Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger po druhém místě v etapě Vuelty: Všichni se v úniku hlídat nedají

BEZ STRESU. I při třetí účasti na Vueltě jede Roman Kreuziger v klidu, tým spoléhá na jiné. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

7 2010
Hodinu a půl se projel na kole, poobědval, zdříml si, zašel na masáž. Roman Kreuziger si ve španělské Tarragoně vychutnal "volný den Vuelty". "A teď se začíná nanovo," říkal. Do cíle v Madridu stále schází 12 etap. Včetně tří nejtěžších.

O den dříve, v cíli 9. etapy, byl na sebe naštvaný. Druhé místo nebere, jen vítězství uznává. "Spokojený s tím, že jsem byl druhý, rozhodně nejsem."

Udělal byste něco jinak?
Ne. Všichni se hlídat nedají. Vystartoval jsem předtím po jiných, kteří se snažili ujet, po Lopezovi už ne.

Domlouvali jste se předtím v Liquigasu, že pro tuto etapu budete mít volné ruce? Že vás lídr týmu Nibali nebude potřebovat?
Takhle vyloženě to nikdo neřekl. Ale byla to etapa, kterou jsem si vytipoval a mohl jsem odjet – pokud chytnu správnou skupinu.

V té zpočátku šlapal i Španěl Barredo, ohrožující i postavení favoritů celkové klasifikace. Naznačili jste mu, že váš únik ohrožuje?
Bavili jsme se s ním. Ale z pelotonu jsme měli hlášky, že nás sjíždět nebudou a nechají nás poodjeté o tři minuty. To, že pak chytil Barredo krizi a stáhl se, je druhá věc.

Jak jste na tom fyzicky vy?
Líp než na začátku. Rozjíždím se. Budu připraven dobře.

Studoval jste itinerář zbylých 12 etap, ve které byste svůj útok mohl zopakovat?
Ne, ještě ne.

Ve středu čeká výšlap do cíle v Andoře, ten už znáte z Tour...
Tentokrát ale jedeme do Andorry po jiném kopci, i když podobném. Tam nemá význam odjíždět, lidi z popředí pořadí se budou prát o vteřiny.

Je to vaše třetí Vuelta. Je jiná než ty předchozí? Překvapila vás?
Je stejná. Nic mě nestresuje, ani extrémní vedra. Když chci, můžu klidně dojet vzadu.

Španěl Rodriguez, průběžně druhý, usiluje měsíc po Tour i na Vueltě o konečné umístění v první desítce. Kdy dospějete do věku, ve kterém se o podobnou dvojkombinaci také pokusíte?
Nevím. To se nedá odhadnout. Rodriguez má už od jara famózní sezonu, je zkušený, je mu 31 let – a věk u nás hraje roli. Pak také záleží na něm, jestli se chce gumovat na dvou velkých etapákách na umístění, nebo raději zkusit naplno jen jeden a ten druhý jet na etapy.

Lákala by vás taková kombinace?
Spíš Giro a Vuelta, mezi nimi je větší pauza, orazíte si.

A nejet Tour?
Klidně. Proč ne?

Pomalu se loučíte se stájí Liquigas. Je v týmu cítit, že odcházíte?
Ne! Horší podmínky nemám, nikdo mi nic nedává znát.

Sportovní ředitel Scirea před Vueltou tvrdil, že jste spolukapitánem a pojedete na umístění. Proč ta zavádějící informace? Pak angličtí komentátoři Eurosportu hovoří o tom, že se od vás čekalo něco jiného, než předvádíte.
V Liquigasu ze začátku určitě chtěli, abychom tam vepředu byli dva. Ale já viděl Nibaliho, že je na tom líp. Tak jsem před závodem šel za šéfy a řekl jim: Radši budu pracovat pro Vincenza.

Nebyla ani chvilka, třeba po týmové časovce, že byste uvažoval o celkové klasifikaci?
Vůbec ne. Žádná.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze