Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger v servisu aneb Jak cyklista tankuje elán a nechá si lámat tělo

Cyklista Roman Kreuziger v péči fyzioterapeuta | foto: tinkoffsaxo.com

22 2014
Málokdy se tato práce ukazuje veřejně, jen protentokrát zůstaly dveře do pokoje číslo 129 v hotelu týmu Tinkoff-Saxo otevřené. Na stole pod rukama Kristoffera Glavinda Kjära ležel Roman Kreuziger, kapitán stáje pro ardenskou kampaň, a nechal si od maséra lámat tělo. Hmaty zkušeného fyzioterapeuta vrací do těl závodníků dánské formace sílu.

Český cyklista má za sebou nedělní klasiku Amstel Gold Race, kterou loni ovládl a letos dokončil na 18. místě. "Doufal jsem v trošku lepší výsledek," připustil za cílem. Proto dva dny před dalším testem, středečním Valonským šípem, tankoval do nádrže nový elán.

"Tahle péče je pro mě a pro to, jak si vedu v závodech, velmi důležitá," říkal Kreuziger pro týmový web. "Můžu ležet na stole, chvíli odpočívat a pak vstát mnohem odpočatější a v pohodě. Samotná kůra sice vysaje trošku mé energie a tělo si po ní musí odpočinout, ale po dvou dnech cítím, jak se mé tělo hýbe mnohem snáz a s větší silou."

Hloubková léčba bolavých svalů je v týmu skoro denní rutinou, aby závodníci mohli fungovat na nejvyšším levelu. Poklidná péče na masérském lůžku je jedinou chvílí, kdy má závodník kategorie World Tour příležitost kompletně zrelaxovat a vypnout smysly i napnuté svaly.

Fotogalerie

Na top úrovni cyklistiky rozhodují o úspěchu a prohře detaily a třeba i jen ztuhlá šlacha v třísle může ovlivnit tah nejdůležitějšího cyklistova svalu. Může mít třeba vliv na sílu, která bude nutná pro stahování ztráty na slavné stěně Mur de Huy nebo když se bude rozhodovat na cílovém kopci v Lutychu, dalším Kreuzigerově závodě.

"Mou prací je zajistit, aby tělo fungovalo na špičkové úrovni. To Romanovo můžete přirovnat k vozu formule 1 - je na vrcholu lidských možností, ale současně je velmi citlivé. Pády, drobná poranění ale i dlouhé hodiny na cestě, to vše ovlivňuje jeho výkon. Pokud cestoval, cítím to na jeho šlachách a svalech," vysvětluje fyzioterapeut.

Vedle protahování, rovnání páteře navíc Kjär na pohled dost drasticky zajíždí Kreuzigerovi pod žebra. Čím víc cyklista vydechne, tím hlouběji do svaloviny se masér dostane.

"Těla sportovců jsou pod takovým tlakem," říká, když zrovna ohýbá Kreuzigerovy nohy, jeho největší poklad. "Musíte znát fyziologii každého jezdce. Roman třeba potřebuje, abych na levé straně břicha zajel hlouběji, protože právě tam je nejztuhlejší. To by mohlo ovlivnit přísun kyslíku do svalů nohou."

Masér s týmem spolupracuje od roku 2001, nejvíce času však na závodech tráví se španělským kapitánem Contadorem. "Alberto je unikátní, extrémně vytuněný motor. Zrovna jako Roman," srovnával Kjär. "Ale Alberto potřebuje jisté napětí v těle, umí je totiž sám regulovat. Je tak navyklý na vysoký stres, že jeho tělo skoro neprodukuje kyselinu mléčnou."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze