Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger po druhém dějství: Nešťastná etapa. Po pádu jsem cítil bolest v koleni

BOLESTIVÁ. Taková byla druhá etapa Tour de France. Na zemi je Tyler Farrar | foto: AP

5 2010
Spa (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Tour de France má nového lídra, Francouze Sylvaina Chavanela. Jen on ujížděl do cíle ve Spa. Za ním uzavřel peloton po masivním pádu dočasný pakt o neútočení. Druhá etapa Tour byla ukázkou cyklistické hry fair-play.

Rovněž Roman Kreuziger patřil mezi oběti největšího pádu dne, dokončil však závod v hlavním poli s největšími favority na 19. místě, celkově si polepšil na 17. příčku.

"Má odřeniny, nechává se ošetřovat. Ale měl by být v pořádku," informoval bezprostředně po dojezdu Paolo Barbieri, tiskový mluvčí stáje Liquigas. "Šílené počasí, složitý den. Nebyla to pro mě šťastná etapa," říkal později český cyklista.

Už ze závodu Lutych-Bastogne-Lutych si pamatoval, jak ošidné jsou zdejší silnice. "Neustále na nich musíte dávat pozor. Naneštěstí déšť vše zkomplikoval. Silnice byla mokrá a kluzká, kolo se těžce ovládalo. Praštil jsem se do pravého kolene, na posledních kilometrech jsem pak cítil bolest."

Pomoci se mu večer snažili týmový lékař i masér Nakano. "Jsem optimista. Snad během příštích dnů nebudu mít žádné problémy," doufal.

Drama se odehrálo 30 kilometrů před cílem, kdy se cyklisté řítili po deštěm zkrápěné vozovce z vrcholu Stockeau. Upadl Ital Gavazzi z Lampre, jemuž podklouzlo kolo, jen těsně se mu vyhla motorka s kameramanem, která se pak zřítila k zemi rovněž.

DRSNÁ CYKLISTIKA. Christian Vandevelde ve druhé etapě Tour de France

Na asfalt padla mnohá hvězdná jména:
Andy Schleck, jeho bratr Fränk, Lance Armstrong, Christian Vandevelde, Alessandro Petacchi, George Hincapie - a také Kreuziger.

V pelotonu, stíhajícím vedoucího Chavanela, nastal obrovský zmatek. Schleci zůstali daleko za ním, mladší Andy se bolestivě držel za ruku.

"Ten sjezd byl jako rychlobruslení," řekl Johann Bruyneel, šéf Armstrongovy stáje RadioShack. "Lehla skoro polovina pelotonu."

Hlavní pole se rázem rozdrobilo na malé skupinky, lídr závodu Cancellara zůstal na čele sám bez pomocníků ze stáje Saxo Bank. Schleck ztrácel v jednu chvíli až 3 minuty.

Byl to právě Cancellara, kdo vyzval ostatní k příměří a k zvolnění tempa, aby všichni zranění mohli dojet skupinu. Soupeři se k této akci připojili.

"Díky všem za podporu. Dnes jsme viděli obrovskou ukázku fair-play," vzkázal později soupeřům Andy Schleck. "Já i Frank vypadáme O.K. Zanechali jsme na silnici spoustu kůže, ruka mě bolí, ale naštěstí nic není zlomeného."

Chavanel o protestu nevěděl

Jen Chavanel ujížděl vpředu, už nikým nestíhán. "Věděl jsem jen o tom, že za mnou došlo k pádu. Netušil jsem, že ostatní cyklisté přestali jet a čekají na postižené z pádu," vysvětloval. Jeho náskok narostl z 50 vteřin na 3:56 minuty v cíli.

Cyklistická Francie, která už 25 let čeká na svého vítěze Tour de France, se po čtyřleté odmlce dočkala aspoň vlastního nositele žlutého trikotu. Tím posledním byl Dessel v roce 2006. Chavanel nyní vede o 2:57 minuty před Cancellarou.

POPRVÉ. Sylvian Chavanel si oblékl žlutý trikot pro lídra.

"Kam bych chtěl ve žlutém dresu dojet? Do Paříže! Ba ne, to vtipkuju," uznal Francouz, že jeho výkonnost má své meze. "Rád bych v něm vydržel do prvního horského dojezdu v sobotu."

Peloton dokončil etapu v poklidném tempu. Cancellara zajel těsně před cílem za ředitelem závodu Jeanem-Francoisem Pescheuxem a oznámil mu, že nikdo nebude spurtovat o další místa. Jezdci se dohodli, že za etapu nebudou rozdělovány ani body do soutěže o zelený dres nejlepšího sprintera.

"Všichni jsme naším postojem prokázali respekt zraněným. Myslím, že férovost je v životě nejdůležitější," uvedl Cancellara. "A že jsem přišel o žlutý dres? To je cyklistika."

PROTEST PROTI PÁDŮM. Fabien Cancellara (ve žlutém) diriguje společný dojezd ve druhé etapě Tour de France.DRSNÁ CYKLISTIKA.  Kolo zraněného Christophe Le Mevela

Pouť od cíle k týmovým autobusům nabídla podobný pohled na jezdce jako o den dříve v Bruselu. Řada jich měla roztrhané dresy, odřeniny.

"Pády byly dnes všude kolem mě," říkal Armstrong a stěžoval si na problémy s loktem i kyčlí. "A kolo mám zničené! Snad zítra bude sucho."

Lékaři závodu měli napilno, během dne ošetřovali 26 jezdců. Američan Farrar, Rus Karpec a Australan McEwen byli odvezeni na vyšetření do nemocnice. Francouz Delage z Omegy Lotto musel se zlomenou nohou vzdát už během dne.

A už zítra je na programu obávaná etapa přes kočičí hlavy do Arenbergu. Andy Schleckovi se nebude spát lehce. Zápěstí si pohmoždil už před Tour, při tréninku na kostkách si potom stěžoval: "Na nich mě ruka obzvlášť bolí."

Do úterní partie nevstoupí po dnešním karambolu s dobrými kartami. "Tour je tvrdý závod. Každý den je tu bitvou," říká Roman Kreuziger: "Zítra bude další tuhý den. Čeká nás dvojnásobné úsilí, abychom se udrželi v popředí skupiny, kde bude riziko nejmenší."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze