Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zase můžu závodit, raduje se Kreuziger. Za problémy mohla štítná žláza

Roman Kreuziger | foto: AP

22 2014
Po prvním slyšení u Rozhodčí komise Českého olympijského výboru, která byla arbtitrem v kauze podezřelých hodnot Romana Kreuzigera, byli tajemní: Nemůžeme zabíhat do detailů, jde o lékařské tajemství. Když si však 28letý cyklista v pondělí vyslechl osvobozující rozsudek, prozradil i důvod výkyvů. "Mám problémy se štítnou žlázou," řekl, ale hned se zaradoval: "Už zase můžu závodit."

"Jsme spokojení, že to takto dopadlo," ulevil si i Jan Šťovíček, Kreuzigerův právní zástupce. "Zvítězil zdravý rozum, právo a spravedlnost. Pan Kreuziger nikdy neměl dopingový nález a skupina expertů UCI neunesla své důkazní břemeno. Neprokázala, že došlo k porušení pravidel."

Toho se měl Kreuziger dopustit před lety během svého působení v kazašském týmu Astana, už tehdy však bral léky, které mají suplovat hormony z nefunkční štítné žlázy. Zdravotní problémy, které ovlivňují správnou krvetvorbu, má cyklista více než deset let.

Kompletní znění

nálezu rozhodčí komise

"Není to zásadní důvod výkyvů v biologickém pasu, ale jeden z nich," upřesnil Kreuziger a Šťovíček doplnil: "Toto byla skutečnost, kterou jsme použili jako argument u Rozhodčí komise, protože experti UCI ji nevzali na vědomí. Ale i když je člověk nemocný, není důvod, aby nemohl vykonávat svou profesi."

Na to se teď Kreuziger těší ze všeho nejvíc, naposledy totiž závodil na Kolem Švýcarska, od té doby, tedy více než 100 dnů pauzíruje. "Ode dneška zase můžu vykonávat svou profesi, můžu začít závodit," jásal a už plánoval, na které závody by mohl vyrazit.

Klasiku Kolem Lombardie už nejspíš kvůli pozdnímu termínu pro přihlášky nestihne, vyrazit by však mohl do Číny na poslední "worldtourový" závod Kolem Pekingu. Zato mistrovství světa, které se teď koná ve španělské Ponferradě, zamítl rovnou. "Nebylo by to pravé ořechové," uznal. "Máme tři dobré, rozjeté závodníky, nechtěl jsem se tam tlačit. Jsem si vědom svých schopností v sedmihodinovém závodě."

Byť teď Kreuziger slaví, vyhráno ještě nemá. Sám totiž tuší, že Mezinárodní cyklistická unie UCI, protistrana a "žalobce" v případu, se nyní může a dost pravděpodobně i odvolá ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne.

"Budeme dál bojovat, pokud to bude nutné, abychom obhájili pravdu, ve kterou věříme. Bojujeme nejen za pana Kreuzigera, ale za všechny sportovce," ujistil cyklistův advokát.

"Vyhráli jsme etapu, ale chceme vyhrát i celý závod," řekl Kreuziger.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze