Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger o přestupu: Peníze? Ty nehrály roli. Do Astany jdu dál růst

17 2010
V úterý se definitivně upíše Astaně. Roman Kreuziger po pěti letech opouští svého prvního profesionálního zaměstnavatele - tým Liquigas. Je to výzva, říká český cyklista na svém webu k motivu transferu.

"Jsem rád, že jednání skončila," oddechl si devátý muž letošní Tour de France. V jejím příštím ročníku poveze na dresu (snad) v roli lídra kazašské slunce.

O Astaně se mluvilo už nějakou dobu. Jak dlouho trvala konkrétní jednání?
Potkali jsme se poprvé minulé úterý, i když v kontaktu jsme byli už delší dobu. Hlavně přes mého manažera Lombardiho, který s Astanou vyjednával. Já jsem se už dříve sešel s Vinokurovem a bavili jsme se o možnosti, že bych do Astany šel.

Ještě během Tour jste tvrdil, že tým nezměníte. Proč to zapírání?
Ono nebylo moc co tajit, potvrdil jsem, že o mě má Astana zájem. Jenže nezáleželo jen na dohodě mezi mnou a Astanou, ale i na tom, jak se dohodnou s Liquigasem na odstupném. Tahle dohoda byla nejdůležitější. Pak už záleželo jen na tom doladit moje podmínky.

Znamená nový tým i nové finanční podmínky?
Už jsem říkal, že peníze v tom nehrály velkou roli. Šlo mi o změnu týmu, nové lidi, abych zase našel novou motivaci. Potřebuju výkonnostně růst a myslím, že Astana mi v tom může pomoci.

Mluvilo se o belgickém Lottu, dokonce americkém RadioShacku. Proč nakonec padla volba na Kazachy?
Velký dojem na mě udělal Vinokurov, cítil jsem, jak moc mě do týmu chce. Vino je moc fajn člověk, pořád výborný závodník a jsem rád, že s ním budu moci fungovat v jednom týmu. On má v Astaně velké slovo, rozhoduje o spoustě věcí a většinu jednání jsem vedl právě s ním. Ještě příští rok bude závodit, ale pak by měl být na 99 procent novým manažerem týmu.

Jak budete vzpomínat na Liquigas?
Jen v dobrém, prožil jsem tam pět hezkých let, nechali mě hodně vyrůst. Můžu Liquigasu jen poděkovat za to, kde dnes jsem. Ale poslední rok už jsem prostě cítil, že potřebuji změnu, jinak se zaseknu. Myslím, že odcházím v pravý čas.

Vinokurov prohlásil, že už brzy představí superformaci. Tušíte, s jakými spolujezdci se potkáte?
Contador si vzal do Saxo Banku pár Španělů, ale třeba Tiralongo nebo Grivko, kteří se na Tour taky ukázali ve výborném světle, zůstali. Od nás z Liquigasu tam se mnou jde Kiserlovski a už tam závodí Gasparotto se Štangeljem, kteří za Liquigas taky jezdili. Možná ještě někdo zajímavý přijde, necháme se překvapit. Vím, že se mluvilo o Meňšovovi, ale netuším, jak to dopadne.

A Kazachstán? Už jste tam někdy byl?
Nikdy v životě a teď vůbec netuším, jestli tam pojedu. Co vím, tak vloni dělal tým prezentaci v Rakousku a od nového roku bude mít sídlo v Nice.

Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze