Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Láska zakázána. Líbací dívky z Tour se přesto někdy zamilují

Andy Schleck po jedenácté etapě Tor de France | foto: AP

17 2010
Quel scandale! Jaký skandál! Kolem pódia v Dunkerque to zahučelo. Francouzský cyklista Christophe Moreau po triumfu v prologu Tour 2001 porušil bonton. Objal brunetu, která jej na pódiu dekorovala, a políbil ji – na ústa. A mademoiselle Emilie nebyla vůbec zaskočena. Líbilo se jí to...

Vysvětlení následovalo: Moreau a dívka z pódia, jinak též studentka práv, byli už půl roku zasnoubeni. Rok předtím se seznámili ve sponzorské vesničce Tour.

Krásná Emilie tím porušila zákaz. Protokol "líbacím dívkám" nařizuje usmívat se na cyklisty, ale zapovídá jim navazovat známosti, jinak následuje vyhazov. "Za flirt nejsou placeny," tvrdí Sophie Moresse Pichotová, nakrátko ostříhaná žena středního věku, jejich šéfka.

Přesto není Emiliin příběh ojedinělý. George Hincapieho, kdysi pravou ruku Armstronga v týmu US Postal, okouzlila na Tour 2003 její kolegyně. "Nemohl jsem si pomoci," přiznává. Tajně tehdy předal Melanie Simoneauové lísteček se vzkazem a číslem telefonu. Brzy byli pár. Letos Hincapie šlape na Tour v barvách stáje BMC a Melanie pečuje doma o jejich děti.

"Vím nejméně o deseti dalších předních cyklistech, kteří si mezi pódiovými dívkami na různých závodech našli manželky," ujišťuje německý profesionál Jens Voigt.

500 dívek chce líbat lídra

Každý dres, jímž denně dekorují ty nejlepší, sponzoruje jiná firma. Žlutý patří bance LCL. Ta z 500 uchazeček na práci "žlutých" Podium Girls vybírá 50 finalistek a posléze 4 dívky, které se po dni střídají při dekorování lídrů závodu.

Některé zahajují kariéru na Tour coby tanečnice na vozech reklamní karavany, postupně se probijí až na pódium. Jsou mezi nimi studentky, profesionální tanečnice imodelky. Věk? Do 27 let.

Být Francouzkou není podmínkou. Laura Shelton-Antoinová, líbající ve jménu firmy Škoda nejlepší mladíky do 25 let, je Američanka ze St. Louis.

"Přišla jsem coby tanečnice před 7 lety do Paříže a měla svoji show na Champs-Elysées. Po 5 letech jsem začala pracovat jako hosteska." Tour jede druhým rokem. "Ideální jsou otevřené a usměvavé dívky, protože na pódiu se musíte pořád smát. Ale i líbat cyklisty bývá legrace."

Zatímco na jihu Evropy jsou tradicí dva polibky na tvář, ve Francii čtyři. "Někdy je to jako hra. Vylezete na pódium a přemýšlíte: Tak kolikrát homám políbit? Dvakrát, třikrát, čtyřikrát? Nebo ho mám líbat, dokud mě nezastaví?"

Žádný flirt, jsem vdaná!

 Dopoledne pracují pódiové dívky ve sponzorské vesničce na startu etapy, kde roznášejí VIP hostům kávu a rozdávají noviny. Po poledni se přesouvají do cíle.

"Před kamerou bývám nervózní, abych nezakopla," říká Elisabeth Petzelová, rakouská studentka dekorující muže ve žlutém. K prázdninové brigádě ji zlákala kamarádka. "Poslala jsem životopis a vyšlo to."

Nervózní však bývají na pódiu i cyklisté. "Geraint Thomas, když jsme mu oblékaly bílý dres, neřekl ani slovo," vzpomíná Američanka Laura. "Zato Andy Schleck si s námi hodně povídá. Je moc milý, obdivuju ho. Spousta žen by ho chtěla políbit – a já můžu. Ale nemyslím si, že jsem jedna z mála."

Každopádně do stop Emilie Moreauové vstoupit nemíní. "Jsem vdaná!" Manžel ji v Paříži každý den vídá v televizi. "Myslím, že nežárlí.
Pokud ano, neřekl mi to. Spíš je na mě hrdý,"myslí si Laura.

Ani Rakušanka Elisabeth zatím na nikoho z cyklistů nelíčí. "Kdepak, takové plány nemám." Spokojí se s úžasnými zážitky. "Ty nejsilnější? Loni cíl na Champs-Elysées. A letos, když Cavendish plakal dojetím."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze