Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Landis měl v těle umělý testosteron

1 2006
New York - Syntetický testosteron měl podle deníku New York Times v těle americký cyklista Floyd Landis. List se odvolává na zdroj z Mezinárodní cyklistické unie, dobře obeznámený s výsledky dopingového testu. Vítěz Tour de France neprošel po 17. etapě dopingovou zkouškou, tvrdil však, že vysokou hladinu testosteronu jeho tělo produkuje při extrémní zátěži přirozenou cestou.

Hormon dodaný zvenčí by svědčil proti Američanově vysvětlení.

Podle člena světové antidopingové agentury WADA Garyho Wadlera je nález syntetického testosteronu sám o sobě proviněním, které ani nevyžaduje potvrzení kontrolní zkouškou. "Je to porušení pravidel, a pokud sportovec prokáže, že na něm on sám nenesl vinu, může mu být zmírněn trest," řekl v NY Times.

Landis v pondělí oficiálně požádal o analýzu kontrolního vzorku B, s jejíž pomocí se chce pokusit očistit své jméno. Test by měla pařížská dopingová laboratoř provést na konci tohoto týdne a podle dnešní informace UCI se cyklista dozví výsledek v sobotu dopoledne.

Třicetiletý Landis se v 17. etapě Tour vrátil díky famóznímu sólu zpět do boje o prvenství, o den dříve přitom v alpských kopcích odpadl a nabral značnou časovou ztrátu. Pokud analýza kontrolního vzorku potvrdí pozitivní výsledek, přijde o titul a dostane dvouletý zákaz startů. Vítězem Tour by se v tom případě stal Španěl Oscar Pereiro.

Podle německé televizní stanice ARD bylo u amerického cyklisty zjištěno téměř trojnásobné překročení povolené hranice testosteronu, což rovněž nasvědčuje domněnce, že se zakázaná látka do jeho těla dostala zvenku. Běžný poměr testosteronu k dalšímu hormonu epitestosteronu je asi 1:1 až 2:1, za doping se považuje překročení hranice 4:1. Landisův výsledek byl údajně 11:1.

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze