Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kroměříž spoléhá na africkou oporu, tanzánského běžce Sarwata

Pascal Mombo Sarwat | foto: Jan Karásek, MAFRA

2 2010
Čerstvý vítěz běžeckého závodu Rohálovská desítka Pascal Mombo Sarwat z Tanzanie mluví svahilsky, anglicky spíše rozumí. Ovšem navzdory určité jazykové bariéře si atleti z Kroměříže, úřadující mistři republiky, nemůžou jeho angažmá vynachválit. Mají pro něj samá příjemná slova. "Je to sympaťák," poznamenal manažer Kroměříže Ondřej Němec.

"Je nenáročný a úžasný zároveň." Jejich nadšení je pochopitelné.

Sarwat loni výrazně přispěl k senzačnímu extraligovému titulu. Ve finálovém závodě vyhrál běh na 1500 i 3000 m a získal důležité body. "Duklu jsme porazili o jediný bod. Takže se dá říct, že nám vyhrál titul," pochvaluje si Němec. "Také proto s ním počítáme i pro tuto sezonu," dodal.

Spolupráce 20letého rodáka z třítisícového města Babati s hanáckým klubem začala díky trenérovi Zdeňku Kalnému, kterýmá v Tanzanii dobré kontakty. "Tamní prostředí má zmapované, občas tam jezdí a pomáhá atletům s tréninkem," vysvětlil Němec.

"Nabídka, kterou jsem dostal, byla zajímavá. Dlouho jsem nad ní neváhal," dodal Sarwat, který má pět bratrů a tři sestry. Je Sarwat hodně drahý? "Platíme mu letenku i zdejší pobyt.

Dostává příspěvek na vybavení a samozřejmě v Prusinovicích získal odměnu pro vítěze, deset tisíc korun," popsal Němec. Sarwat není prvním Tanzancem, který závodí za Kroměříž. Jeho předchůdce Ezekiel Jafari Ngimba vyhrál v Prusinovicích před rokem.

"Výhodou je, že Tanzanci jsou levnější než Keňané, přitom jejich výkonnost je na stejné úrovni," objasnil Němec.

Své kvality předvedl Sarwat na nedávném Poháru mistrů evropských zemí v krosu, kde skončil čtvrtý. Kroměříž na něj bude hodně spoléhat při květnovém Poháru mistrů evropských zemí na dráze, kam se jako český mistr kvalifikovala. "Týden předtím za nás bude startovat v extralize a už tady zůstane," naznačil Němec.

Nejbližší týdny ovšem běžec stráví doma. Atleta, který se chce stát obchodníkem, čeká kvalifikace pro světový šampionát v přespolním běhu, která se v dubnu uskuteční v Polsku. "Měl by to zvládnout," nepochybuje Němec.Témata: Tanzanie, Tři sestry
Najdete na iDNES.czmobilní verze