Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Setkání po letech. Kresta uvítal světového šampiona Grönholma

Roman Kresta (vlevo) a Marcus Grönholm. | foto: Zdeněk Sluka

7 2014
V závodním autě jako před osmi lety při jedné propagační akci ve Velké Británii spolu tentokrát neseděli. Nadšení ze setkání na nich přesto bylo patrné. Vždyť soutěžní jezdec Roman Kresta se od té doby s dvojnásobným mistrem světa v rallye Marcusem Grönholmem neviděl.

"Probírali jsme klasické věci. Jak se máš, co děláš a podobně," vysvětlil Kresta, který se potkal s finským pilotem v rámci rakouské Jänner rallye, jež otevírala tuzemský i evropský šampionát.

Kresta s Grönholmem spolupracovali v roce 2006. Český jezdec tehdy byl testovacím jezdcem továrního týmu Ford, zatímco finské hvězdě o jediný bod unikl světový titul. Nestačil na fenomenálního Sébastiena Loeba.

"Pomohl jsem Marcusovi vyhrát úvodní závod sezony v Monte Carlu," vzpomíná Kresta. "Dělal jsem mu ledového špiona a poradil mu vhodnější pneumatiky, než chtěl nasadit. Kdyby mě neposlechl, nabral by takovou ztrátu, že už by ji nedohnal."

Marcus Grönholm (v popředí) a Roman Kresta

Marcus Grönholm (v popředí) a Roman Kresta

Ani jeden z nich nebyl ve Freistadtu závodit. Pětinásobný mistr republiky Kresta loni uzavřel svou aktivní kariéru a naplno se stará o svůj tým, který připravuje soutěžní vozy. Také Grönholm už je v závodnickém důchodu, jen občas zkusí rallyekros. "Jezdec jako Marcus nyní v mistrovství světa chybí," tvrdí Kresta. "Klidně byl schopný odseknout týmovému šéfovi jen proto, aby vyhrál. Udělal pro úspěch všechno."

Grönholm dorazil do Rakouska na pozvání šéfa mistrovství Evropy Jeana-Pierra Nicolase, s nímž před lety působil v továrním týmu Peugeot. Dokonce je ve hře alternativa, že z něj bude tvář mistrovství Evropy, a v takovém případě by mohl dorazit i na srpnovou Barum rally.

Kresta se v Rakousku staral o Škodu Fabii S2000, v níž Jaromír Tarabus skončil pátý. "Zajel velmi dobře, proti loňsku se hodně zlepšil," chválil Kresta. Za volant prý nechtěl, stejně jako Grönholm. "Oba jsme v pozici, že kdybychom chtěli, tak můžeme. Ale zatím není důvod," usmál se.Najdete na iDNES.czmobilní verze