Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češky zvládly pod mostem i velké finále a na ME 3x3 míří neporažené

České reprezentantky v basketbalu 3x3 na kvalifikaci o ME - zleva Romana Stehlíková, Kristýna Minarovičová. Kateřina Zavázalová a Tereza Vorlová. | foto: Archiv Romany Stehlíkové

3 2016
Překonaly počin svých mužských kolegů z basketbalové reprezentace 3x3, ale výsledek je stejný. Podobně jako před týdnem muži se také české ženy kvalifikovaly na evropský šampionát. Svůj turnaj v Nizozemsku navíc dokázaly vyhrát. Hned dvakrát k tomu musely přehrát Ukrajinu.

Češky ke kvalifikačnímu turnaji nastoupily v netradičním prostředí. Jelikož holandské organizátory, podobně jako například organizátory ve Wimbledonu, pořádně potrápil déšť, kurty postavili pod mostem, aby kvůli vodě padající z nebe nebyl ohrožen program turnaje.

„Bylo to dost netypické prostředí. Chvílemi byla i trochu tma, ale dobře jsme se s tím popraly,“ smála se vedoucí týmu Michaela Uhrová.

Pozdější vítězky turnaje hned v úvodním utkání celého dvoudenního klání vyzvaly Ukrajinu. Po dvoubodové výhře (16:14) nikdo netušil, že oba celky si bitvu zopakují ještě ve finále.

„Nebylo příjemné potkat Ukrajinu hned na začátek turnaje. Nečekaly jsme, že to bude druhý nejlepší tým, ale věděly jsme, že zápas bude klíčový, abychom do play-off dostaly slabšího soupeře. Myslím, že síla Ukrajiny neodpovídala tomu, že by měla hrát finále. Všem šlo o to postoupit na ME, a tak od semifinále se už dohrávalo jen z povinnosti. My jsme měly touhu po vítězství, i když ve finále jsme k tomu přistoupily laxně. Paradoxně se nám ale víc dařilo,“ hodnotila Uhrová systém turnaje, kdy semifinalisté věděli, že je účast na ME nemine.

Češky ale ukázaly největší tah na celkové vítězství. Po úvodním úspěchu dokázaly ovládnout i zbývající dva zápasy ve skupině, když Němky porazily 20:9 a Estonky 18:11. Do čtvrtfinále jim tak systém turnaje přiřadil domácí reprezentaci, se kterou si hladce poradily 17:10 a v semifinále přehrály Belgii 20:12.

Přišlo na řadu finále, opět proti Ukrajině, opět vítězství, opět o dva body, tentokrát 17:15.

„Holky se velmi dobře doplňují. Týna Minarovičová byla druhá nejlepší střelkyně turnaje, Romana Stehlíková hned za ní. Romča nás podržela střelbou za tři body. Na holkách byly vidět zkušenosti ze zápasů české Tour, kdy se potkávaly například s Maďarkami či právě s Ukrajinou,“ hledala česká trenérka základy k tomu, že Češky odjely neporažené.

Vítězné týmy kvalifikace ME 3x3 v Amsterdamu - Srbové a Češky. V červeným...

Vítězné týmy kvalifikace ME 3x3 v Amsterdamu - Srbové a Češky. V červeným dresech zleva Romana Stehlíková, Tereza Vorlová, Kateřina Zavázalová a Kristýna Minarovičová.

Znamená to, že se s přehledem kvalifikovaly na evropský šampionát, který bude první zářijový víkend hostit Bukurešť.

„Byla bych velmi ráda, kdyby jel stejný tým. ME je ale v září a holky už budou ve svých klubech, některé v zahraničí, takže bude o to těžší, aby je pustily. Pořád je to ale reprezentace, holky samy zájem mají. Teď záleží, jak se k tomu postaví kluby,“ přemítá už nyní nad sestavou Uhrová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze