Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lanci, věku neutečeš, říkají mu. Přesto Armstrong věří v další úspěch na Tour

Lance Armstrong | foto: AP

18 2010
Ještě jednou vyhrát cyklistickou Tour a pak už můžu nadobro skončit, zní jeho odvážný plán. Lance Armstrong, sedminásobný vítěz francouzských etap, po smolném úvodu sezony nabírá formu. "Na Tour by měl být jedním z favoritů," předvídá jeho manažer Johan Bruyneel.

Na začátek resumé dosavadních startů americké legendy: z šesti etapových závodů dokončil čtyři, akutní zažívací potíže ho nepustily do klasiky Milán-San Remo, ze Circuit de la Sarthe odstoupil kvůli střevní infekci.

A v etapách Okolo Kalifornie upadl. Bolavě si natloukl loket, obličej pod okem mu od té doby zdobí osm stehů a ztratil kvůli tomu čtyři dny tréninku.

Do toho přišlo kolosální obvinění bývalého kolegy z týmu Floyda Landise: "Lance mi radil, jak dopovat," prohlásil.

Teď v posledním testu formy před Tour - závodě Okolo Švýcarska - se zdá, že americký král má vše pod kontrolou.

Právě včas!

Lance Armstrong s tržnou ranou pod okem po pádu při závodu Kolem Kalifornie.

Po první vážné prověrce v kopcích, v etapě, která zahrnovala přes 5000 metrů převýšení, mohl být spokojený. "Byly to první hory od července," prozradil, když zdolal průsmyk Albula, nejvyšší kolos závodu.

Tohle vystoupení vymazalo možné pochybnosti o jeho formě. "Ale upřímně, na začátku závěrečného kopce jsem trpěl, nemohl jsem se dostat do rytmu. Přesto jsem vcelku spokojený," sdělil Armstrong pro server Velonation.

V etapě dojel pátý, Roman Kreuziger dorazil do finiše po jeho boku na deváté pozici. "Ideální test k Tour," pochvaloval si i Čech. "V dlouhých kopcích jsem se cítil dobře a stejné pocity jsem měl i po těch šesti hodinách na kole."

Armstrongův dlouholetý manažer Johan Bruyneel dlouho o formě své star mlčel. Počkejte do července, opakoval.

Teď už je sdílnější: "Lance bude silnější než loni," slíbil. "Je dobrý, ale musím taky dodat, že je mu 38 a věku prostě neuteče. Ztratil rychlost a výbušnost, bylo to vidět v prologu."

Tam cyklista z Texasu skončil na 44. místě. Pak tvrdil, že hlavně proto, že se jelo na mokru. "Ano, počasí hrálo roli," připustil. "Už nejsem tak dobrý, jak jsem býval."

Jenže jeho časovkářská forma je asi opravdu fuč. Dříve šlo o jeho devizu, ale po návratu k cyklistice v soubojích s časem trpí.

"Připouštím, moje časovky v posledních letech byly zklamáním. Uvidíme, co se stane v neděli," připomněl závěrečnou etapu závodu. "Rád bych vyhrál a pojedu, co to dá."

Robert Gesink, aktuální lídr švýcarského závodu, přesto tvrdí: "Největšími soupeři mi v poslední etapě budou časovkářští specialisté. A Lance Armstrong!"

Časovka je i v itineráři Tour, kromě prologu ještě jedna den před cílem v Paříži. Bude dlouhá - 51 kilometrů, a tam se ještě může měnit pořadí závodu.

"Jak můžeme uspět na Tour? Musíme být mazaní, mít štěstí a hrát na týmovou kartu," řekl Armstrong pro Reuters. "Ale jasný favorit je Alberto Contador, bude těžké ho porazit. Je to komplexní cyklista bez slabin."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze