Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kubala s Bízou stráví zimu v halách

Přemysl Kubala - OPUSTÍ ŠESTKOVÝ VOLEJBAL? Přemysl Kubala je v českém beachvolejbale nejlépe blokujícím hráčem. Proto uvažuje, že by se mu věnoval celoročně. | foto: Jiří SeidlMF DNES

30 2006
Praha - Úspěšní plážoví volejbalisté Přemysl Kubala s Michalem Bízou se budou v zimní sezoně jako každoročně věnovat tradičnímu "šestkovému" volejbalu. Zpět na písková kolbiště se vrátí v květnu, kdy budou mít za sebou extraligovou sezonu ve svých klubech, a začnou bojovat o postup na olympijské hry v Pekingu.

Blokař mistrovské Ostravy Kubala musí dát dohromady bolavé smečařské rameno, které mu narušilo letní program a omezovalo ho i na nedávném evropském šampionátu v Haagu.

"Kvůli dešti tam byly těžké míče a měl jsem s tím velké problémy v útoku, nemohl jsem se do míče pořádně opřít. A s lobováním se proti nejlepším párům hrát nedá," posteskl si Kubala.

Když si rameno vykloubil na červencovém turnaji Světové série v Montrealu, okamžitě se na jeho zdravotní stav ptali funkcionáři Ostravy, kteří s ním počítají pro halovou sezonu. "Měli strach, abych nehrál nedoléčený, ale to se v létě nedá," popsal jejich obavy dvaatřicetiletý volejbalista.

Lékařská vyšetření ukázala, že stav poraněného kloubu není vážný. Když se bude Kubala věnovat speciálním cvičením, měl by se dát do pořádku. Nyní ho čeká přechod z měkkého písku na palubovku, který bude zpočátku asi náročný.

"Nejhorší jsou dopady. Najednou se dopadá na tvrdý povrch a trpí klouby a svaly, které na písku odpočívají. Chvíli to bude bolet, ale to se srovná," popsal úskalí změny volejbalové disciplíny.

Ve druhé polovině sezony se blýskli třetím místem na turnaji Evropské série v Lucernu, ale k plážovému volejbalu se vrátí zase až v květnu, což je ve srovnání se světovou i evropskou špičkou značný handicap.

"Teď jsme zjistili, že s nimi můžeme hrát, ale čeká nás dlouhá pauza a bude chvíli trvat, než se vrátíme zpátky na tuhle úroveň," litoval Kubala.

Specializace výhradně na písek je však z ekonomických důvodů nerealizovatelná. "Počítali jsme, kolik by stálo dělat jen beach, a nedostali jsme se pod dva miliony na sezonu," vysvětlil blokař.

V květnu ho společně s Bízou čeká beachvolejbalový kemp v Turecku, který bude hlavní přípravou na sezonu, v níž se začíná bojovat o Peking.

Kvalifikace skončí v červenci roku 2008 a do Číny postoupí nejlepších čtyřiadvacet dvojic z redukovaného světového žebříčku, v němž může mít každá země maximálně dva zástupce. Kubala je optimistický.

"Letos jsme odehráli jen sedm turnajů z dvanácti a jsme v redukovaném žebříčku na 42. místě. Když se příští rok zúčastníme většího počtu turnajů, měli bychom v žebříčku výrazně poskočit," uvedl.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze