Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kroměříž už třetím rokem kraluje domácím atletickým klubům

K oporám kroměřížských atletů patří dálkař Roman Novotný. | foto: MF DNES

7 2010
Taktizování s obsazením disciplín, o které se na poslední chvíli proti předpisům snažila konkurenční Dukla Praha, nechávalo atlety Kroměříže v klidu. Ani nepodali protest. Tak jistí si Hanáci před republikovým šampionátem atletických družstev ve Vyškově byli dokonáním zlatého hattricku. A oprávněně.

Padesát triumfů pražské Dukly je minulostí, ani Olympu se nedaří dva tituly rozšířit. Králem mezi českými atletickými kluby je už třetím rokem Kroměříž, která si tak zajistila postup na příští ročník Poháru mistrů.

"I když nám konkurenti z Dukly blahopřejí, je cítit, že jsou trošku zklamaní. Snaha sesadit nás a dostat se zpět je vidět," všímá si Ondřej Němec, manažer AK Asics Kroměříž.

Hlavním tvůrcem hanáckého úspěchu je šéftrenér týmu Ota Šedý. "To je skutečný stratég. Slabiny, kde by nás mohli soupeři porazit, jsme tak oproti loňsku odstranili posílením. Pro příští ročník se chystají změny v pravidlech a pan Šedý už nyní vymýšlí, jak si s nimi poradit," zdůrazňuje Němec.

Jeho týmu se na mistrovství vyhnuly výpadky. Pouze tyčkař Adam Ptáček neskočil základní výšku. "Trošku nás zklamal. Stejně dopadl už loni, vzhledem k úrovni tyčky to byla trošku škoda, tím spíš, že jednou měl rezervu snad třicet centimetrů," poznamenal Ondřej Němec.

Vyzdvihl naopak přínos účastníků červencového mistrovství Evropy v Barceloně Novotného, Uhlíka, Szeteie a Žalského, kteří si výrazně prodloužili sezonu. Například dálkař Novotný si přitom úspěšně vedl i ve skoku vysokém a sprinterské štafetě.

"To je nezbytné. Dálkař musí být rychlý. Bába za Duklu zase musel skákat trojskok. My jsme výšku neměli obsazenou a Roman už ji v minulosti zkusil," popisuje kroměřížský manažer. "Bylo pro něj náročné, že dálka i výška se skákaly ve stejném čase, takže udělal dva skoky v dálce a pak se věnoval výšce. V dálce pak ale musel posledním pokusem překonávat Wagnera z Dukly."

Velkým přínosem pro budoucí šampiony byly rovněž posily z Ugandy Jimmy Adar a Simon Ayeko, kteří ve vytrvaleckých závodech nasbírali tři zlata a jeden bronz.

"Je to výhodné řešení, mají od nás zaplacené letenky a slíbené prémie za získané body. Odvedli pro nás maximum," chválí posily manažer Němec. "Bylo riziko, že jsme je dva měsíce neviděli. Tito dva se už ale osvědčili v jarních kolech, a tak nebyl důvod jim nevěřit. A přijeli ve velice dobré formě."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze