Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krutý Davis Cup: tenisté jedou do Švédska

7 2000
N e w Y o r k, P r a h a - Nehrajícímu kapitánovi tenistů Janu Kukalovi se zatmělo před očima, když se včera odpoledne dověděl los Davisova poháru pro příští rok. Reprezentace, která jako jediná nikdy nesestoupila ze Světové skupiny od jejího založení v roce 1981, bude 7.-9. února hrát proti domácímu Švédsku.

"Sakra," ulevil si Kukal. "To je to nejhorší, co se mohlo stát. Víte jistě, že los nikdo nezmanipuloval?" optal se už lehkým tónem. Český tým, který nebyl nasazený, mohl z osmi potenciálních soupeřů dostat pouze dva v cizím prostředí. Minula ho Francie, ale připadlo Švédsko. Sedminásobný vítěz a pětinásobný finalista Davisova poháru.

Tenisová velmoc s tradicí Borga, Wilandera a Edberga, která získala největší týmovou trofej v poslední dekádě třikrát, v letech 1994, 1997 a 1998. Loni sice Švédsko sestoupilo, když senzačně prohrálo v prvním kole doma se Slovenskem 2:3 a poté stejným výsledkem v baráži s domácím Rakouskem. Letos se však do Světové skupiny vrátilo.

"Nezbude nám než zopakovat hrdinný výsledek Slováků," konstatoval zklamaný Kukal. "Talent mají naši hráči větší než soupeř, ale měli bychom ztrojnásobit počet kondičních trenérů týmu, abychom se Švédy vydrželi fyzicky." "To je hodně nepříjemné," přidal svou reakci na los letošní první hráč týmu Jiří Novák. "V Normanovi má Švédsko jednoho ze tří nejlepších hráčů světa. A pak je tam debl Björkman, Kulti..." Švédsko může vybírat čtyřčlennou sestavu ze široké základny. Norman, Enqvist, Johansson, Björkman, Vinciguerra, Kulti, Tillström, Larsson...

"Musíme doufat, že v termínu po Australian Open nedají Švédové dohromady optimální sestavu a že budou mít někoho zraněného, tak jako letos Britové proti nám v Ostravě postrádali Rusedského," dodal Kukal.

"Švédsko? Tě bůh," zněl první komentář Ctislava Doseděla, který však vzápětí zkusil optimismus: "Jsme sice outsideři, ale Enqvist většinou v Davis Cupu chybí a s Normanem se dá hrát." Zápas se bude konat v hale, místo Švédové teprve oznámí.
"Stockholm, jako hlavní město, asi nevyberou," hádal Kukal. "Aspoň že nás čeká pěkné, slušné prostředí. Bohužel, volbou rychlého povrchu v hale nám Švédové eliminují Bohdana Ulihracha, který je na pomalejší kurty."

Opěrným bodem českého týmu by měl zůstat Novák, který letos v USA porazil Samprase a vyhrál i debl s Riklem. "Neberu to tak, že tíha zápasu bude ležet jenom na mně. Sám to přece nevyhraju. Pomoci musí všichni. Davis Cup je záležitostí týmu," řekl Novák. S Normanem to má Novák 1:2, ale utkali se pokaždé na antuce. Ovšem Doseděl vede s Normanem 3:0, naposledy ho porazil v srpnu na tvrdém povrchu v Cincinnati 6:7, 6:3, 6:3.

Švédsko získalo domácí prostředí, protože poslední vzájemný zápas hostila Praha. V září 1996 český tým ještě s Kordou a Vackem prohrál v semifinále 1:4.

Program:
1. kolo: 9. až 11. února 2001,
čtvrtfinále: 6. až 8. dubna,
semifinále: 21. až 23. září,
finále: 30. listopadu až 2. prosince.

Výsledky losování:
Světová skupina, 1. kolo:
Austrálie - Ekvádor, Brazílie - Maroko, Švédsko - Česká republika, Slovensko - Rusko, Belgie - Francie, Švýcarsko - USA,
Německo - Rumunsko, Nizozemsko - Španělsko.
Euro-africká zóna I., 1. kolo:
Velká Británie - volný los, Ukrajina - vítěz Portugalsko/JAR, Rakousko - volný los, vítěz Chorvatsko/Pobřeží slonoviny - volný los, Bělorusko - volný los, Zimbabwe - volný los, vítěz Řecko/Slovinsko - vítěz Finsko/Maďarsko, Itálie - volný los.

 

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze