Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvalifikace na Velkou pardubickou: Absence Trezora pomohla k odplatě

Momentka z kvalifikace na Velkou pardubickou | foto: Radek Kalhous, MAFRA

25 2015
První kvalifikaci na říjnovou 125. Velkou pardubickou zvládl nejrychleji desetiletý hnědý valach Universe Of Gracie v sedle s žokejem Janem Faltejskem.

Uběhlo jen patnáct dnů od jejich vzájemného souboje v Úvodní cross country Koroka. Na startu první sobotní kvalifikace se proti sobě postavili znovu. Jenže na delší „štaci“ měl nyní více sil hnědák Universe Of Gracie, jenž v cílové rovince předčil útočícího Ribelina s žokejem Pavlem Kašným.

„Všechno klapalo tak, jak jsem si představoval. Honzík to úžasně odjel a koník šel s chutí. Před čtrnácti dny mu dostih udělal dobře a zapracoval si. Dnes byl vážně ve výborné formě,“ velebil vítězného koně ze stáje BORS Břeclav jeho trenér Jiří Kousek.

Fotogalerie

Faltejsek ukazoval svým konkurentům záda hned od úvodních temp 5800 metrů dlouhého dostihu. Jeho pozdější největší sok Ribelino naopak rozjel dostih ze zadních pozic a přední místa začal okupovat až za Hadím příkopem. Nicméně i nadále se pole drželo pospolu. Vpředu se však nic neměnilo, a to ani poté, co měl Universe starosti se zdoláním velkého anglického skoku.

„Tím, že byl trochu moc chtivý, tak mu nevycházel krok, což jsem viděl už z dálky. Nechal jsem to na něm, protože já nahoře to nevyřeším. Nebylo to sice pěkně skočené, ale věděl, co dělá a ustál to,“ popsal jediný kritičtější moment Faltejsek.

Po poslední proutěné překážce se nicméně na čele objevilo duo Ribelino a Ter Mill. Faltejsek s Universe číhal za vedoucí dvojicí jako třetí a vydal se k bariéře. Tato taktika se mu vyplatila a těsný doběh tak vyzněl lépe pro největšího favorita. Tím měl být původně přihlášený kvalifikační specialista Trezor, ale svěřenec trenérky Hany Kabelkové nakonec kvůli zranění ze startovní listiny vypadl.

Král mítinku Faltejsek: Universe má velké srdce

Na vjezdu u pardubického závodiště klidně mohl viset nápis: Tady je Faltejskovo! Zkušený žokej si podmanil téměř všechny starty, ve kterých se v sobotním odpoledni vyhoupl do sedla. Bilance mluví za vše, v pěti dostizích triumfoval Faltejsek čtyřikrát a jednou byl druhý.

„Každé vítězství potěší, ale hlavně jsem se suprově svezl na všech koních, takže krásný den,“ zářil spokojeností trojnásobný vítěz Velké pardubické.

Finiš kvalifikace byl hodně těsný. Vnímal jste Ribelina?
Naposledy jsme s ním prohráli. Nevěděl jsem, jestli ho chytneme. Musel jsem vodit celý dostih, protože Universe je chtivý koníček, který rád cválá vpředu a tím získává na skocích. Nemá třeba až takovou klasu, jako měla Orphee, ale zase má velké srdce a nechá na dráze absolutně všechno. Dal jsem mu jen trochu času, aby zregeneroval síly, a pak jsem byl rád, že jsme Ribelina nepustili před nás.

Od začátku jste vodili celé startovní pole. Byl to záměr?
Určitě ne. Chtěl jsem ho schovat, ale on mi nedal na výběr. Řekl: já jsem tady šéf a chci jet na čele. Tak jsem mu nebránil.

Už jste v Pardubicích letos běželi. Jak se vám zamlouvaly podmínky tentokrát?
Půda byla super. Oranice byla těžší, což koně zpomalilo. Nebyl to jen úprk, ale museli makat. Dráha byla zkrátka perfektní.

Hodilo se vám, že neběžel patrně největší soupeř Trezor?
Bylo to plus, ale na to se historie neptá. Vyhrálo se. Trezora určitě uvidíme příště ve druhé kvalifikaci. S Universe se tam sice nepotkají, ale to nevadí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze