Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger táhl Nibaliho do čela pořadí Vuelty, dosavadní lídr spadl a vzdal

Italský cyklista Vincenzo Nibali v čele. | foto: AP

11 2010
Divoká horská etapa přesypala pořadí cyklistické Vuelty. Vedoucí Španěl Igor Antón po pádu ve sjezdu vzdal, novým lídrem se stal Vincenzo Nibali z Itálie, jehož ve stoupáních táhl český parťák ze stáje Liquigas Roman Kreuziger. V dramatickém čtrnáctém pokračování slavného španělského závodu vyhrál domácí Joaquín Rodríguez, jemuž červený trikot těsně unikl.

Naděje na celkový úspěch skončily pro Antóna těsně před závěrečným stoupáním. V rychlosti kolem 70 kilometrů za hodinu společně s krajanem Egoiem Martínezem a dalšími jezdci padl k zemi. Martíneze odvezla sanitka s podezřením na zlomenou klíční kost a potlučený Antón se s roztrhaným červeným dresem a krvácejícími lokty odebral do týmového auta.

"Je strašné, co se Antónovi stalo. Líbilo by se mi víc, kdybych červený trikot nezískal takhle. Sám jsem letos přišel po pádu o vedení na Giru a vím, jak hrozně se cítí," řekl nový lídr Nibali.

Pád zblízka viděl třetí muž sobotní etapy Ezequiel Mosquera. "Viděl jsem, jak jeden z jezdců Euskatelu trefil něco na silnici a najednou všude padali
závodníci jako kuželky," líčil. Na špici pelotonu se v kritické chvíli pohyboval Rodríguez. "Naštěstí jsem se tomu vyhnul. Slyšel jsem skřípání kovu, jak kola padala na silnici, a pomyslel jsem si: to musel být velký pád..."

Na úpatí závěrečného stoupání začal diktovat tempo pelotonu Roman Kreuziger, který pro Nibaliho roztrhal hlavní skupinu. Závodníci bojující o přední příčky v celkovém pořadí záhy dostihli uprchlíky, a když se začalo na špici nastupovat, Kreuziger zpomalil a s vědomím splněného úkolu se propadl s bezmála tříminutovou ztrátou na třicátou pozici.

Lídr stáje Liquigas Nibali se pokusil o útok 1,5 kilometru před cílem, ale Rodríguez jeho nástup zachytil a 800 metrů před vrcholem mu ujel. Získal náskok dokonce dvaceti vteřin, ale červený trikot pro vedoucího muže závodu mu těsně unikl.

Společně s Nibalim je však nyní největším kandidátem na celkové vítězství, Španělé Mosquera a Xavier Tondó na třetí a čtvrté pozici ztrácejí na vedoucího Itala padesát sekund.

Vuelta - 14. etapa

Burgos - Peňa Cabarga (178 km): 1. Rodríguez (Šp.) 4:26:43, 2. Nibali (It.) -20, 3. Mosquera (Šp.) -22, 4. Moncoutié (Fr.) -33, 5. Roche (Ir.) -34, 6. F. Schleck (Luc.) -35, 7. Tondo -39, 8. García (oba Šp.) -43, 9. P. Velits (SR) -45, 10. Danielson (USA) -1:29, ...30. Kreuziger (ČR) -2:53.

Průběžné pořadí: 1. Nibali 60:55:39, 2. Rodríguez -4, 3. Mosquera, 4. Tondo oba -50, 5. Roche -2:11, 6. F. Schleck -2:12, 7. P. Velits -2:29, 8. Danielson -3:29, 9. Plaza -3:41, 10. Sastre (oba Šp.) -3:52, ...36. Kreuziger -23:08.

Autoři: ,


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze