Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli hurikánu běžel 51 maratonů

24 2006
New Orleans, Praha - Uběhnout jediný maraton, to je ohromná výzva. Sam Thompson jich zvládl dokonce 51 za 50 dní! Svou misi odstartoval pětadvacetiletý Američan 1. července, skončil v sobotu. "Cítím se skvěle. Nic mě nebolí," říkal před poslední štrekou. V sedmnácti měl po autonehodě rozdrcenou nohu a pánev. Hrozilo, že po zhojení bude mít levou nohu kratší.

Aby mohl aspoň lépe chodit, má v noze tyčku z titanu. Jenže on jel na kole z kanadského Vancouveru do Mexika. Přeběhl 2000 mil Apalačským pohořím za 99 dní.

A teď běžel 50 maratonů v 50 státech USA, navrch si přidal jeden v hlavním městěWashingtonu. "Slušný výkon," uznale přikyvuje český ultramaratonec Miloš Škorpil.

To vše dělal Thompson s jediným cílem: upozornit na zkázu, kterou téměř před rokem způsobil na americkém pobřeží hurikán Katrina.

Thompson pracuje jako dobrovolník v jedné z postižených oblastí. Denně organizuje stovku pomocníků, staví domy pro lidi bez přístřeší.

"Už toho bylo hodně uklizeno, ale když někdo přijede poprvé, bude si myslet, že bouře udeřila včera," řekl pro CNN. Proto uběhl celkem 2152 kilometrů. První z padesátky maratonů zvládl za téměř šest hodin.

Postupně se zlepšoval. Běhal časy okolo čtyř hodin, předposlední za 3:29. "Je to úžasné. Ale jeho kolena a chodidla musely trpět. Taková zátěž mu může nebezpečně zvětšit srdeční sval," citoval experta na sportovní medicínu SteveWattse list Times.

Thompson tvrdí: "Tělo dokáže zvládnout víc, než by lidé čekali." Jak se asi tak mohl cítit? "Záleží na tom, za jak dlouho maraton uběhne.

Když za pět šest hodin, je to jako rychlá chůze. Nejhorší je prvních deset dní, pak se tělo dostane do kolotoče," říká Škorpil. "Pokud to navíc dělá pro charitativní účely, případné problémy snáší lépe."

Zpočátku si Thompson platil letenky a benzin sám, běhal v tričku s nápisem "potřebuji sponzora". Našel ho. Spal na zadním sedadle auta z půjčovny, které řídily jeho matka či přítelkyně Kirsten. Ta se mu starala o stravu. Kuřecí, krůtí, těstoviny, sendviče. Dorty a spousta zmrzliny.

"Ta dodá cukr a taky ochlazuje," vysvětluje Škorpil, který se v září chystá oběhnout republiku. Tedy zvládnout 35 maratonů v 17 dnech.

Thompson léčil znavené tělo každý den půlhodinovou masáží, poloviční čas strávil v ledové koupeli. Prošoupal 11 párů bot. Stálo to za to.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze