Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Smělé plány atletické krásky Mäki: nejdřív „bakalářky“, pak Rio

Žďárská běžkyně Kristiina Mäki získala na MČR zlatou medaili v závodě na 1500 metrů. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

29 2015
Ani na Štědrý den žďárská atletka Kristiina Mäki příliš neodpočívala. Dopoledne se protáhla při tradičním Štědrodenním běhu, odpoledne si dala svižný trénink a s rodinou stihla před vánočním hodováním i saunu.

Snažila se jen vyhýbat cukroví. Ale nehledejte za tím přísný stravovací režim. „Jím normálně, jenže mám zase problémy se zuby,“ povzdechla si čtyřiadvacetiletá vytrvalkyně.

Stejně jako se v rodině finského podnikatele Rista Mäkiho míchá čeština s finštinou, prolínají se také chutě obou kuchyní. K obědu se podávala lososová polévka, k večeři vepřová šunka s bramborovou kaší. „To je finské jídlo. Mamka kuchyně mixuje. Ona si udělá kapra, já ho nemusím,“ popisuje atletka, která se před lety rozhodla reprezentovat Česko.

Do domovského města se dostane jen párkrát do roka. „Spočítala bych to na prstech obou rukou,“ počítá v duchu. V Praze ji kromě tréninku ve středisku Dukly pod vedením kouče Pavla Červinky drží i studium architektury na ČVUT.

Štědrodenní běh však nevynechá nikdy. „Byl to sedmý ročník, a jelikož jsem spoluzakladatelka, běžela jsem posedmé,“ usmívá se při čerstvé vzpomínce, jak se ve čtvrtek na náměstí Republiky proplétala mezi sto osmdesáti vytrvalci.

„Na začátku nás bylo asi jen sedm. Ale loni se to zlomilo, přišlo přes sto lidí, do té doby jsme se mezi sebou všichni znali,“ vzpomíná. Na památku si po sedmikilometrovém běhu odnesla perníkovou medaili.

Vytrvalkyně o svátcích rozhodně nezahálí, nedávno se vrátila z měsíčního soustředění v Portugalsku. „Snad mám natrénováno na halovou sezonu, vrcholem bude halové mistrovství světa. Z minulého roku mám zaběhnutý A-limit, stačí mi kvůli potvrzení zaběhnout B-limit, ale chci běžet ještě rychleji,“ líčí svoje plány.

Aktuálně drží usměvavá dívka s havraními vlasy tři české a jeden finský národní rekord, loni získala zlatou medaili na univerziádě v Koreji, když triumfovala v běhu na 5 000 metrů.

Pro příští rok nosí v hlavě hodně ambiciózní plány. „Měla bych dělat ve škole bakalářky, z toho můj trenér nemá radost. Ale chtěla bych zvládnout zkoušky i limit do Ria, abych mohla startovat na olympiádě. Udělám pro to všechno.“

Motivace jí tedy rozhodně nechybí. O úspěch by ovšem Mäki chtěla bojovat také v červenci na mistrovství Evropy v Amsterdamu.

Autor:


Témata: Kristiina Mäki
Najdete na iDNES.czmobilní verze