Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bikeři na schodech. Bude to rychlé a bolavé, varuje Kulhavý novice Raboně

Biker František Raboň | foto: Profimedia.cz

19 2014
Dřív znával jen ten nejhladší asfalt profesionálních silničních závodů, letos František Raboň přesedlal na horské kolo a poskakuje lesem po kamenech, přes kořeny. A teď v Praze si biker týmu Specialized otestuje další novinku - 128 stupňů Zámeckých schodů. V úterý se ve stínu Hradu pojede 21. ročník cyklistické exhibice Pražské schody. "Sice se tomu tak říká, ale podle mě to žádná exhibice nebude," tušil 30letý závodník.

Mezi bikery se teprve rozkoukává, do loňska byl členem týmu Omega, kde dřív rozjížděl spurty pro Marka Cavendishe. Teď už však Raboňovo kolo nemá galusky, ale tlusté pláště se vzorkem.

"A každý závod je pro mě premiérový," připomněl druhý muž Cape Epic, nejdrsnějšího etapového závodu napříč africkou divočinou. "Ale nemám čas se něco učit, musím rovnou skočit do vody a plavat."

I Pražské schody budou premiérou, po svém boku měl však Raboň nejlepšího možného učitele. Z úst Jaroslava Kulhavého, krále londýnské olympiády a svého týmového kolegy, před startem slyšel varování: "Bude to rychlé a bude to bolet!"

Program Pražských schodů

16:00 Slavnostní zahájení
16:30 Závod VIP osobností na 3 okruhy
17:00 Autogramiáda hvězd hlavního závodu
17:45 Prezentace hvězd hlavního závodu
18:00 Start závodu na 1 hodinu a 1 kolo
19:10 Vyhlášení výsledků

"To už vím," kýval Raboň. "Vím, do čeho jdu a myslím, že takový typ závodů je vhodný i pro maratony." Právě na ty se bývalý silničář v dresu Specializedu zaměřuje. Hodinový průlet ulicemi staré Prahy pro něj bude peklem a možná by raději jel 5 hodin. "No, nevím, jestli na tomto okruhu."

"Po startu bude asi trošku v šoku, ale takové závody potřebuje. Jsou to zkušenosti a dobrý trénink," uznal Kulhavý. "Je to každý rok stejné, každý se chce ukázat, každý chce být aspoň chvíli v televizi," tvrdil vítěz Schodů z roku 2010. "Od startu se jede šrot, takže my, co chceme dojet v závodě trošku dál, trpíme. Ale bude to bolet každého, nejen Feryho."

Zatímco Kulhavý a další elitní závodníci se chystají na víkendový závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě a neplánují tak na trati vyčerpat plnou nádrž sil, Raboň na Vysočině startovat nebude. "A rád bych se popral o přední příčky. To berte jako závazek."

V 18 hodin vyrazí on a horda jeho soupeřů z Nerudovy ulice do té Ke Hradu, pak schody dolů, na Malostranské náměstí, Jánský vršek a znovu. Hodinu pořád dokola. "Nahoru je to horší, schody jedou skoro samy a jsem vždycky rád, když se přehoupnu přes ten horizont," popisoval Kulhavý.

"Mám respekt, tolik schodů v kuse jsem nikdy nejel," dodal Raboň. "Biky jsou velká změna oproti silnici, ani ze sjezdů si tělo neodpočine. A tady dvojnásob. Navíc jen co sjedete dolů, zase musíte nahoru. Bude to tvrdé!"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze