lze smát, že je bezobsažnou „absolutní pravdou“, pouhou frází vyřčenou některým z aktérů chvíli po sportovním utkání. „Viděli jsme LeBrona Jamese, jak je LeBronem Jamesem,“ řekl jeho trenér Tyronn Lue. Ale vlastně pronesl to nejtrefnější, co říci šlo. Jestli existuje demonstrace basketbalové síly, zmíněný muž ji ukázal.

LeBron James si za poslední dvě finále NBA pokaždé připsal 41 bodů. Dokázal předčit i vytočit hvězdu Golden State Stephena Curryho; ten končil vyloučen poté, co mrštil chránič zubů do publika, zatímco jeho sok v basketbalové bitvě titánů se mohl bušit v hruď.

„Sedmý zápas. Tohle jsou dvě nejkrásnější slova na světě,“ vydechl LeBron. Právě on největší měrou může za to, že jeho Cleveland Cavaliers dotáhli finále až sem.

Jen dva celky si v historii zvládly ze stavu 1:3 sedmý duel vůbec vynutit - a oba dávno, New York Knicks v roce 1951 a Los Angeles Lakers v roce 1966. Otočit nedokázal zatím nikdo.

Zatím!

Fotogalerie

Neboť Cleveland věří, že s basketbalovým superhrdinou to lze dokázat. Zde je několik citátů amerických médií o výkonech LeBrona Jamese:

„Herkulovská představení, která nemají obdoby.“

„Nejlepší duely v jeho spektakulární kariéře.“

„Výkony bez náznaku chyby.“

Najdou se fanoušci, kteří jej mají za extrémně protežovaného ze strany sudích; na druhé straně trenér Clevelandu Lue vyfasoval pokutu za to, že v průběhu finále veřejně tvrdil opak, a tím sudí kritizoval.

Nehledě na oba extrémní názory - simulant, či oběť - nelze globální ikoně upřít její výjimečnost.

V letech 1960 až 2014 se nikdy nestalo, aby ve finále NBA jeden muž ovládl průměrné statistiky v bodech, asistencích a doskocích zároveň. No a LeBron to možná zvládne podruhé za sebou! Po loňské „trojkoruně“ je v letošní sérii vládcem všech tří nejsledovanějších basketbalových statistik znovu.

Velkolepá série o prsteny šampionů má stejné složení jako loni, kdy byl rodák z Akronu na všechno až příliš sám a slavilo Golden State. Uběhlo dvanáct měsíců a 31letý James získal podporu od Kyrieho Irvinga. A sám se ocitl v jakémsi basketbalovém rauši.

Tvrdil, že neslyšel ohlušující bučení od fanoušků Warriors, že nevnímal veškerý tlak okamžiku, kdy jeho tým už dvakrát musel odvracet konec, což i řadu velkých hvězd minulosti rozmáčklo. I jemu se to jako mladšímu stávalo.

Letos je to u LeBrona naopak - jako u oliv - z jeho umu dokáže vymáčknout to nejcennější.

„Musím hodně poděkovat trenérům a spoluhráčům,“ řekl LeBron a pokračoval na první pohled namyšleně, leč vlastně logicky: „Dostali mě do pozice, v níž dokážu být úspěšný. Bez taktiky koučů a přihrávek ostatních bych toho nebyl schopen a nic z toho, co nám pomohlo k výhře, by se nestalo.“

Kdo by jej v takové formě nevyužíval? „Je skvělý,“ ocenil také Curry. „Dělá věci, které mění průběh zápasů. Pomáhá týmu vítězit.“

LeBron James smečuje do koše ve třetím finále NBA.

LeBron James smečuje do koše ve třetím finále NBA.

Vypovídající je třeba historka ze zápasu číslo 5, kdy byl na konci třetí čtvrtiny LeBron viditelně unavený. Trenérovi však oznámil: Za žádnou cenu nejdu z hřiště. „A já bych ho stejně za žádnou cenu nestřídal. Je mi úplně jedno, co si o tom myslíte,“ prohlásil kouč Lue.

Sedmé zápasy play-off zámoří miluje napříč všemi sporty. Jsou to nejkrásnější slova na světě, zvlášť když odvracíte pád do propasti.

A když máte formu jako LeBron.

Takhle vítali fandové LeBrona v roce 2010 v Miami:Najdete na iDNES.czmobilní verze