Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kruté nizozemské etapy. Favorité Gira leželi na asfaltu

Giro d’Italia | foto: AP

11 2010
Christian Vandevelde, osmý muž loňské Tour de France, stál na kraji silnice, s bolestí vepsanou do obličeje. Pětatřicet kilometrů před cílem 3. etapy pro něj závod Giro d’Italia skončil. Diagnóza: zlomená klíční kost.

Největší smolař Gira je tak znovu v cyklistickém ofsajdu. Loni si 33letý Američan rovněž ve 3. etapě zlomil žebra a odstoupil.

Nyní se historie opakuje.

Nebyl ani zdaleka sám, koho nizozemský úvod Gira bolel. Výškové profily 2. a 3. etapy sice byly rovné jako hladina rybníka, přesto se postaraly o dokonalý chaos.

Pád.

Pád.

A zase pád.

"Už ani nepočítám, kolik těch hromadných pádů bylo," říkal Sean Yates, ředitel stáje Sky. Mistr světa Cadel Evans v neděli tvrdil: "Nebezpečnější etapu jsem za svoji kariéru nezažil. V pelotonu panovala obrovská nervozita."

Uzounké silnice, množství zatáček, zpomalovací rampy, dopravní ostrůvky, nečekané obrubníky. To vše, a navrch záludný přímořský vítr, drtilo cyklisty.

"Některé uličky byly tak těsné, že tudy s obtížemi projelo naše týmové auto. Něco takového by měli zakázat," požadoval Yates.

Tyler Farrar, sprinter stáje Garmin, v neděli i po pádu vyhrál, včera po dalším karambolu ztratil.

"V Nizozemsku je na silnicích spousta přebytečných věcí. Když k tomu připočtete nervozitu prvních etap, pády jsou logické. To je cyklistika. Nic s tím nenaděláte."

Až se chce říci, že se do růžového trikotu lídra převlékne jedině ten z favoritů, kdo pádům unikne.

Bradley Wiggins měl tolik ceněný dres v neděli, jenže dva pády ho srazily do hloubi pořadí.
Cadel Evans nosil "maglia rosa" včera, ale 8 kilometrů před cílem ležel na zemi i on (spolu s Wigginsem).

"Udělal jsem v etapě vše dobře, jel jsem nesmírně obezřetně," líčil Evans. "Jenže pak vjedu do zatáčky a přede mnou se válí na asfaltu celý tým Sky. Zalehl jsem také, další napadali na mě."

Sám, bez pomocníků ze své stáje BMC, pak tahal partu, která se snažila zacelit díru za vedoucí 29člennou skupinou. Marně. V cíli nabral manko 46 vteřin. "Proto však boj o titul nevzdám. Zatím jde o vteřiny. V horách půjde o minuty."

Otloukánek Wiggins ztratil včera 4 minuty! Jeho už se růžový dres netýká. "To patří ke Grand Tours. Jeden den slavíte, druhý den jste na dně," filozoficky prohodil.

Podobný masakr přinesly nizozemské etapy loni, kdy se jely na úvod španělské Vuelty. V nejbrutálnějším pádu se tehdy ocitlo na zemi 60 cyklistů. Načež všichni rádi prchali z deštivého a větrného severu Evropy na slunný jih.

Nejinak tomu bude dnes. Peloton Gira se stěhuje do Itálie. S veteránem Alexandrem Vinokurovem coby novým mužem v růžovém trikotu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze