Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Alberto dokáže vycítit, kdy má zaútočit, říká Contadorův strážce Kreuziger

A kam dál, jako by se ptaly šipky v hotelu, kde je v Pau ubytován tým Tinkoff-Saxo včetně Romana Kreuzigera? Tourmalet a Aspin čekají už ve středu. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

14 2015
Pau (Od našeho zpravodaje) - Je dvanáctým cyklistou v pořadí Tour a zároveň i klíčovým pomocníkem a strážcem Alberta Contadora. Se svým španělským lídrem by mohl v Paříži oslavit první double Giro - Tour po 17 letech. A už dnes vjede Roman Kreuziger v Pyrenejích do terénu, kde se cítí nejlépe. Tedy do vysokých hor.

Jde o vaši šestou Tour. Čím je zatím výjimečná?
Každá byla jiná. Letošní úvod sice nebyl profilově nejnáročnější, ale byl psychicky mimořádně složitý. Nebyla tam v podstatě jediná klidná etapa.

Zdeněk Štybar říká, že zatím panuje na Tour dennodenní stres od nultého kilometru každé etapy.
Od nultého? Ještě dřív. Už mezi slavnostním a ostrým startem se to pravidelně strkalo a lidé se cpali dopředu.

Proč tomu tak je?
Na všechny je tu vyvíjen ten největší možný tlak a všichni se chtějí ukázat. A navíc týmy jsou mnohem víc organizované než dřív. Na Giru kontrolovaly závod dva týmy, tady se jich o to snaží nejméně pět. Jejich jezdci si uvědomují, že se na trati může stát cokoliv a kdykoliv, proto jsou natlačení v čele, aby eliminovali riziko pádů. Vpředu pak vzniká hrozen jezdců a za ním dlouhý ocásek, ze kterého ve větru odpadává jeden cyklista za druhým.

Je příčinou velké nervozity i skutečnost, že letos je kandidátů titulu nebývale mnoho? Hovoří se už dokonce o Velké pětce.
A dalších dvacet lidí chce proniknout do Top 10. Až s dalším vývojem závodu dojde k přírodní selekci a nervozita se utlumí. Pořád ještě ta pravá Tour v horách nezačala, a proto je naprosto otevřená.

Jak dokážete po stresujících kilometrech na kole vypnout mysl?
Na to si musíte za ty roky zvyknout. Pak už sem jedete a víte: Ano, tohle všechno nás nejspíš čeká. Giro bylo letos jednou z fyzicky nejnáročnějších Grand Tour, co jsem kdy jel. Ale tahle Tour je pro změnu ještě nervóznější, než si ji pamatuji z roku 2013, nebo jak si ji pamatují další naši kluci z loňska.

Chris Froome ze stáje Sky ji zatím vede. Je tedy pro váš tým největším soupeřem?
V prvních devíti dnech byl Froome pozorný a nikde nechytl velkou ztrátu, ani na kostkách. Ale ty současné náskoky nemusí v horách, které přijdou, nic znamenat. Dokonce třeba i Rodríguez, ztrácející nyní čtyři minuty, se ještě může dostat do popředí.

Šéfmechanik týmu Tinkoff-Saxo už je na své 26. Tour de France. O volném dni se...

Šéfmechanik týmu Tinkoff-Saxo už je na své 26. Tour de France. O volném dni se za ním přijela podívat i manželka (vpravo).

Mechanici Tinkoff-Saxo v akci. Právě je v jejich péči kolo Alberta Contadora.

Mechanici Tinkoff-Saxo v akci. Právě je v jejich péči kolo Alberta Contadora. Doveze ho do Paříže ve žlutém dresu?

Proč by měl podle vás vyhrát právě Alberto Contador?
Protože nevyhrál pro nic za nic devět závodů Grand Tour. Alberto umí vycítit den, kdy na tom ostatní nejsou až tak dobře, zaútočit a pak už závod kontrolovat. Froome se svým týmem teď může ztrácet spoustu energie obhajobou žlutého dresu. A ti ostatní budou mezitím čekat, až uvidí, že není v pohodě. Tour bude definitivně rozhodnutá až v Alpách.

Může nastat i situace, že se dvěma lídry, Contadorem a Froomem, zůstanou jako poslední dva pomocníci v horách dva Češi, vy a Leopold König?
Asi ne. Nevím, jak je na tom Leo, ale u nás je coby poslední k Albertovi do hor určen Rafa Majka. Snažil se proto v předchozích dnech pošetřit co nejvíc sil.

A vaše role? Jak se cítíte fyzicky?
To v úterý uvidíme. (zasměje se) Určitě nejsem tolik unavený jako po úvodních devíti dnech Gira. Ale Tour je i tak náročná. Bylo hodně přesunů, to vše se sčítá a únava přichází. V úterý se mnohé ukáže a pak se určí další plány. Stále existuje spousta možností, které mohou nastat.

Cyklista Roman Kreuziger (vlevo) byl jedním z motorů úspěšného úniku, který se...

Roman Kreuziger (vlevo) byl jedním z motorů úspěšného úniku, který se zrodil v 2. etapě Tour.

Fanoušci v Česku doufají, že byste se při práci pro Contadora sám mohl posunout do Top Ten. Vy jste to ale zprvu vylučoval.  
Zatím to určitě není v plánu. Rafa vypadal, že je na hory excelentně připraven. U mě bude hodně záležet na tom, co v nich budu muset odvádět za práci.

Máte natrénováno více než před Girem a po ukončení vaší vleklé kauzy zároveň jedete s čistou myslí. Můžete si tedy do jisté míry tuto Tour také „užívat“?
Letos platí, že každý další závod je pro mě bonus. V minulosti jsem sice tvrdil, že už nikdy nechci jet Giro a Tour v jedné sezoně, ale prostě to takhle vyšlo, Alberto chtěl mít svoji vybranou skupinu na obou závodech. Je hezké tady být. Ale až příští sezona pro mě bude zlomová.

Kde ji strávíte? Smlouva v Tinkoff-Saxo vám měla na konci sezony skončit.
Jenže ve skutečnosti mám ještě na rok podepsáno. Už na podzim 2013 jsem totiž prodloužil původní tříletou smlouvu i na rok 2016. Všude se teď spekuluje, kam půjdu - a já nejdu nikam.

P.S.: Nedlouho poté, co jsme vedli v Pau s Romanem Kreuzigerem tento rozhovor, oznámil Ivan Basso na tiskové konferenci, že u něj lékaři diagnostikovali rakovinu varlat. Český cyklista se později k této smutné události, týkající se jeho týmového kolegy, vyjádřil na svém webu: „Všechny nás to moc mrzí, ale zdraví je jen jedno a nejdůležitější je, aby se Ivan dal co nejrychleji do pořádku. Věřím, že se to povede, protože lékaři na jeho problém přišli včas. Bude nám na Tour chybět, ale musíme se ještě víc semknout a bojovat i za něj, abychom splnili náš cíl. A tím je žlutý dres pro Alberta.“

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze