Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampionka Kudějová proti legendě Hilgertové. O olympiádu v Riu

JEDNA Z NICH POJEDE NA HRY. Vydá se do Ria Štěpánka Hilgertová (vlevo), nebo Kateřina Kudějová? | foto: Jan Homolka/kanoe.cz

14 2016
Olympijská vítězka versus mistryně světa. Dvě skvělé kajakářky, které dělí 22 let věku, stojí proti sobě. Jen jedna smí na hry do Ria. Začíná souboj generací v divokých peřejích.

Když Štěpánka Hilgertová v Barceloně 1992 poprvé startovala na olympijských hrách, byly Kateřině Kudějové dva roky.

A když středoškolačka Kudějová při hrách v Pekingu 2008 v televizi poprvé sledovala souboje kajakářek, byla už Hilgertová dvojnásobnou olympijskou šampionkou.

Nyní se utkají v bitvě, která jednu z nich připraví o hry v Riu.

Legenda Hilgertová usiluje o sedmý olympijský start. Tolik jich žádná jiná Češka v historii nemá.

Kudějová, aktuální mistryně světa, sní naopak v 26 letech o premiéře pod vlajkou s pěti kruhy.

PÓZA PRO FOTOGRAFY. Česká kajakářka Štěpánka Hilgertová po olympijském závodě,

LONDÝN 2012. Zatím šestá olympiáda Štěpánky Hilgertové se odehrála ve znamení čtyřek - se startovním číslem 4 ve 44 letech skončila čtvrtá.

Hilgertová může být zároveň první babičkou v české výpravě, na podzim se jí narodila vnučka Anička. Kudějová však tvrdí: „Neberu to tak, že je o 22 let starší. Beru ji jako mladici.“

Tréninkový parťák Jiří Prskavec si ji dobírá: „Stejně skončíš kariéru dřív než Štěpánka.“

Kateřina Kudějová se zlatou medailí na mistrovství světa ve vodním slalomu v...

LONDÝN 2015. Kateřina Kudějová je na někdejším olympijském kanále mistryní světa.

Pouze jedna loď z každé země může v jedné kategorii závodit v olympijském Riu. Nemilosrdná jsou pravidla Mezinárodního olympijského výboru. Pětidílná česká kvalifikace, která v sobotu ve Veltrusech začne, ukáže na vyvolené.

Kudějová pozoruje průběh obdobných národních kvalifikací v Německu nebo Francii a soudí: „Možná nakonec nevyhraje ta nejsilnější, ale psychicky nejodolnější.“

Matadorka Hilgertová už souboji o olympijské letenky prošla vítězně mnohokrát. „Ví, jak se udržet v klidu, jak nepřijet do první brány a nerozbouchat ji,“ upozorňuje ta mladší.

Ovšem na straně Kudějové je jiná výhoda: čtyři bonusové body, které si oproti své sokyni vnáší do kvalifikace jakožto „odměnu“ za loňský titul mistryně světa.

Také proto Hilgertová říká: „Kačka je velká favoritka. Tím je to pro mě letos jiné. Vstupuju do kvalifikace trochu s nejistotou, ale taky docela s chutí. Říkám si: Už aby to začalo. Nejsem pod takovým tlakem jako v minulých letech.“

ATLANTA 1996 - Štěpánka Hilgertová se zlatou medailí z olympiády v Atlantě (30.
SYDNEY 2000 - Hilgertová je na kanálu v Penrithu podruhé olympijskou vítězkou.

DVA OLYMPIJSKÉ TRIUMFY HILGERTOVÉ. V Atlantě 1996 (vlevo) vyhrála překvapivě, v Sydney 2000 (vpravo, s gratulujícím manželem Lubošem) už triumfovala coby největší favoritka.

Loni byla na mistrovství světa osmá, na minulých hrách v Londýně ve 44 letech čtvrtá. „Kdybych na olympiádu postoupila i letos, byl by to trochu zázrak,“ soudí.

Kudějová namítá: „Takhle jednoduché to mít nebudu. Nechci radši na své bonusové body ani myslet, abych nic nepodcenila.“

Závodí za různé kluby, příliš se nepotkávají. „Jen jednou jsem Štěpánku minula na břehu. A pak jsme se viděly až v úterý při tréninku ve Veltrusech,“ líčí Kudějová. Ne, v kategorii kajakářek nečekejme předolympijské hecování a vtípky, jaké se odehrávají v podání mužů Hradilka, Prskavce či Přindiše.

„Nejsme kontaktní sport. Spíš se snažím soustředit na kvalitu vlastní jízdy,“ říká Hilgertová.

Kudějová prožila loni skvělý rok, během nějž vybojovala světové zlato a dokončila bakalářské studium na Vysoké škole ekonomické. V zimě se chvíli obávala, zda se bez studií nebude nudit.

Radost Kateřiny Kudějové v cíli finálové jízdy na mistrovství Evropy v Německu.
ZLATÁ. Kateřina Kudějová přijímá gratulaci.

ZATÍM ŽIVOTNÍ SEZONA KUDĚJOVĚ. První velkou dospělou medaili, bronzovou, získala na loňském mistrovství Evropy v Německu (vlevo). V září se pak dočkala happy endu na mistrovství světa v Londýně, kde přijímá gratulace na zlatém stupni (vpravo).

„Nakonec jsem se nezastavila. Stěhovala jsem se, všechny věci dávala do krabic a uklízela ten hrozný nepořádek,“ hlásí. Přesto nyní opět začíná studovat, od ČOV dostala stipendium na Vysokou školu ekonomie a managementu.

Zatímco Jiří Prskavec získal po zisku světového titulu i tři nové sponzory a auto, Kudějová nemá zatím ani manažera. „Ale těší mě, že se dva sponzoři přihlásili sami.“

Olympijský úspěch je pro všechny vodní slalomáře mimořádnou příležitostí, jak sama sebe zpropagovat. O tom by právě Hilgertová mohla dlouze vyprávět.

Štěpánka Hilgertová se zúčastnila vernisáže k zahájení výstavy snímků z...

VZPOMÍNKY: Štěpánka Hilgertová minulý týden v Praze při vernisáži olympijských snímků fotoreportérů MF DNES.

„K olympiádě teď všichni vzhlížejí,“ nezastírá její dvojnásobná vítězka. Přesto, pokud se do Ria neprobojuje, nebude kdovíjak zdrcená.

„Potěší mě, i když se dostanu do tříčlenné reprezentace, která pojede mistrovství Evropy a Světové poháry. Nějak to dopadne. Už se tím nestresuju tolik jako dřív.“Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze