Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kůň, jenž se bál Taxisu, dvakrát vyhrál

Majitel albertovského hřebčína Josef Hájek ml. a žokej Karel Benš odhalují plastiku dvojnásobného vítěze Velké Pardubické Mora. | foto: MF DNES

7 2009
Je pár koní, kteří vyhráli Velkou pardubickou víckrát než on. Ale žádný z nich nebyl v tomto dostihu úspěšnější. Hnědák Mor z Hřebčína Albertovec startoval v 70. letech minulého století ve Velké pardubické šestkrát a pokaždé byl "na bedně".

Pardubickou premiéru měli Mor s žokejem Karlem Benšem v roce 1971 a skončili tehdy třetí. Další dva roky (1972 a 1973) si polepšili, byli druzí. V letech 1974 a 1975 už přemožitele nenašli.

Staly se z nich hvězdy, televize o Morovi natočila dokument. Jenže právě při natáčení se Mor zranil. Když skákal pro kamery na albertovském závodišti na takzvaném Borcově skoku (přeskok dřevěné klády položené na hranu strmého pískového svahu), poranil si kloub na noze. Na další Velkou pardubickou tak mohl trénovat jen tři měsíce. A žokej Benš? Ten si v září, měsíc před Velkou, zlomil ruku.

Seriál k Pardubické

Koně, kteří psali její historii
Pondělí 1. díl: Norma, s níž Lata Brandisová vyhrála coby první žena.
Úterý 2. díl: Junák, hrdina, který týden před dostihem oral pole.
Středa 3. díl: Mor, 2x první, 2x druhý, 2x třetí čili rekordman.
Čtvrtek 4. díl: Železník, kůň na odpis, čtyřikrát s Váňou vyhrál.
Pátek 5. díl: Registana, ze slavné vítězky je teď koňská máma.
Sobota 6. díl: Amant Gris, loňský "morální" vítěz se zranil a nepoběží.

Přesto na startu nechyběli ani v roce 1976. A ukázali se jako bojovníci – nezastavil je ani pád na Taxisově příkopu, při kterém si Benš obnovil zlomeninu ruky. Do cíle se dostali jako třetí. "S Morem jsme společně upadli jen třikrát. Vždy na Taxisově příkopu," vzpomínal Karel Benš. "I tak jsme se pokaždé umístili na stupních vítězů."

Taxis však nebyl jedinou překážkou, kterou Mor zrovna nemiloval. "Když skákal přes vodní příkop, skočil doprostřed nádrže, odrazil se ode dna a vyskočil na druhý břeh," líčil Benš. Jinak koňského parťáka žokej jen chválil: "Báječně skákal. Překážky kopíroval, šetřil síly, neskákal výš, než musel. Byl to mazák."

Jenže do dalších závodů už Mor nemohl. Trápil jej kloub zraněný při natáčení. O dva roky později jej postihl vážný zánět dutin a musel být převezen z albertovského hřebčína na léčení do Kroměříže. A po půl roce byl utracen.

Karel Benš sedlal koně do roku 1977, ale od závodění neodešel zcela. Při dostihových dnech Hřebčína Albertovec využívá zkušeností jako pomocný startér. Letos měl o čestnou funkci navíc. S majitelem hřebčína Josefem Hájkem mladším odhaloval bronzovou plastiku Mora, nejúspěšnějšího reprezentanta Albertovce.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze