Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvalifikaci na Velkou pardubickou chci se Sixteen vyhrát , říká žokej Bartoš

Velká pardubická: Josef Bartoš na bělce Sixteen | foto: Michal Klíma, MAFRA

11 2010
Žokej Josef Bartoš se po více než dvouměsíční přestávce zaviněné těžkým zraněním obratlů vrací na dostihovou dráhu. Dvojnásobný šampion Velké pardubické si letošní premiéru na pardubickém závodišti odbude nejprve v dostihu II. kategorie.

V kvalifikaci na Velkou pardubickou mu pak trenér Josef Váňa nasedlá favoritku Sixteen. S klisnou tvoří nerozlučnou dvojici. Bělku totiž nejezdí jen při dostizích, ale v tréninkové centrále Josefa Váni.

"Už se moc těším. Dostihy mi chyběly. Bylo to dlouhých deset týdnů," říká Josef Bartoš.

Jak jste prožíval předchozí pardubické dostihy, kdy jste musel vinou zranění zůstat jen v civilu? Hodně vás svrběly ruce?
Jasně, že jo. Především v Pardubicích, to jsem si říkal, jak moc mi dostihy chybí.

Kdy jste se vrátil do sedla?
Čtrnáct dnů už jezdím v tréninku. Záda se hodně zlepšila.

Měl jste návrat naplánovaný právě na druhou kvalifikaci nebo měla být přestávka delší?
Po operaci mi doktoři říkali, že budu muset být v klidu dva až tři měsíce. Teď to je dva a půl měsíce, takže to jde podle prognóz.

V sobotu v Pardubicích máte v plánu pouze dva starty. Zatím tedy ještě volíte volnější režim?
Určitě. Zatím si ještě netroufám na to, abych během odpoledne odjezdil třeba osm dostihů. To bych asi padnul. Musím se nejprve rozjet, abych se dostal do formy a optimální kondice.

Milovníci se těší zejména na letošní první start Sixteen, kterou povedete v kvalifikačním dostihu. Podle výsledků vás toto označení nikdy nemine, i když na jaře v dostihu to ještě nebývá ono.
Právě. Forma Sixteen obvykle roste až v podzimní části sezony. Ze začátku bývá v dostizích línější. Nebývá na pozicích, na kterých bych s ní chtěl být. Jsem zvědavý, jak se jí bude chtít tentokrát. V tréninku vypadá dobře. Věřím, že budeme na předních místech.

Jdete bojovat o vítězství? Nebo je prioritou splnění kvalifikace?
Věřím, že budeme se Sixteen bojovat o vítězství. Po návratu po zranění chci vyhrát, je to hodně velká motivace.

Ve startovní listině máte čtrnáct soupeřů. Z koho z nich máte největší respekt?
Hodně dobrý je Bremen Plan. V minulé kvalifikaci měl smůlu na Francouzském skoku. Dobře vypadá Del Sole a nesmím zapomenout na Pocciho, jenž měl minule pád ze čtvrtého místa. Takže když to shrnu – věřím koním od pana Váni a z těch dalších favoritů je to Bremen Plan trenéra Radka Holčáka.

Startovní listina ale nabízí i další zajímavá jména. Těžko někoho pasovat na vyloženého outsidera. Souhlasíte?
Uspět může kdokoliv. Vloni jsme to v této kvalifikaci viděli třeba u Profila. Někdo může mít jarní formu a může překvapit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze